Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

3 grudnia 2006 r.
19:06
Edytuj ten wpis

Skóra bez skazy

Zanim zdecydujesz się na zabieg chirurgiczny, sprawdź, co oferuje Ci dermatologia estetyczna

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Plamy posłoneczne, popękane naczynka krwionośne, blizny potrądzikowe i zmiany pozapalne. Brzmi przerażająco? I tak też może wyglądać, jeżeli odpowiednio wcześnie nie pojawisz się u lekarza dermatologa. Ale jest też dobra wiadomość: te wszystkie zmiany można usunąć.

Współczesna dermatologia estetyczna dysponuje szeregiem zabiegów, dzięki którym użycie skalpela chirurgicznego można odsunąć w czasie. Nawet twarz oszpecona potrądzikowymi "dziobami” może odzyskać gładkość dzięki odpowiednim peelingom. A późna jesień jest najlepszym momentem na tego typu zabiegi.

Brodawka albo znamię

Warto kontrolować stan swojej skóry. Zwłaszcza osoby, które często korzystają z kąpieli słonecznych lub solarium, powinny sprawdzać, czy nie pojawiły się nowe znamiona barwnikowe (tzw. pieprzyki), a już istniejące nie zmieniły kształtu, koloru. To może świadczyć o zmianach nowotworowych.
- Warto poddać się badaniu dermatoskopem. W przypadku stwierdzenia niepokojących zmian kierujemy pacjenta na konsultację chirurgiczną - wyjaśnia dr Dorota Roguś-
Skorupska, specjalista dermatolog-wenerolog z gabinetu Novita w Lublinie.

Ale skalpel to ostateczność

Inne zmiany jak brodawki łojotokowe, płaskie lub starcze można usunąć podczas zabiegu krioterapii (czyli wymrażania ciekłym azotem), elektrokoagulacji (przy użyciu prądu) lub przy pomocy lasera.
Dlaczego wykonuje się je późną jesienią?
- Po tego typu zabiegach skóra nie może być eksponowana na działanie promieni słonecznych - wyjaśnia dr Roguś-Skorupska.

Pożegnanie z trądzikiem

Najpierw jest leczenie. Ale gdy już przestaną się pojawiać nowe zmiany, na twarzy mogą pozostać szpecące blizny i przebarwienia pozapalne. Ratunkiem są peelingi, które podzielić można na dwie grupy: chemiczne, wykonywane przy użyciu kwasów glikolowego, pirogronowego, migdałowego lub trójchlorooctowego oraz mechaniczne czyli tzw. mikrodermabrazję. Ten ostatni zabieg jest w tej chwili bardzo popularny. Na czym polega?
- Na złuszczaniu naskórka przy użyciu specjalnej sondy diamentowej lub wyrzucającej pod ciśnieniem tlenek korundu - wyjaśnia dr Roguś-Skorupska.
Efektem mikrodermabrazji jest rozjaśnienie i wygładzenie skóry, częściowe lub całkowite usunięcie blizn potrądzikowych, zmniejszenie łojotoku i obkurczenie porów skóry.

Plamy od słońca

Choć od lata minęło już sporo czasu, twarze wielu osób nadal szpecą przebarwienia posłoneczne, spowodowane zbyt mocnym opalaniem lub pojawiające się po zażyciu leków (najczęściej tabletek hormonalnych) albo będące skutkiem użycia niewłaściwych kosmetyków. Ale i z nimi można sobie poradzić przy użyciu peelingów, np. migdałowego, yellow-peel lub preparatów o nazwie amelan i kosmelan (dwa ostatnie są dość kosztowne - na zabieg trzeba wydać około 2000 zł). Ilość zalecanych powtórzeń zależy od stanu skóry.

Gdy naczynka pękają

Problemem wielu pań są pękające naczynka krwionośne, szpecące policzki i skrzydełka nosa. Gdy nie pomagają kremy i specjalistyczne preparaty z witaminą K (warto również łykać kapsułki z rutyną, która uszczelnia naczynka) pozostaje jedno wyjście - zamknięcie naczyń przy pomocy elektrokoagulacji lub światła lasera. Efekt obu zabiegów jest podobny, zamknięte naczynka przestają być widoczne, a skóra ma wyrównany kolor.

Zapomnieć o zmarszczkach

... wcale nie jest łatwo. Dlatego wiele kobiet, a ostatnio coraz liczniejsza grupa mężczyzn, myśli poważnie o liftingu. Ale zanim zdecydujemy się oddać naszą twarz pod chirurgiczny skalpel, można wypróbować mniej inwazyjne metody. Jak radzi dr Dorota Roguś-Skorupska, na początek warto zastosować peeling lub mikrodermabrazję. Kolejnym zabiegiem może być mezoterapia, czyli nakłuwanie skóry igłą i wstrzykiwanie preparatów powodujących regenerację skóry. A gdy to nie pomoże?
- Głębokie zmarszczki wokół ust wypełnia się kwasem hialuronowym, natomiast kurze łapki wokół oczu czy tzw. lwią bruzdę na czole likwiduje się przy pomocy jadu kiełbasianego, występującego pod nazwami Botox i Dysport - wyjaśnia dr Roguś-Skorupska. - Wymienione preparaty wyrównują i spłycają zmarszczki.

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium