Wiele kobiet twierdzi, że od kiedy istnieją tipsy, paznokcie przestały być dla nich problemem.
- Łamały mi się, pękały, widziałam, że mają podłużne prążki - mówi Marta Zakrzewska. - Nakleiłam tipsy i teraz paznokciami mogę drapać tynk - śmieje się. - Takie są mocne!
Ale czy pod sztucznymi własne są zdrowe?
- Taki wygląd paznokci dawałby podejrzenie o zapalenie atopowe - zauważa dr n. med. Dorota Roguś-Skorupska, specjalista dermatolog. - Nie wolno lekceważyć żadnych zmian, bo mogą dotyczyć chorób samej płytki paznokciowej lub też być objawem chorób wewnętrznych.
Dbaj o nogi
Przy okazji trzeba je dokładnie obserwować. I w razie takich objawów, jak zmiana barwy, odchodzenie od macierzy, złuszczanie trzeba udać się do dermatologa. Gdy wrastają - smarować specjalnym preparatem. Znakomicie zdają egzamin specjalne klamerki odciągające paznokieć w tym miejscu, gdzie wrasta.
Jak dodaje Iwona Powol, paznokcie u nóg obcinamy prosto, tak żeby uzyskały kształt łopatki, ale żeby nie wystawały poza opuszkę. Nierówności wygładzamy pilnikiem tekturowym lub szklanym. Nie stosujemy metalowego, bo tworzą się po nim zadziory. Skórki odsuwamy, lepiej ich nie wycinać, bo zaczną szybko odrastać, staną się też grube i twarde.
Paznokcie się starzeją
- Duży wpływ na płytkę paznokciową ma kontakt z detergentami - mówi doktor Skorupska. - Dlatego że nie stosujemy rękawic do prania i zmywania.
Najgorsze jest obgryzanie paznokci - prowadzi do różnych deformacji, do postrzępienia naskórka i wysuszenia skóry wokół jego płytki.
Przyczyny wewnętrzne
Ekspert wyjaśnia - To zwierciadło twojego zdrowia
specjalista dermatolog
Jeśli coś niepokojącego dzieje się z paznokciami, to trzeba najpierw wykonać badania w kierunku obecności grzybów, drożdży, bakterii. Gdy nic nie wskazuje na ich obecność, należy zbadać np. tarczyce, wątrobę. Dla pewnych chorób są typowe objawy na płytkach - linie poprzeczne mogą być objawem liszaju płaskiego, podłużne zapalenia atopowego, pod płytką może się rozwijać znamię, które trzeba zbadać, jeszcze inne objawy wskazują na łuszczycę. Każdą zmianę warto pokazać specjaliście. Szybka diagnoza zapobiegnie rozwojowi choroby.
Not. (kmo)