Jąkanie ma przyczyny genetyczne - twierdzą amerykańscy naukowcy i wskazują mutacje, które mogą za to odpowiadać.
Jąkanie się dotyka na świecie około 60 milionów osób. Wcześniejsze badania, prowadzone wśród bliźniąt oraz osób adoptowanych sugerowały, że może być zaburzeniem dziedzicznym. W 2005 roku udało się ustalić, że może mieć związek z mutacjami na chromosomie 12. W najnowszych badaniach uczestniczyło około 400 osób jakających się z Pakistanu, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
W artykule opublikowanym na łamach "The New England Journal of Medicine", naukowcy sugerują, że u niektórych osób (około 9 procent) jąkanie się może być wynikiem mutacji trzech genów, istotnych dla wytwarzania enzymów, uczestniczących w procesach przemiany materii w komórkach nerwowych.
Geny GNPTAB, GNPTG i NAGPA kodują enzymy, które wraz z innymi biorą udział w procesach rozkładu niepotrzebnych już białek, kwasów nukleinowych, węglowodanów i tłuszczy w organellach komórkowych zwanych lizosomami. 10 zauważonych mutacji sprawia, że enzymy trafiają w niewłaściwe miejsca, a w lizosomach gromadzą się nierozłożone fragmenty komórek.
Na razie nie wiadomo dlaczego akurat ten mechanizm miałby wpływać na płynność mówienia, prawdopodobnie uczestniczą w nim neurony szczególnie wrażliwe na odkładanie się niepotrzebnych szczątków komórkowych.