Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

3 sierpnia 2007 r.
19:23
Edytuj ten wpis

Oddam nogi w dobre ręce

0 0 A A

Opuchlizna, uczucie ciężkości, szpecące "pajączki”, wreszcie sine, bolesne zgrubienia żył - tak postępuje choroba żylakowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ale to nie koniec. Są jeszcze powikłania w postaci trudno gojących się owrzodzeń. Dlatego żylaki trzeba leczyć. Niezależnie od stopnia zaawansowania choroby.
Żylaki kończyn dolnych to żyły, które uległy nieodwracalnym zmianom na skutek cofania się i zalegania krwi. Wszystkiemu winne zastawki, które u osób z chorobą żylakową nie powstrzymują spływania krwi powodując rozszerzenie żył - czyli widocznie na łydkach i w okolicach kostek, szpecące zgrubienia. Ale pojawienie się takich zmian poprzedzają specyficzne objawy, dzięki którym można odpowiednio wcześnie zdiagnozować chorobę i rozpocząć leczenie. Oczywiście pod warunkiem, że zgłosimy się do lekarza.

Opuchlizna i pajączki

Jeżeli mamy uczucie ciężkości, nogi puchną (zwłaszcza wieczorem) i pojawiają się drobne pajączki żył, może to oznaczać początek choroby żylakowej. Choć przyczyny dolegliwości mogą być inne, dlatego tak ważna jest szybka wizyta u lekarza, który zdiagnozuje chorobę.
Co sprzyja powstawaniu żylaków? U około 60 proc. osób dużą rolę odgrywają czynniki dziedziczne. Ogromne znaczenie ma również styl życia - brak ruchu, zła dieta, praca w pozycji stojącej. Czynnikami sprzyjającymi jest również otyłość, przewlekłe zaparcia i noszenie bardzo obcisłej bielizny.
Żylaki dużo częściej diagnozuje się u kobiet. Zwłaszcza okres ciąży sprzyja ich powstawaniu, co ma związek zarówno ze zmianami hormonalnymi jak i uciskiem powodowanym przez powiększającą się macicę.

Leczenie

Na każdym etapie choroby żylakowej można rozpocząć leczenie, choć oczywiście im wcześniej tym większe szanse na uniknięcie groźnych powikłań. Istnieje kilka metod leczenia. Preparaty doustne poprawiają napięcie ścian żył oraz przeciwdziałają skutkom zaburzeń w mikrokrążeniu i zastojom limfatycznym. Jednak zamiast kupować w aptece jeden z reklamowanych preparatów bez recepty, warto najpierw skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiedni skład i dawkę leku. Również leczenia uciskowego nie warto aplikować sobie samodzielnie. W handlu dostępne są podkolanówki, pończochy i rajstopy w czterech klasach stopniowanego ucisku. Nosimy je od rana do wieczora.
Leczenie operacyjne polega na wycięciu zmienionych chorobowo fragmentów żył. Natomiast przy metodzie obliteracyjnej (skleroterapia) do żył wstrzykuje się drażniące środki chemiczne, powodujące ich zamknięcie. Tę metodę stosuje się głównie w leczeniu tzw. pajączków.

Nie dopuść do powikłań

Nieleczona choroba żylakowa prowadzi do przykrych i niebezpiecznych powikłań. Zmiany skórne występują głównie w dolnej części podudzia. Skóra staje się cienka, gładka z charakterystycznymi brązowymi plamkami. Później, zwykle w okolicy kostki, pojawia się owrzodzenie. Żylaki kończyn dolnych sprzyjają również zapaleniu żył powierzchownych i głębokich.

Zapobiegaj!

Najważniejszy jest ruch. Spacery, jazda na rowerze, pływanie - pozwolą utrzymać dobrą kondycję i będą zapobiegały zmianom w obrębie żył kończyn dolnych. Osoby pracujące w pozycji stojącej powinny co kilkadziesiąt minut robić sobie przerwy, pozwalające na zmianę pozycji i wykonanie kilku ćwiczeń (wystarczy np. stawanie na palcach). Jeżeli w rodzinie wystąpiła choroba żylakowa, można zastosować podkolanówki uciskowe (po konsultacji z lekarzem).

Pozostałe informacje

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz

Lubelskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych obchodziło swoje 60-lecie w wyjątkowy sposób. W piątek, 22 listopada, w Galerii TPSP „Przy Bramie” odbyła się jubileuszowa wystawa, która zgromadziła członków i sympatyków towarzystwa, artystów oraz mieszkańców Lublina.

Paweł Żyra i jego koledzy w sobotę zagrają u siebie z GKS Tychy

Górnik Łęczna kontra GKS Tychy czyli pojedynek specjalistów od remisów

Górnik Łęczna rozpoczyna ostatnią serie gier w tym roku kalendarzowym. Po w rozgrywkach spowodowaną meczami reprezentacji narodowych zielono-czarni podejmą w sobotę na swoim stadionie GKS Tychy. Początek meczu zaplanowano na godzinę 17.30

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

To forma wsparcia przede wszystkim dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Każdy może skorzystać i każdy może pomóc.

Aleksandra Stanacev to jedna z liderek Polskiego Cukru AZS UMCS

Polski Cukier AZS UMCS kontra Ślęza Wrocław. Wrogiem może być zmęczenie

W sobotę Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra we Wrocławiu z miejscową Ślęzą. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16, a transmisję będzie można obejrzeć na portalu emocje.tv.

Laureaci czołowych pozycji w tegorocznej edycji rankingu „Liderzy Zarządzania” podczas gali ogłoszenia wyników. Odbyła się w czwartek w łódzkim Teatrze Scena Monopolis

Ranking najlepiej zarządzanych szpitali. W czołówce placówki z naszego regionu

Szpitale z Zamościa, Puław i Radecznicy znalazły się wśród wyróżnionych w tegorocznej edycji rankingu Liderzy Zarządzania organizowanym przez BFF Banking Group.

Król latino w Sercu
foto
galeria

Król latino w Sercu

Skolim - Król Latino wystąpił w klubie Serce. Zobaczcie, jak się bawiliście. Tak imprezuje Lublin!

X Turniej Tenisowy Prawników w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

X Turniej Tenisowy Prawników w Lublinie

W Lublinie trwa jubileuszowa, X edycja Otwartego Halowego Turnieju Prawników w Tenisie o puchar Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie. Wydarzenie zgromadziło rekordową liczbę uczestników – aż 62 osoby z całej Polski, w tym 13 kobiet i 49 mężczyzn.

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Do Sądu Okręgowe w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko 62-letniemu Bogdanowi S. Mężczyzna miał dokonać zbrodni sprzed 30 lat, a śledczy trafili na jego ślad dzięki specjalistycznym badaniom.

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Po dłuższej przerwie do walki o ligowe punkty po wracają piłkarze Wisły Puławy. W sobotę, w ramach 19. kolejki podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z rezerwami ŁKS Łódź. Początek spotkania punktualnie w południe

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci
galeria

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbywa się XI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa. Wydarzenie zgromadziło neurochirurgów, ortopedów, fizjoterapeutów oraz rehabilitantów z całej Polski i stanowi wyjątkową okazję do wymiany doświadczeń, przedstawienia najnowszych osiągnięć oraz omówienia najważniejszych wyzwań w dziedzinie chirurgii kręgosłupa.

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium