15 osób, w tym lekarze intensywiści oraz medycy innych profesji, są w drodze do Włoch, do rejonu najbardziej dotkniętego pandemią koronawirusa. Polacy będą pomagać w szpitalu polowym w Brescii w Lombardii. Co więcej, mają tam również obserwować sposoby organizacji krajowego systemu ochrony zdrowia pod kątem skuteczności zarządzania walką z pandemią SARS-CoV-2 - informuje Wojskowy Instytut Medyczny.
Członkowie misji medycznej będą przebywać na Półwyspie Apenińskim od dzisiaj do 9 kwietnia, czyli przez 10 dni. Wyjazd jest realizowany przez Wojskowy Instytut Medyczny przy współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej.
– Na miejscu okaże się dopiero, w jakim systemie będziemy pracować. Większość czasu będziemy przebywać w strefie skażonej, w związku z czym podjęliśmy specjalne środki zabezpieczające i zabieramy dodatkowy sprzęt – wyjaśnia Michał Madeyski, koordynator Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM, cytowany na stronie Centrum.
Medycy będą nie tylko pomagać swoim włoskim kolegom po fachu, ale także zbierać doświadczenie. Jak pisze WIM, "światowe doświadczenia związane z przeciwdziałaniem skutkom epidemii SARS-CoV-2 wskazują, że jednym z najważniejszych elementów decydujących o jej przebiegu jest wydolność narodowych systemów ochrony zdrowia".
Polacy będą więc obserwować, jak włoski system ochrony zdrowia radzi sobie w obliczu pandemii. Mowa tutaj o wychwyceniu błędów, jakie popełnili Włosi, ale również o spostrzeżeniu cennych praktyk.
- Przyświecają nam dwa cele. Po pierwsze, giną tam nasi koledzy - lekarze, pielęgniarki i ratownicy. Są tak przeciążeni pracą, że chcemy chociaż przez chwilę dać im oddech i być może w ten sposób uratować kilkoro z nich. Po drugie, co bardzo ważne, chcemy zajrzeć w paszczę tego lwa zanim pojawi się w naszym kraju, bo być może w ten sposób będziemy w stanie lepiej się przygotować na nadejście epidemii - mówi na nagraniu w mediach społecznościowych Paweł Szczuciński, jeden z członków misji medycznej.
Jak czytamy na stronie PCPM, "Medyczny Zespół Ratunkowy realizował już podobne zadania podczas misji w Nepalu, Peru, na Bałkanach, w Libanie czy na Ukrainie. To grupa doświadczonych ratowników, zdolna do niesienia pomocy nawet w najbardziej zniszczonych obszarach w ciągu 24 godzin, dysponująca własnym sprzętem i odpowiednim przygotowaniem. Jest też certyfikowana przez WHO, jako jedna z siedmiu na świecie grup, działających przy NGO."
Jak podaje portal statista.com, w Lombardii zakażonych koronawirusem jest ponad 41 tys. osób (dane z 29 marca). Z kolei John Hopkins University informuje, że w całych Włoszech to ponad 97 tys. osób (dane z 30 marca).
15 lekarzy @WIMWarszawa i @RatownicyPCPM leci do Włoch.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) March 30, 2020
Polacy będą pomagać w walce z pandemią #koronawirus w szpitalu polowym w Brescii w Lombardii, w której sytuacja jest najtrudniejsza. Celem misji jest również wymiana doświadczeń.
#solidarity🇵🇱🤝🇮🇹 #EUsolidarity pic.twitter.com/yh84pqQKk8