Aż 33 placówki medyczne z województwa lubelskiego dołączyły w kwietniu do systemu umożliwiającego wystawianie elektronicznych recept – wynika z najnowszych statystyk Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Dzięki temu Lubelskie jest w kwietniu liderem pod względem e-recept. Najbardziej aktywni byli w tym zakresie lekarze w Krasnymstawie, Tyszowcach i Kazimierzu Dolnym.
Placówki medyczne z Lubelskiego znalazły się też w pierwszej piątce tych, w których wstawiono najwięcej elektronicznych recept. Chodzi o NZOZ „Praktyka Lekarzy Rodzinnych” w Milejowie oraz NZOZ Ośrodek Zdrowia Ryszarda Gaworeckiego z Wohynia.
– Na e-recepty przeszliśmy w połowie kwietnia i teraz wystawiamy je już w 99 proc. przypadków. Początkowo mieliśmy pewne obawy, ale jak się już zacznie je wystawiać i opanuje obsługę systemu, który to umożliwia okazuje się, że nie jest to taki problem – mówi Lidia Kowalczyk-Guz, lekarz medycyny rodzinnej, współwłaścicielka przychodni w Milejowie. – Są oczywiście kwestie dotyczące systemu, które należałoby poprawić czy usprawnić, ale generalnie jest to ułatwienie. Korzysta na tym pacjent, lekarz, a także apteki.
W całym kraju w kwietniu pierwsze e-recepty wystawiono w 150 podmiotach leczniczych. Poza Lubelskim, z takiej możliwości chętnie korzystali lekarze z województwa kujawsko-pomorskiego (do sytemu dołączyło 18 nowych placówek medycznych) i Śląska (17 nowych placówek).
Jak informuje CSIOZ, kwiecień był rekordowy pod względem liczby wystawionych elektronicznych recept. W całym kraju wystawiano ich aż 16 tys. dziennie (dla porównania w lutym było to 6,5 tys.). Od początku uruchomienia systemu lekarze wystawili 837 768 recept, z których skorzystało 175 004 pacjentów z 285 miast.
Recepty w formie elektronicznej funkcjonują od stycznia tego roku (od stycznia 2020 roku mają być obowiązkowe). Pacjenci mają możliwość monitorowania, którzy lekarze oraz które placówki wystawiają już e-recepty, gdyż informacja o nich będzie pojawiać się sukcesywnie na stronie mapa.pacjent.gov.pl. Pacjenci mogą poprosić swojego lekarza o wystawienie im elektronicznej recepty, gdy tylko dopełni on formalności związanych z podłączeniem oprogramowania gabinetowego do systemu e-zdrowie, można to zrobić w 5 krokach.