Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

3 sierpnia 2007 r.
19:23
Edytuj ten wpis

Oddam nogi w dobre ręce

Opuchlizna, uczucie ciężkości, szpecące "pajączki”, wreszcie sine, bolesne zgrubienia żył - tak postępuje choroba żylakowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ale to nie koniec. Są jeszcze powikłania w postaci trudno gojących się owrzodzeń. Dlatego żylaki trzeba leczyć. Niezależnie od stopnia zaawansowania choroby.
Żylaki kończyn dolnych to żyły, które uległy nieodwracalnym zmianom na skutek cofania się i zalegania krwi. Wszystkiemu winne zastawki, które u osób z chorobą żylakową nie powstrzymują spływania krwi powodując rozszerzenie żył - czyli widocznie na łydkach i w okolicach kostek, szpecące zgrubienia. Ale pojawienie się takich zmian poprzedzają specyficzne objawy, dzięki którym można odpowiednio wcześnie zdiagnozować chorobę i rozpocząć leczenie. Oczywiście pod warunkiem, że zgłosimy się do lekarza.

Opuchlizna i pajączki

Jeżeli mamy uczucie ciężkości, nogi puchną (zwłaszcza wieczorem) i pojawiają się drobne pajączki żył, może to oznaczać początek choroby żylakowej. Choć przyczyny dolegliwości mogą być inne, dlatego tak ważna jest szybka wizyta u lekarza, który zdiagnozuje chorobę.
Co sprzyja powstawaniu żylaków? U około 60 proc. osób dużą rolę odgrywają czynniki dziedziczne. Ogromne znaczenie ma również styl życia - brak ruchu, zła dieta, praca w pozycji stojącej. Czynnikami sprzyjającymi jest również otyłość, przewlekłe zaparcia i noszenie bardzo obcisłej bielizny.
Żylaki dużo częściej diagnozuje się u kobiet. Zwłaszcza okres ciąży sprzyja ich powstawaniu, co ma związek zarówno ze zmianami hormonalnymi jak i uciskiem powodowanym przez powiększającą się macicę.

Leczenie

Na każdym etapie choroby żylakowej można rozpocząć leczenie, choć oczywiście im wcześniej tym większe szanse na uniknięcie groźnych powikłań. Istnieje kilka metod leczenia. Preparaty doustne poprawiają napięcie ścian żył oraz przeciwdziałają skutkom zaburzeń w mikrokrążeniu i zastojom limfatycznym. Jednak zamiast kupować w aptece jeden z reklamowanych preparatów bez recepty, warto najpierw skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiedni skład i dawkę leku. Również leczenia uciskowego nie warto aplikować sobie samodzielnie. W handlu dostępne są podkolanówki, pończochy i rajstopy w czterech klasach stopniowanego ucisku. Nosimy je od rana do wieczora.
Leczenie operacyjne polega na wycięciu zmienionych chorobowo fragmentów żył. Natomiast przy metodzie obliteracyjnej (skleroterapia) do żył wstrzykuje się drażniące środki chemiczne, powodujące ich zamknięcie. Tę metodę stosuje się głównie w leczeniu tzw. pajączków.

Nie dopuść do powikłań

Nieleczona choroba żylakowa prowadzi do przykrych i niebezpiecznych powikłań. Zmiany skórne występują głównie w dolnej części podudzia. Skóra staje się cienka, gładka z charakterystycznymi brązowymi plamkami. Później, zwykle w okolicy kostki, pojawia się owrzodzenie. Żylaki kończyn dolnych sprzyjają również zapaleniu żył powierzchownych i głębokich.

Zapobiegaj!

Najważniejszy jest ruch. Spacery, jazda na rowerze, pływanie - pozwolą utrzymać dobrą kondycję i będą zapobiegały zmianom w obrębie żył kończyn dolnych. Osoby pracujące w pozycji stojącej powinny co kilkadziesiąt minut robić sobie przerwy, pozwalające na zmianę pozycji i wykonanie kilku ćwiczeń (wystarczy np. stawanie na palcach). Jeżeli w rodzinie wystąpiła choroba żylakowa, można zastosować podkolanówki uciskowe (po konsultacji z lekarzem).

Pozostałe informacje

Impreza na luzie
Foto
galeria

Impreza na luzie

W miniony weekend Klub 30 w Lublinie po raz kolejny udowodnił, że jest miejscem, gdzie dobra zabawa i niezapomniana atmosfera spotykają się na każdym kroku. Impreza "Wrzuć na luz" przyciągnęła tłumy spragnionych świetnej muzyki i pozytywnej energii lublinian. Dzięki naszej fotogalerii możecie poczuć się jakbyście byli tam z nami. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Poranny wypadek pod Lublinem. Lądował śmigłowiec LPR

Poranny wypadek pod Lublinem. Lądował śmigłowiec LPR

Wielka Sobota rozpoczęła się od groźnego wypadku pod Lublinem. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Pierwszy taki zabieg na Lubelszczyźnie. Nowa metoda kardiochirurgiczna zastosowana w Lublinie
galeria

Pierwszy taki zabieg na Lubelszczyźnie. Nowa metoda kardiochirurgiczna zastosowana w Lublinie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie wykonano pierwszy w południowo-wschodniej Polsce zabieg przezskórnego wszczepienia nowej protezy zastawki mitralnej w miejsce zużytej. Pacjentką była osiemdziesięcioletnia mieszkanka Lublina. Operację przeprowadził zespół Klinicznego Oddziału Kardiochirurgii.

