Tradycyjnie w marcu zaczynają cierpieć osoby uczulone na pyłki roślinne.
Reakcje krzyżowe
Przykre objawy
Alergicy najgorzej czują się wtedy, gdy jest sucho i gorąco. A charakter objawów uczuleniowych zależy od stopnia wrażliwości organizmu oraz od stężenia ziaren pyłków w powietrzu. Jeżeli jest ich więcej niż 60-70 na metr sześcienny, tym gorzej człowiek uczulony to znosi.
W okresie intensywnego pylenia pacjent powinien być pod opieką specjalisty alergologa, który przepisze mu odpowiednie leki antyhistaminowe - donosowo i dospojówkowo o działaniu przeciwzapalnym, pozwalające przetrwać ten trudny okres.
Odczulanie
Efekty takiej terapii są najlepsze u dzieci i młodzieży. Ale i u osób starszych nie jest na nie za późno, bo alergie pojawiają się w coraz późniejszym wieku.
SŁOWNIK ALERGIKA
Antyhistaminowe leki - preparaty pomocne w łagodzeniu lub usuwaniu objawów alergii. Zażywa się je w postaci tabletek, kropli i syropów.
Wstrząs anafilaktyczny - skrajna reakcja organizmu na uczulającą substancję, przeważnie na: orzechy (też orzeszki ziemne), ryby, owoce morza, jad pszczoły i osy
Leki sterydowe - specyfiki o działaniu przeciwzapalnym, silniejsze od histaminowych. Używa się ich przeważnie w postaci maści i preparatów wziewnych (w przypadku astmy oskrzelowej)
Przeciwciała IgE - substancje białkowe, które wydzielają się w nadmiarze do krwi w trakcie reakcji alergicznej. Po określeniu ich ilości można stwierdzić, czy dana substancja jest sprawcą alergii