Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

1 kwietnia 2005 r.
19:00
Edytuj ten wpis

Problem nie tylko estetyczny (żylaki)

Rozszerzone i widoczne przez skórę żyły, nie dość że szpecą ciało, to jeszcze wywołują nieprzyjemne uczucie ciężkości, obrzmienia czy napięcia skóry. Tworzeniu się żylaków nie można zapobiec, ale przez zdrowy tryb życia da się zmniejszyć ich objawy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Żylakami nazywa się zmienione chorobowo odcinki żył. - Można je podzielić na żylaki pniowe, które obejmują pnie żylne i odgałęzienia żył odpiszczelowej i odstrzałkowej, żylaki siatkowate, które występują w obrębie skóry właściwej i są niewyczuwalne dotykiem, ale widoczne przez skórę oraz teleangiektazje - mówi Adam Skwarzyński, chirurg z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie. Te ostatnie to patologiczne zmiany w układzie naczyniowym, których efektem jest rozszerzanie się i pękanie naczynek włosowatych. Wtedy na skórze pojawiają się tzw. pajączki. - Kończyny dolne, najczęściej dotykane żylakami, posiadają układ żył głębokich, którymi odpływa ok. 90 proc. krwi i układ żył powierzchownych - wyjaśnia chirurg. - Oba układy połączone są żyłami przeszywającymi (perforatorami).

Przyczyny schorzenia
Na początek warto poznać przyczyny występowania niewydolności żył. Najczęściej schorzenie to uwarunkowane jest genetycznie. Jeżeli więc nasi rodzice mają lub mieli żylaki, jest duże prawdopodobieństwo, że i nas dotknie ten problem.
Niewydolność żył może też wiązać się z zaburzeniem funkcjonowania zastawek żylnych. We wszystkich naczyniach krwionośnych krew płynie w jednym kierunku, czyli w stronę serca. Zastawki - delikatne płatki w żyłach - jeśli działają prawidłowo, zapobiegają spływaniu krwi w odwrotną stronę. Gdy dochodzi do ich uszkodzenia, w żyłach tworzą się zastoje, rośnie ciśnienie hydrostatyczne w naczyniach powierzchownych i dochodzi do powstania żylaków.
Ich przyczyną może być też zmniejszanie się elastyczności ścianek żył, często związane ze starzeniem się organizmu. Niewydolność żył bywa również wywołana ciążą i zmianami hormonalnymi. Ryzyko pojawienia się żylaków rośnie, jeśli brakuje nam aktywności ruchowej, czyli prowadzimy stojący lub siedzący tryb życia.

Objawy
- Niewydolności żylnej towarzyszy uczucie ciężkości i napięcie łydek, uczucie obrzmienia, kurcze nocne, obrzęki i przede wszys-
tkim zmiany skórne - wylicza Skwarzyński. Wskazane objawy nasilają się w ciepłe dni, a także po długim staniu czy siedzeniu. Najczęściej odczuwamy je dotkliwie pod koniec dnia, mniej nasilone są rano. W późniejszej fazie rozwoju schorzenia pojawia się sieć niebieskawych, poszerzonych żył, widocznych przez skórę.

Czy grożą powikłania?
Najczęściej żylaki nie wywołują żadnych powikłań. W zaawansowanej formie mogą jednak doprowadzić do stanów zapalnych. Wówczas pojawia się bolesne stwardnienie i zaczerwienienie skóry. Odczuwamy też pieczenie i kłucie, może nawet wystąpić gorączka. W ten sposób przejawia się niebezpieczne dla zdrowia tzw. zapalenie żył, czyli zamknięcie żyły przez skrzep krwi. Przy zakrzepicy żył, głębokich zagrożone jest życie. Oderwanie się skrzepu i jego przemieszczanie wraz z krwią może bowiem doprowadzić do powstania zatorowości płucnej.
Stan zapalny może być spowodowany długotrwałym bezruchem (np. podczas jazdy samochodem) lub w razie uszkodzenia ściany żyły (np. pod wpływem urazu mechanicznego czy nawet ukąszenia owada).

Kiedy udać się do lekarza?
Wizyta u lekarza jest wskazana, jeżeli zauważymy wymienione wcześniej objawy niewydolności żylnej, czyli bóle nóg, kurcze podudzi, obrzęki itd. Wczesne rozpoznanie i podjęcie leczenia zapobiegną dalszemu pogłębianiu się schorzenia.
Jak najszybciej trzeba udać się do lekarza, kiedy noga nagle spuchnie i zmieni kolor na sino-czerwony. Mogą to być objawy zakrzepicy żylnej. Zaczerwienienie skóry i dolegliwości występują głównie przy zakrzepicy żył powierzchownych, natomiast obrzęk przy zakrzepicy żył głębokich. Żylaki są też postrzegane jako defekt estetyczny i często właśnie troska o wygląd sprawia, że kierujemy swe kroki do gabinetu flebologa.