Kewin Sasak i spółka w końcu znaleźli sposób na JSW Jastrzębski Węgiel

Wygrać z mistrzem to jest coś dużego. Opinie po meczu JSW Jastrzębski Węgiel – Bogdanka LUK Lublin

Do tej pory siatkarze Bogdanki LUK Lublin tylko przegrywali z JSW Jastrzębskim Węglem. W ostatni starciu ulegli mistrzom Polski 0:3, ale w każdym secie zdobywali po 23 punkty. W piątek, w pierwszym półfinale PlusLigi drużyna Massimo Bottiego wreszcie znalazła sposób na faworyzowanego rywala i ograła go na wyjeździe 3:0. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Dzisiaj sklepy pracują krócej

Dzisiaj sklepy pracują krócej

W Wielką Sobotę większość placówek sieci marketów spożywczych będzie czynna do godz. 13. Do tej godziny klientów obsługiwać będą również urzędy pocztowe.

Jakub Kępa ma nadzieję, że Orlen Oil Motor powalczy o obronę tytułu mistrza

Jakub Kępa (Orlen Oil Motor): Liga będzie jeszcze bardziej wyrównana, ale walczymy o kolejne złoto

Orlen Oil Motoru mają pewne prawo marzyć o kolejnym mistrzostwie. Dzięki świetnemu zarządzaniu klubem i szeregiem sponsorów żużlowcom nie brakuje niczego, by walczyć o kolejny złoty medal dla Lublina. Prezes „Koziołków” przekonuje jednak, że po wzmocnieniach, których dokonały kluby z Wrocławia i Torunia, w PGE Ekstralidze powinno być jeszcze więcej emocji

Paweł Maj, prezydent Puław, postanowił nie płacić grzywny, by ośmieszyć system, który pozwala zamykać boiska szkolne. Za kratki nie poszedł, bo ktoś, prawdopodobnie resort sportu, zasądzoną grzywnę wpłacił. Problem z boiskiem, na którym ciążą sądowe restrykcje jednak pozostaje

"Prawo bezduszne, nikczemne, oderwane od rzeczywistości"

O zgodzie na areszt w obronie zamykanego sądownie szkolnego boiska, wieloletniej prawnej batalii, braku wsparcia ze strony władz centralnych i nadziei na zmiany - rozmawiamy z niedoszłym więźniem zakładu karnego w Opolu Lubelskim, prezydentem Puław, Pawłem Majem.

Bogdanka LUK Lublin lepsza od JSW Jastrzębskiego Węgla

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin lepsza od mistrza Polski Jastrzębskiego Węgla

W pierwszym meczu półfinałowy play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin sensacyjnie pokonała JSW Jastrzębski Węgiel 3:1. MVP wybrany został przyjmujący gości Wilfredo Leon

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy
nawałnice

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy

To pracowity dzień dla wszystkich strażaków z zachodniej Lubelszczyzny. Wiatr uszkodził blisko 50 dachów, zrywał gałęzie i przewracał drzewa - także na samochody. Najwięcej szkód burze wyrządziły w powiecie puławskim, opolskim i kraśnickim.

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Aż 24 punkty karne i to za jednym razem zdobył 59-latek, który wczoraj jeździł po drogach gminy Kurów - bez zwracania uwagi na przepisy. Było szybko i niebezpiecznie. Mieszkaniec gminy Bychawa wyczerpał limit błędów.

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja
zdjęcia
galeria

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja

Współczesna technologia pozwala na coraz więcej, a jej graficzne możliwości rosną z każdą kolejną wersją popularnych modeli językowych. Korzystając z dostępu do GPT postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer widzi miasta Lubelszczyzny, gdyby miały je symbolizować postaci wyjęte z horrorów.

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Od Puław po Roztocze - zachodnia i południowa część Lubelszczyzny znalazła się w zasięgu silnych komórek burzowych. Front przyniósł silny wiatr, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Mieszkańcy województwa już w południe otrzymali ostrzeżenia w ramach alertu RCB. Prognozy się sprawdziły.

Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa należy do najstarszych w Lublinie. Pochodzi z początków XVII wieku
historia

Lubelski kościół kryje skarby historii. Rzeźba Chrystusa sprzed 405 lat

Gdy powstawała, na polskim tronie zasiadał Władysław IV Waza, nasz kraj rozpoczynał boje z Imperium Osmańskim, a w Lublinie szalała epidemia dżumy. Figura Chrystusa z kościoła pw. św. Mikołaja ma już 405 lat. Jej autor pozostaje nieznany.

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił ponad 100 tysięcy złotych. A wszystko przez lęk o swoje oszczędności oraz zbyt duże zaufanie okazane niewłaściwym osobom. Ten błąd słono go kosztował.

Miejsce w którym ma powstać do 2026 roku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Chełmie ruszyła budowa centrum dla najbardziej potrzebujących

Przy ulicy Browarnej w Chełmie ruszyła inwestycja, która ma realnie zmienić życie osób z niepełnosprawnościami. Powstające Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko budynek – to obietnica godnych warunków życia, wsparcia i bezpieczeństwa.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium