Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

1 stycznia 2019 r.
16:09

Pielęgniarki z Lublina przetarły szlak innym. Co czeka pacjentów w 2019 roku?

(fot. Archiwum)

Rozmowa z Jakubem Kosikowskim, lubelskim lekarzem i byłym przewodniczącym Porozumienia Rezydentów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Co ważnego wydarzyło się w służbie zdrowia w 2018 roku?

– Ten rok był na pewno rokiem protestów w służbie zdrowia, m.in. lekarzy i pielęgniarek. Protesty lekarzy na początku roku doprowadziły w lutym do podpisania porozumienia z ministrem zdrowia. Udało się wywalczyć nie tylko nowe warunki finansowe (m.in. wynagrodzenie 6750 zł brutto dla specjalistów, którzy zadeklarują pracę w jednej placówce oraz bon, czyli 600-700 zł dodatku do rezydentury dla młodych lekarzy, którzy zdecydują się na pracę w kraju – red.), ale też m.in. zwiększenie nakładów na służbę zdrowia. Zmieniła się także mentalność lekarzy, którzy nie chcą już pracować ponad siły i brać dyżurów ponad określony prawem limit. Zaczęli bardziej szanować swoje zdrowie. Konsekwencją jest jednak problem z obsadą dyżurów, ma go coraz więcej oddziałów i szpitali w Polsce.

• A protesty pielęgniarek?

– Protest pielęgniarek ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie przetarł niejako szlak pielęgniarkom w całym kraju. Udało się im w pewnym sensie „przechytrzyć” system i wywalczyć podwyżki (chodzi o masowe zwolnienia lekarskie, na które przechodziły pielęgniarki – red.). W kontekście tej grupy zawodowej trzeba też wspomnieć o tzw. normach pielęgniarskich, które zaczną obowiązywać od stycznia. Według nich na pięć łóżek mają przypadać trzy pielęgniarki. To już ma swoje konsekwencje, bo dyrektorzy szpitali zaczynają redukować liczbę łóżek, gdyż nie stać ich na zatrudnianie dodatkowych pielęgniarek i zaproponowanie im zarobków, które byłyby konkurencyjne dla tych, które oferują zagraniczne placówki.

• Czy zmniejszanie liczby łóżek będzie miało negatywne skutki dla pacjentów?

– I tak, i nie. Mogą to odczuć pacjenci oddziałów, w których jest duże obłożenie, bliskie 100 proc., np. reumatologii czy rehabilitacji. W tych przypadkach wydłużą się kolejki. Warto jednak pamiętać, że większość oddziałów w kraju ma obłożenie na poziomie 68 proc., więc taka redukcja jest potrzebna. Skróci się czas hospitalizacji, a pielęgniarki będą miały znacznie lepsze warunki pracy. Na tą samą pielęgniarkę na dyżurze będzie przypadać mniej pacjentów.

• Jakie są inne dobre wiadomości dla pacjentów?

– Na pewno kolejne etapy informatyzacji, na które czekają także lekarze. E-zwolnienie już działa obowiązkowo dla wszystkich i choć na początku grudnia były kłopoty, teraz sytuacja ustabilizowała się i jest mniej problemów z systemem. E-recepta przeszła już chrzest bojowy w kilku miastach i, miejmy nadzieję, niebawem będzie szerzej dostępna. W 2019 roku liczymy również na e-skierowania. W systemie będzie widać, czy jeden pacjent jest zapisany na wizytę w kilku miejscach. Jeśli tak będzie, system powinien go automatycznie wyrzucić z tych dodatkowych już po wizycie w pierwszym miejscu. Mamy nadzieję, że to wpłynie na skrócenie kolejek. Kolejki są też sztucznie wydłużane przez to, że skierowanie np. na tomografię komputerową może wypisać tylko lekarz w poradni specjalistycznej lub szpitalny, a nie np. lekarz rodzinny.

• A co z brakami kadrowymi?

– Niestety nadal są, we wszystkich specjalnościach. Praca już nawet nie za granicą, ale w prywatnych gabinetach jest dla lekarzy znacznie bardziej opłacalna niż w publicznej służbie zdrowia. Jest też duży „odpływ” lekarzy pediatrów czy internistów do podstawowej opieki zdrowotnej, gdzie są zupełnie inne warunki pracy niż w szpitalach. To jest wyzwanie na kolejne lata, podobnie jak zadłużenie i kiepska kondycja finansowa szpitali, przede wszystkim powiatowych.

