Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

2 listopada 2015 r.
14:25

Przełom w walce z udarami. Nowoczesna metoda leczenia w szpitalu przy al. Kraśnickiej

0 0 A A
Dr n.med. Jacek Gawłowicz, zastępca kierownika oddziału neurologicznego w szpitalu przy al. Kraśnickiej
Dr n.med. Jacek Gawłowicz, zastępca kierownika oddziału neurologicznego w szpitalu przy al. Kraśnickiej

Wojewódzki szpital specjalistyczny przy al. Kraśnickiej dołączył do kilku innych ośrodków w Polsce, które stosują nowoczesną metodę leczenia udarów. Jak twierdzą lekarze to przełom.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o mechaniczną trombektomię. Zabieg polega na mechanicznym usunięciu materiału zatorowego, który jest przyczyną wystąpienia objawów klinicznych.

– Możemy ją zastosować w pierwszych 6 godzinach od zachorowania. Podejmujemy takie działania przy braku skuteczności leczenia farmakologicznego bądź występowaniu przeciwwskazań do jego zastosowania – tłumaczy dr n.med. Jacek Gawłowicz, zastępca kierownika oddziału neurologicznego w szpitalu przy al. Kraśnickiej. – Na przełomie 2014 i 2015 roku opublikowano wyniki kilku badań klinicznych, które jednoznacznie wskazują, że mamy do czynienia z przełomem w leczeniu udaru niedokrwiennego mózgu.

Szpital przy al. Kraśnickiej jest jednym z kilku ośrodków w Polsce, który wykonują tego typu zabiegi.

– Dotychczas przeprowadziliśmy trzy zabiegi mechanicznej trombektomi. Wykonaliśmy je u chorych w wieku od 45–60 lat z objawami ciężkiego uszkodzenia mózgu. Dzięki tej metodzie udało się w znacznym stopniu ograniczyć obszar uszkodzenia mózgu a tym samym zmniejszyć stopień niesprawności naszych pacjentów – mówi dr Gawłowicz. – Utworzyliśmy zespół interwencyjnej terapii ostrego udaru mózgu, w skład którego wchodzą neurolodzy, radiolodzy interwencyjni oraz anestezjolodzy.

Szpital jest gotowy na leczenie kolejnych pacjentów. – Chcemy aby był to rutynowy sposób leczenia udarów mózgu w naszym szpitalu – zaznacza dr Gawłowicz. – Mamy w planach przeprowadzenie cyklu szkoleń personelu medycznego aby zwiększyć dostępność tej metody dla chorych w naszym regionie.

Udar mózgu

Jest chorobą naczyń mózgowych. Rocznie w Polsce przybywa 90 tysięcy chorych. Liczba zgonów z tego powodu dwukrotnie przewyższa liczbę zgonów wywołanych ostrym zawałem serca. Są dwa rodzaje udarów mózgu - niedokrwienne (częściej występujące) oraz krwotoczne. Najczęstsze objawy choroby to niedowład połowiczy, zaburzenia mowy oraz występowanie asymetrii twarzy. Inne, rzadziej występujące to ślepota jednooczna, zaburzenia równowagi, jednostronne zaburzenia czucia oraz ból głowy o nagłym początku.

Udar mózgu stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia, dlatego chory wymaga natychmiastowej specjalistycznej pomocy medycznej. Leczenie udarów niedokrwiennych mózgu polega na udrożnieniu naczynia i przywróceniu krążenie mózgowego.

Pozostałe informacje

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Przed nami 20 widowiskowych pokazów fontanny multimedialnej. Przez cały czerwiec będą rozpoczynać się o nowej godzinie.

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Lubelski dworzec idzie jak burza i zdobywa kolejne nagrody. Teraz został doceniony za dostępność dla osób niepełnosprawnych. Podczas uroczystej gali w pałacu prezydenckim nagrodę odebrał dyrektor Grzegorz Malec.

Migranci atakują polskich żołnierzy i pograniczników

Polski żołnierz ranny na granicy w stanie śmierci klinicznej

Żołnierz raniony nożem na granicy z Białorusią jest w stanie śmierci klinicznej – podaje RMF 24. Rannego mundurowego przetransportowano helikopterem z Hajnówki do Warszawy.

Tomasz Celej (z piłką), to lider Matematyki

Czas na finał rozgrywek LNBA. Matematyka czy Patobasket?

W finale rozgrywek LNBA zmierzą się Matematyka oraz Patobasket. Każdy z tych zespołów rozegrał w tym sezonie 16 spotkań. Większość z nich udało się im wygrać, co doprowadziło ich do wielkiego finału LNBA.

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Już za miesiąc startują „Wakacje z WOT”. Chętnych, by spędzić urlop na poligonie nie brakuje, dlatego 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej uruchomiła dodatkowy – trzeci termin szkolenia podstawowego. Są jeszcze wolne miejsca.

Dwa wzmocnienia Hetmana Zamość przed nowym sezonem

Dwa wzmocnienia Hetmana Zamość przed nowym sezonem

Choć Hetman Zamość ma w tym sezonie do rozegrania jeszcze dwa mecze w „najciekawszej lidze świata” jego działacze już myślą o przyszłości w wyższej klasie rozgrywkowej i dokonali dwóch wzmocnień składu

To już trzynasta edycja sezonu Lublin. Aby wziąć udział wystarczy skorzystać z usługi jednego z partnerów i zebrać wystarczającą liczbę naklejek, które wymienimy na nagrody.

Gadżety za naklejki. Zagrasz z miastem?

Miasto po raz kolejny rusza z Sezonem Lublin. Za naklejki będzie można dostać gadżety.

Tomasz Fulara podczas prezentacji autobusu napędzanego wodorem

Lublin. Nowy wiceprezydent Tomasz Fulara

Od 15 czerwca Tomasz Fulara, dotychczasowy prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie zasiądzie w fotelu zastępcy prezydenta Krzysztofa Żuka. Kim jest wiceprezydent, który odpowiadać będzie w ratuszu za inwestycje i rozwój miasta?

zdjęcie ilustracyjne

Żołnierze zakuci w kajdanki. Szef MON: Zatrzymanie bulwersuje

Prokuratura oskarżyła dwóch żołnierzy o przekroczenie uprawnień i narażenie życia innych osób. Użyli oni broni wobec uzbrojonej w niebezpieczne narzędzia grupy migrantów. - Jeśli chodzi o zatrzymanie, bo to jest coś, co bulwersuje i mnie i opinię publiczną- stwierdził szef MON.

zdjęcie ilustracyjne

Oni badają rosyjskie wpływy w Polsce

Specjalna komisja ma zbadać rosyjskie i białoruskie wpływy w Polsce. Jej pracami kieruje szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Jarosław Stróżyk.

Ognisko ASF.  Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

Ognisko ASF. Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

We wtorek stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w jednym z gospodarstw w gm. Trzeszczany (pow. hrubieszowski). Decyzją wojewody ograniczenia obowiązują też w dwóch innych powiatach.

Delegatura Kuratorium Oświaty w Zamościu przy ul. Lwowskiej

Dyrektor kuratorium poszukiwany. Nieźle płacą

Piątek 14 czerwca to ostatni dzień na zgłoszenie się do konkursu. Kuratorium Oświaty w Lublinie szuka dyrektora dla swojej delegatury w Zamościu.

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

W ciągu ostatnich lat polskie sądy zajmowały się dziesiątkami tysięcy spraw dotyczących tzw. frankowiczów przeciwko bankom. Liczba ta stale rośnie dzięki korzystnym wyrokom TSUE czy Sądu Najwyższego. Do walki zachęcają też kolejne wygrane sprawy. Jak wygląda obecna sytuacja prawna frankowiczów i czy rzeczywiście są oni na coraz lepszej pozycji do odzyskania swoich pieniędzy?

Zarząd Powiatu Biłgorajskiego w obecnym składzie (od lewej): Bartłomiej Świtała, Andrzej Szarlip, Beata Strzałka, Tomasz Rogala, Jan Małysza
Biłgoraj

O jednego za dużo? Wojewoda bada skład zarządu powiatu

Starosta, wicestarosta i członkowie zarządu. Tych etatowych na obecną kadencję w powiecie biłgorajskim wybrano dwóch. I to wzbudziło zaniepokojenie służb wojewody lubelskiego.

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Odpowiednia izolacja domu jest niezwykle istotna. To od niej zależy wygoda codziennego życia, zdrowie, bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie domowników. Dla maksymalnego komfortu konieczne jest zapewnienie zarówno izolacji akustycznej, jak i termicznej. Obecnie popularnym materiałem wykorzystywanym do tego celu jest wełna mineralna.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium