Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

25 lipca 2019 r.
18:45

Leków nadal jak na lekarstwo. A infolinia NFZ zamiast pomagać może wprowadzać w błąd

2 15 A A

– Leków nadal brakuje – alarmują pacjenci i farmaceuci, mimo że resort zdrowia przekonuje o coraz mniejszych problemach na rynku. Krytykowana jest bezpłatna infolinia, która zamiast pomagać może wprowadzać w błąd.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W związku z trwającym kryzysem lekowym, o którym pisaliśmy już kilkakrotnie, w aptekach brakuje preparatów m.in. dla pacjentów z niedoczynnością tarczycy, kardiologicznych czy diabetyków. Tymczasem resort zdrowia uspokaja.

– Leki, których do tej pory brakowało, docierają do coraz większej liczby hurtowni i aptek. Tak jest w przypadku produktu leczniczego Euthyrox. Tylko do 11 lipca sprzedaż leku do hurtowni wyniosła 331 tys. opakowań, gdy przez cały lipiec ubiegłego roku było to 725 tys. – informuje Sylwia Wądrzyk, dyrektor Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia i dodaje, że podobnie jest w przypadku Metformini hydrochloridum – substancji stosowanej w leczeniu cukrzycy. – Do 11 lipca w hurtowniach znalazło się 310 tys. opakowań, a w lipcu ubiegłego roku było to w skali miesiąca 517 tys. opakowań – zaznacza Wądrzyk i zapewnia: Aby ułatwić pacjentom dostęp do informacji, gdzie można kupić lek, którego brakuje w danej aptece pod bezpłatnym numerem infolinii 800 190 590, w godz. od 8 do 18 dyżurują konsultanci Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Pacjenci i farmaceuci poprawy nie zauważyli. – Ministerstwo uprawia propagandę sukcesu i podaje nieprawdziwe informacje. Nie radzi sobie z kryzysem lekowym. Wystarczy przejść się po aptekach i zapytać o konkretne leki na tarczycę, kardiologiczne czy dla diabetyków, z dostępnością do których nadal jest ogromny problem – alarmuje Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci. – Faktem jest, że zwiększyła się dostępność tych preparatów, których nie było z powodu ograniczonych możliwości produkcyjnych. To jednak nie rozwiązuje całego problemu, bo powodów, dla których występują braki na rynku jest znacznie więcej – dodaje Tomasz Barszcz, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie. – Chodzi np. o tzw. dystrybucję bezpośrednią. W jej ramach hurtownie producenckie będące wyłącznym dostawcą na rynku danych produktów leczniczych wybierają sobie konkretne apteki, do których sprzedają określone leki.

W związku z tym inne apteki nie mają szansy, żeby je kupić. Chodzi też o bariery cenowe, tworzone przez niektórych producentów leków. – Oferują produkty w znacznie niższych cenach wyłącznie dla wybranego kręgu odbiorców. W związku z tym wiele aptek nie decyduje się na zakup tych leków w mocno zawyżonych cenach – zaznacza Barszcz.

Zdaniem pacjentów jak i farmaceutów infolinia NFZ nie zdaje egzaminu. – Osoby, które tam dyżurują nie mają wystarczającej wiedzy na temat leków, a przekazując informacje na temat dostępności bazują na portalach, które uwzględniają bardzo ograniczoną liczbę aptek – zaznacza Borek. – Informowano mnie, że pacjenci byli np. odsyłani do oddalonych placówek, mimo że lek był już dostępny gdzieś bliżej. Warto najpierw samemu sprawdzić czy lek jest dostępny w pobliskiej aptece, a dopiero w przypadku jego braku korzystać z infolinii – dodaje Barszcz.

Ministerstwo tłumaczy, że za część braków na rynku odpowiadają mafie lekowe, które sprzedają za granicą leki przeznaczone dla polskich pacjentów. – Przyczyną tego zjawiska są przede wszystkim istotne różnice w cenach, które w Polsce są często nawet kilka razy niższe niż w innych krajach europejskich – zaznacza Wądrzyk. – W ramach walki z tym procederem rząd kilkukrotnie nowelizował przepisy, w wyniku czego leki są objęte systemem monitorowania przewozu towarów, a kary za udział w wywozie leków zostały istotnie zaostrzone.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium