Nowalijki to wczesne, młode warzywa, pojawiające się po raz pierwszy w nowym sezonie.
Używanie przez producenta dużej ilości chemikaliów lub zbiór warzyw przed upływem tzw. okresu karencji może spowodować, że szkodliwe związki pozostaną w nowalijkach. Prawo określa wprawdzie dopuszczalne dawki nawozów i środków ochrony roślin oraz okresy karencji, ale z jego przestrzeganiem różnie bywa.
Oczekiwane
Prawdziwe nowalijki pochodzą z upraw gruntowych, dojrzewają pod osłonami, ale w ciepłe dni wygrzewają się w słońcu. Zawdzięczają mu nie tylko bogactwo smaku, ale i cenne składniki odżywcze.
Są bezpieczne
Hoduj sam
Sami możemy też uprawiać bogate w witaminy i związki mineralne kiełki soi, lucerny, czy rzeżuchy. Tę ostatnią spośród innych jarzyn wyróżnia duża zawartość jodu. Ponadto rzeżucha od wieków wykorzystywana była jako środek moczopędny oraz poprawiający stan skóry, paznokci, włosów.
Maria Kolesiewicz
Chcesz, żeby ci dobrze służyły? To zrób tak:
• Zawsze pamiętaj o dokładnym umyciu warzyw pod bieżącą wodą.
• Do nowalijek, które mogą zawierać najwięcej azotanów należą szpinak i sałata.
• Nowalijki najlepiej gotować na parze.
• Pamiętaj, aby usuwać to miejsce, gdzie znajduje się nasada łodyg (marchew, buraczki) - tam jest najwięcej azotanów.
• Nie trzymaj zielonej sałaty w woreczku plastikowym, gdyż wówczas uaktywniają się związki azotowe.
• W natce szczypiorku i pietruszki odetnij końcówki łodyżek, opłucz i pokrój je tuż przed spożyciem nożem ze stali nierdzewnej.
• Z kapusty odrzuć zewnętrzne liście i usuń głąb, w którym gromadzi się dużo szkodliwych substancji.
• Kalafiory i brokuły po wymyciu wymocz w wodzie z dodatkiem soku z cytryny.
Ekspert wyjaśnia
Dr Małgorzata Witusik
kierownik Oddziału Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku Wojewódzkiej Stacji Sanepid w Lublinie
Pobieramy próbki z takich warzyw jak ogórek, ziemniaki, czarna porzeczka i poddajemy je kontroli na obecność pestycydów. Jeśli idzie o zanieczyszczenia azotanami z gleby - tu trzeba przestrzegać norm unijnych dla sałaty i szpinaku, gdyż one kumulują najwięcej azotanów. W innych warzywach nie ma aż takiego zagrożenia. W ubiegłym roku stwierdziliśmy jedynie pojedyncze przekroczenia w próbkach sałaty. Sanepid nie jest w stanie sprawdzić każdego producenta, ponieważ jest to produkcja masowa. Analizy i aparatura są bardzo drogie, dlatego wykonujemy tylko badania przesiewowe.
(Kmo)