Młodzi ludzie uważają, że nie należą do grupy narażonej na zachorowanie na zaćmę. Są jednak w błędzie. Tymczasem zaniedbanie jej objawów może wiązać się nawet z utratą wzroku.
Szkodliwe promieniowanie
Znaczącą ilość w tej grupie stanowią jednak osoby młode. Ma na to wpływ m.in. zwiększona ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. W słoneczne dni często zaniedbujemy swój wzrok i nie chronimy go odpowiednio. Tymczasem promienie UV mają bardzo szkodliwy wpływ na oczy.
Warto więc pamiętać, żeby podczas wszelkich wyjść, gdzie czas spędzany na słońcu to kilka godzin, zabierać ze sobą okulary posiadające właściwy filtr ochronny i certyfikaty bezpieczeństwa (na zachowanie europejskich standardów bezpieczeństwa wskazuje skrót CE). Do pozostałych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia zaćmy zalicza się również zanieczyszczenie środowiska, złą dietę czy choroby cywilizacyjne, takie jak miażdżyca i cukrzyca. Poza tym może wystąpić także wrodzona forma zaćmy lub uwarunkowana genetycznie.
Objawy choroby
Do podstawowych objawów zaćmy zalicza się zmiany w postrzeganiu kontrastu, jednooczne podwójne widzenie i zaburzenia ostrości wzroku przy silnym świetle. Najbardziej charakterystycznym, zewnętrznym objawem zaćmy jest biała barwa źrenicy oka.
Wiele młodych osób w pierwszym stadium choroby myli zaćmę z typowymi wadami wzroku. Przyczyną takiego stanu rzeczy są podobne objawy, czyli stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia. Niestety, w przypadku katarakty nie ma możliwości skutecznego skorygowania nieprawidłowego widzenia, np. za pomocą okularów czy soczewek. Można jedynie zmniejszyć tempo rozwoju choroby.
Metody leczenia
Zaćma jest uciążliwą chorobą, która zaniedbana może prowadzić nawet do ślepoty. Młodzi ludzie nie powinni jednak załamywać rąk i od razu po jej rozpoznaniu przystąpić do leczenia. W początkowym stadium zaćmy stosuje się leczenie farmakologiczne. Głównym efektem działania lekarstwa jest jednak przede wszystkim spowolnienie tempa rozwoju choroby, a nie całkowite jej wyeliminowanie. Z tego powodu wiele osób decyduje się na leczenie chirurgiczne – jedynie skuteczne i eliminujące chorobę.
Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce nowej, sztucznej, dzięki której chorym można przywrócić idealną zdolność widzenia. Standardowo w Polsce wszczepia się dobre, akrylowe lub silikonowe soczewki jednoogniskowe. Pozwalają one nie tylko na odzyskanie widzenia, ale także na pozbycie się wady wzroku.
Zabieg usunięcia zaćmy metodą chirurgiczną odbywa się w warunkach ambulatoryjnych i trwa kilkanaście minut. Nie ma potrzeby przetrzymywania pacjenta w klinice po operacji. Po kilku godzinach może on wrócić do domu, unikając pobytu w szpitalu.
Źródło: www.dotpr.pl