Od nowego roku leki refundowane mogą sprzedawać tylko te apteki, które mają odpowiednią umowę z NFZ. Pacjenci muszą też pamiętać, że w niektórych sytuacjach mogą potrzebować dokumentu świadczącego o tym, że są ubezpieczeni.
Jak sprawdzić, do której apteki możemy pójść z receptą?
Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ umieścił na swojej stronie specjalną zakładkę. Po kliknięciu w "Wykaz aptek posiadających umowę z Lubelskim OW NFZ” zostaniemy przekierowani do wyszukiwarki, w której każdą aptekę możemy sprawdzić po nazwie miejscowości i ulicy. Lista będzie na bieżąco aktualizowana, w miarę jak kolejne apteki będą podpisywały umowy.
Informacje można uzyskiwać również telefonicznie. Od poniedziałku do piątku od godziny 8 do 16 można dzwonić na infolinię Lubelskiego OW NFZ na numer 19488 (numer dla osób spoza województwa i dzwoniących z telefonów komórkowych 8119488). Informacji udzielają też Delegatury Oddziału: w Białej Podlaskiej, pod numerem tel. 83 344 93 00, w Chełmie, pod numerem tel. 82 56 22 200 oraz w Zamościu, pod numerem tel. 84 67 76 400.
Recepta z lukami
Lubelski NFZ przypomina też, że apteki, które mają umowy, nie mogą odmówić realizacji recepty, na której brakuje informacji o stopniu odpłatności albo identyfikatora oddziału NFZ.
W jakiej cenie apteka powinna sprzedać refundowany lek, jeśli na recepcie nie ma informacji o odpłatności? Jeśli lek występuje tylko w jednej odpłatności, sprawa jest prosta. Jeśli pojawia się w kilku – apteka powinna wybrać najwyższą odpłatność określoną w wykazie.
Natomiast w przypadku braku identyfikatora oddziału NFZ na recepcie, apteka powinna wydać lek po weryfikacji uprawnień pacjenta. Musimy więc pamiętać, że w takiej sytuacji, powinniśmy mieć ze sobą dokument potwierdzający opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Zamiast dokumentu
Jeżeli pacjent nie okaże takiego dokumentu, może złożyć pisemne oświadczenie o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego. Takie oświadczenie, musi zawierać jego imię i nazwisko, datę urodzenia, PESEL, nazwę instytucji, która zgłosiła go do ubezpieczenia oraz nazwę odpowiedniego oddziału wojewódzkiego NFZ.
Później pacjent ma obowiązek przyjść jeszcze raz i przedstawić brakujący dokument.
Stare recepty
NFZ przypomina również, że w nowym roku recepty wystawione przed 1 stycznia będą realizowane zgodnie z odpłatnością określoną w nowej liście leków refundowanych.