Pozostałe informacje

Ronda muszą poczekać na patronów

Nowe ronda jednak bez patronów. Święty i błogosławiony muszą poczekać

Patroni dla nowych rond podzielili bialską radę. Na ostatniej sesji nadano tylko nazwy dla alei przy moście i ronda przy ulicy Armii Krajowej.

Huczwa Tyszowce pokonała w środę BKS Bodaczów i święta Wielkanocne spędzi w dobrych nastrojach

Zamojska klasa okręgowa. Huczwa Tyszowce wygrała po raz drugi z rzędu

W środę rozpoczęła się 21. kolejka zamojskiej klasy okręgowej. W Tyszowcach tamtejsze Huczwa pokonała BKS Bodaczów, a w meczu dwóch zespołów z dołu tabeli Kryształ Werbkowice podzielił się punktami z Olimpią Miączyn

Rozwijaj swój biznes instalatorski z DEFRO – postaw na zaawansowane systemy grzewcze

Rozwijaj swój biznes instalatorski z DEFRO – postaw na zaawansowane systemy grzewcze

Nowoczesne technologie grzewcze to dziś nie tylko wygoda i ekologia, ale również wyznacznik profesjonalizmu firm instalatorskich. Coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na efektywność energetyczną i koszty eksploatacji, szukając sprzętu, który będzie działał bezawaryjnie przez wiele lat. DEFRO, jako jeden z wiodących polskich producentów urządzeń grzewczych, wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Montowanie ich kotłów na pellet, kotłów gazowych, pomp ciepła czy rozwiązań hybrydowych to szansa dla instalatorów na wzmocnienie pozycji na lokalnym rynku i zbudowanie profesjonalnego wizerunku.

Zaginął mężczyzna. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach

Zaginął mężczyzna. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach

Policja z Biłgoraja prowadzi poszukiwania za 81-letnim mieszkańcem regionu.

Nadzór techniczny nad remontem mieszkania - kontrola jakości i ochrona interesów właścicieli

Nadzór techniczny nad remontem mieszkania - kontrola jakości i ochrona interesów właścicieli

Brak profesjonalnego nadzoru może prowadzić do znaczących błędów, wydłużenia czasu realizacji i dodatkowych kosztów finansowych. Aby uniknąć tych problemów, ważne jest, aby zaangażować wykwalifikowanego specjalistę, który zapewni nadzór nad wszystkimi etapami, od projektu do jego ukończenia.

Pierwszym przeciwnikiem Azotów Puławy w rywalizacji w grupie spadkowej będzie Zepter KPR Legionowo

Azoty Puławy zagrają z Zepter KPR Legionowo

Azoty Puławy rozpoczynają rywalizację w grupie spadkowej. Pierwszym rywalem podopiecznych Patryka Kuchczyńskiego będzie Zepter KPR Legionowo. Pierwszy gwizdek w puławskiej hali w czwartek o godzinie 20

Chciał uciec policjantom. Jazdę zakończył na słupie
WIDEO

Chciał uciec policjantom. Jazdę zakończył na słupie

43-letni mieszkaniec powiatu łukowskiego tak bardzo chciał uniknąć kontroli policyjnej, że ucieczkę przed radiowozem zakończył na słupie sygnalizacji świetlnej. Jak się okazało, miał powody do ucieczki.

W decydującym spotkaniu ćwierćfinałowym play-off w PLS 1. Lidze ChKS Chełm zagra z BKS Visłą Proline Bydgoszcz

ChKS Chełm powalczy o awans do półfinału play-off PLS 1. Ligi z BKS Visłą Proline Bydgoszcz

W trzecim spotkaniu ćwierćfinałowym play-off ChKS Chełm zmierzy się w czwartek o godzinie 18 z BKS Visłą Proline Bydgoszcz. Zwycięzca awansuje do najlepszej czwórki rozgrywek

Za dużo sałatki jarzynowej? Nie wyrzucaj, przynieś do Jadłodzielni

Za dużo sałatki jarzynowej? Nie wyrzucaj, przynieś do Jadłodzielni

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II przypomina, że na terenie uczelni działa jadłodzielnia, gdzie można przynieść nadwyżki jedzenia. I choć w święta kampus będzie nieczynny, to dostęp do lodówki będzie możliwy.

Od dziś nowe przepisy. Zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej bez zezwolenia

Od dziś nowe przepisy. Zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej bez zezwolenia

Od czwartku obowiązuje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej zakazujące fotografowania obiektów wojskowych oraz infrastruktury krytycznej bez wcześniejszego zezwolenia. Za złamanie zakazu grozi grzywna lub areszt.

Tragedia na drodze. Życia 63-latki nie udało się uratować
galeria

Tragedia na drodze. Życia 63-latki nie udało się uratować

W środowy wieczór doszło do tragicznego wypadku w powiecie łukowskim. Pomimo podjętych czynności życia jednej z uczestniczek wypadku nie udało się uratować.

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium