Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

23 sierpnia 2021 r.
6:36

Nie ma komu operować. W szpitalach w regionie coraz częściej brakuje lekarzy

56 4 A A

Oddział chirurgii szpitala wojskowego w Dęblinie został zawieszony do końca roku, bo brakuje lekarzy. Problem ze specjalistami ma też coraz więcej innych szpitali w regionie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sygnały o problemach kadrowych na kolejnych oddziałach w szpitalach w regionie, dostaliśmy po naszym piątkowym artykule o szpitalu w Hrubieszowie. Szefowa tamtejszego oddziału neurologii i równocześnie jedyny specjalista neurolog na oddziale złożyła wypowiedzenie. – Obecna sytuacja kadrowa na oddziale stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów – tłumaczyła lekarka.

Okazuje się, że największy problem ma w tej chwili szpital w Dęblinie.

– Aktualnie mamy jednego specjalistę na oddziale chirurgii, więc podjęliśmy decyzję w porozumieniu z wojewodą i dyrektorem lubelskiego NFZ, że od dzisiaj do końca roku zawieszamy oddział i nie będziemy operować. Jeśli w międzyczasie uda nam się pozyskać dwóch specjalistów, możemy w ciągu dwóch dni wznowić działalność – tłumaczy Wojciech Zomer, dyrektor szpitala wojskowego w Dęblinie. Dodaje: – Będziemy natomiast całodobowo zabezpieczać dyżury chirurga na izbie przyjęć i w gabinetach chirurgicznych. Trudno każdy przypadek odsyłać np. do Puław, bo ten szpital nie da rady przyjąć wszystkich.

Dyrektor szpitala jest już po rozmowach z lekarzem ze Lwowa. – Jest gotowy, żeby u nas pracować. Czeka jednak jeszcze na zgodę z Ministerstwa Zdrowia. Jestem też w trakcie rozmów z dwiema lekarkami z Lublina. Pomoc w pozyskaniu specjalistów obiecał nam również wojewoda – informuje Wojciech Zomer.

– Pacjenci będą kierowani do najbliższego szpitala czyli do Puław. Jeśli tam będzie problem z przyjęciem, ze względu na zbyt dużą liczbę pacjentów, to będą kierowani do Lublina – informuje Lech Sprawka, wojewoda lubelski. – Chirurgia w Dęblinie nie jest co prawda potężnym oddziałem, więc nie powinno to znacząco obciążyć innych szpitali. Niemniej jednak, mieszkańcy powiatu ryckiego stracili tymczasowo możliwość opieki w najbliższym miejscu i dla nich to na pewno będzie utrudnienie.

Wojewoda zapewnia, że pomoże w rozwiązaniu tego problemu. – Być może uda się uruchomić oddział szybciej niż po 31 grudnia. Zadeklarowałem pomoc w pozyskaniu specjalistów – zaznacza wojewoda.

Ale Dęblin to nie jedyne miejsce, które ma problem z lekarzami.

– Z brakami wśród lekarzy borykamy się od lat. Lekarze wolą pracować w większych ośrodkach w Lublinie, nie są zainteresowani dojeżdżaniem do terenowych placówek – przyznaje Piotr Derkaczew, dyrektor szpitala w Bychawie. Zaznacza: – Potrzebujemy lekarzy na oddział internistyczny, ale też do poradni specjalistycznych i ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej. W tym momencie w ramach oddziału chorób wewnętrznych jest zatrudnionych 14 lekarzy – czterech na umowę o pracę, pozostali realizują świadczenia w formie kontraktów.

Jak tłumaczy dyrektor, obsada na oddziale zależy od liczby pacjentów. Na dyżurze jest przeważnie jeden lub dwóch lekarzy.

Podobnie jest w szpitalu w Krasnymstawie. – Posiadamy zasoby kadrowe niezbędne do zabezpieczenia opieki nad leczonymi pacjentami, lecz nie oznacza to, że nie występują problemy kadrowe dotyczące głównie lekarzy – mówi Andrzej Jarzębowski, dyrektor szpitala w Krasnymstawie. Przyznaje, że większość lekarzy zatrudnionych na umowy o pracę zbliża się do wieku emerytalnego. – Mamy też lekarzy w wieku senioralnym, którzy nadal pracują mimo osiągniętego wieku emerytalnego. Zatrudniamy także specjalistów na umowy cywilno-prawne w tym umowy kontraktowe, którzy zabezpieczają pracę oddziałów szpitalnych w podstawowych godzinach pracy i na dyżurach – tłumaczy Jarzębowski. Dodaje, że najwięcej kontraktów dotyczy specjalistów z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii oraz radiologów. – Sporo lekarzy kontraktowych pracuje w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym oraz w oddziałach zabiegowych. Forma zatrudnienia kontraktowego jest bardziej atrakcyjna finansowo, dlatego na taką formę zatrudnienia bardzo często decydują się młodzi lekarze – zaznacza dyrektor.

Niektóre oddziały w krasnostawskim szpitalu mają też jednego lekarza dyżurnego.

– Zabezpieczenie dyżurowe oddziałów zabiegowych w tym oddziału urologicznego oraz ortopedycznego realizowane jest przez jednego lekarza. Podobnie wspólny pion dyżurowy posiadają oddziały pediatryczny i neonatologiczny, a także oddział neurologiczny i reumatologiczny – wyjaśnia Jarzębowski. Zaznacza, że takie rozwiązanie jest zgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i spełnia wymagania NFZ.

Z powodu braku lekarzy cały czas są zawieszone oddziały pediatrii w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym i szpitalu w Międzyrzecu Podlaskim.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce

Mamy dla Was dużo zdjęć z imprezy w Klubie 30. Tak się bawi Lublin. Zapraszamy do obejrzenia innych naszych fotogalerii.

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych
Foto
galeria

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

W niedzielę odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zespoły śpiewacze, soliści, kapele ludowe prezentowali kulturę ze swoich regionów.

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Trwa powyborcza karuzela kadrowa. Były wicemarszałek województwa, Zbigniew Wojciechowski, odnalazł się w Kraśniku, w radzie nadzorczej Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Został oddelegowany do kierowania firmą.

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Aż ośmiu zawodników odejdzie z kadry Bogdanki LUK Lublin. W gronie nowych graczy piątej drużyny minionych rozgrywek PlusLigi na pierwsze miejsce wysuwa się osoba Wilfredo Leona.

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Butelka do szybkiego napełniania, tablica do czytania przez osoby niewidome czy urządzenie do oczyszczania powietrza. Lubelska uczelnia z największą liczbą patentów w Polsce.

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec jednogłośnie pokonał na punkty Pablo Sosę podczas gali Olavoga Boxing Night w Pionkach

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

W środę Podlasie przełamało kiepską passę w Krośnie. Kibice biało-zielonych liczyli, że ich pupile wreszcie wygrają także w Białej Podlaskiej. Niestety, w niedzielę gospodarze musieli uznać wyższość Wiślan Jaśkowice (0:2)

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Narkotyki w sortowni, biała broń na granicy. Te i inne towary zabezpieczyli w ubiegłym miesiącu funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej.

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie oficjalnie zainaugurował dwa projekty. Na Lubelszczyźnie powstaną Regionalne Centra Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, a nauczyciele, psycholodzy i kadra szpitala przejdą odpowiednie szkolenia.

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego
ZDJĘCIA
galeria

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego

18 maja – w imieniny Feliksa otwarto wystawę fotografii Feliksa Kaczanowskiego. Wernisaż poprzedzony był spotkaniem imieninowym, na którym kuratorzy wystawy Joanna Zętar, Patryk Pawłowski i Agnieszka Dybek - współwłaścicielka zbiorów przedstawili historię lubelskiego fotografa oraz zaprezentowali na slajdach i szerzej omówili wybrane zdjęcia jego autorstwa.

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Lada dzień, a być może właśnie w tej chwili, pęknie skorupka jaj w gniazdach dwóch sokolich rodzin – Betonowskich i Cementowskich. Ten cud można obserwować w mediach społecznościowych, gdzie jest prowadzona transmisja live z gniazd w chełmskiej cementowni. Jest to duża gratka dla ornitologów-amatorów.

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

ESCAPETRUCK, czyli holenderski projekt mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego zaparkuje w województwie lubelskim.

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

Górnik Łęczna nie zagrał wcale złego meczu na swoim stadionie przeciwko Stali Rzeszów, ale w kluczowym elemencie gry - czyli finalizacji akcji - podopieczni trenera Pavola Stano byli gorsi od rywali. Dlatego zielono-czarni zeszli z boiska przegrani. Jak sobotni mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Policyjny pościg zakończony dachowaniem
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria

Policyjny pościg zakończony dachowaniem

Kierowca auta nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i próbował uciekać. Skończyło się to dachowaniem i potrzebą użycia specjalistycznego sprzętu by wydostać z auta kierowcę i pasażera.

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!