Jakub Kosikowski

Pozostałe informacje

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)
galeria

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)

Tydzień temu kibice obu drużyn mieli bardzo dużo powodów do radości. Motor Lublin u siebie pokonał Stal Mielec 4-1. A mecz Śląsk Wrocław - Lech Poznań zakończył się wynikiem 3-1.

Chatka Żaka w 1974 roku
WYWIAD

Gdyby nie Chatka Żaka, to nie byłoby w Lublinie kultury jaką znamy

Chatka Żaka ma 60 lat. O historii, teraźniejszości i przyszłości rozmawiamy z Izabela Pastuszko, dyrektorką Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka

Śnieżna sobota (5 kwietnia) w Lublinie
galeria

Śnieg, przymrozki i oblodzenie w województwie lubelskim

Miało być załamanie pogody i jest. A Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, przymrozkami, opadami śniegu, oblodzeniem i gwałtownym wzrostem stanów wody.

Szalony Beret
foto
galeria

Szalony Beret

Największe muzyczne hity ostatnich lat, pulsujące światła i parkiet wypełniony miłośnikami muzyki oraz tańca – tak wyglądała ostatnia impreza w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niezapomnianej nocy, podczas której królowały największe hity muzyczne!

Moto Session 2025
galeria

Moto Session 2025: Drft i szybkie samochody w Lublinie

Są samochody drogie i luksusowe. Są pokazy motocyklowych akrobacji. Są goście specjalni. W Lublinie trwa Moto Session 2025.

Tainted Grail: The Fall of Avalon
film

Tainted Grail: The Fall of Avalon. Edycja kolekcjonerska za 219 dolarów (wideo)

Twórcy Tainted Grail: The Fall of Avalon przed premierą gry uruchomili kampanię dla edycji kolekcjonerskiej.

W Lublinie przed Lidlem na Al., Solidarności pikietowało kilka osób

Pikietują przed Lidlem. I zapowiadają bojkot

Dęblin, Puławy, Zamość i Lublin – sklepy Lidla w tych miastach naszego regionu znalazły się na liście miast, w których zaplanowano kolejną pikietę przeciw budowie centrum dystrybucyjnego sieci w miejscowości Gietrzwałd.

Motor chce w sobotę dobić do granicy 40 punktów

Zmiennik doprowadza do wyrównania. Śląsk Wrocław - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Śląsk Wrocław - Motor Lublin. Spotkanie przyjaźni rozpocznie się o godz. 17.30.

Świdniczanka przegrała w sobotę z KSZO

Świdniczanka gorsza od KSZO

Druga porażka z rzędu Świdniczanki. Tym razem drużyna trenera Łukasza Gieresza musiała uznać wyższość rywali z Ostrowca Świętokrzyskiego (0:2).

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Sokoły mieszkające na kominie Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie doczekały się trzeciego jaja. Jak wszystko pójdzie dobrze, to pod koniec kwietnia pojawią się pisklęta.

Michał Zuber uratował remis dla Avii w meczu z Podhalem

Avia w ostatniej chwili uratowała remis w Nowym Targu

Sporo emocji w Nowym Targu. Tamtejsze Podhale prowadziło z Avią 1:0 i 2:1, ale w piątej minucie doliczonego czasu gry drużyna trenera Wojciecha Szaconia uratowała jeden punkt.

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Wczoraj grupy atakujące kilkunasto-, kilkudziesięcioosobowe. Brutalność wzrasta, rzucanie kamieniami, konarami, szlifierkami, przecinanie bariery, szybkie reakcje polskich służb. Dzisiaj w nocy bardzo dużo prób przekroczenia, chyba około nawet 300, wszystkie udaremnione – wyliczał w sobotę, 5 kwietnia, wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

44-latka jadąca drogą ekspresową przegapiła zjazd. Zatrzymała samochód na powierzchni wyłączonej z ruchu i... zaczęła cofać. To się nie mogło dobrze skończyć.

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Dzisiaj ok. godz. 11:30 na drodze krajowej nr 19, na obwodnicy Kocka doszło do kolizji, w której ucierpiały trzy osoby. Poszkodowani zostali zabrani do szpitala.

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Ponad pół tysiąca dilerskich porcji marihuany oraz broń, na którą jej właściciel nie miał pozwolenia na jednej z posesji w gminie wiejskiej Puławy znaleźli lubelscy policjanci. Mężczyzna został zatrzymany. Grozi mu więzienie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium