Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

8 lutego 2019 r.
21:37

Zmiana na rynku pracy w woj. lubelskim. Liczba Ukraińców już nie wzrasta

Autor: Zdjęcie autora opr. p.p.

W Polsce po raz pierwszy zmalała liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS. W województwie lubelskim spadek jest niewielki. Duża sieć handlowa szuka pracowników zza Bugu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ostatnich latach dynamicznie rosła liczba obcokrajowców ubezpieczonych w polskim Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Tak było do października 2018 roku, kiedy w ZUS do ubezpieczenia emerytalno-rentowego było zgłoszonych 587,3 tys. cudzoziemców. Dane z końca roku pokazują już jednak spadek do 569,7 tys. osób.

– Również w województwie lubelskim zanotowaliśmy na koniec roku 2018 mniejszą liczbę ubezpieczonych z zagranicznym paszportem. W październiku było ich prawie 18 tys., a na koniec grudnia o około 900 osób mniej. Ubyło ponad tysiąc obywateli Ukrainy, za to przybyło ubezpieczonych z innych państw, np. z Białorusi – mówi Małgorzata Korba, rzecznik prasowy ZUS w woj. lubelskim.

Nadal to jednak Ukraińcy pozostają najliczniejszą grupą wśród ubezpieczonych w Polsce cudzoziemców – na koniec grudnia w ZUS w regionie ubezpieczało się 11,7 tys. obywateli Ukrainy.

W samym województwie lubelskim niewielki spadek liczby ubezpieczonych cudzoziemców mogliśmy zaobserwować już wcześniej. W ciągu ostatniego kwartału 2017 roku ubezpieczonych obcokrajowców ubyło o 3 proc. Ale w kolejnych miesiącach ich liczba znowu zaczęła rosnąć. – Za kilka miesięcy przekonamy się więc, czy spadek z końca 2018 roku jest tylko chwilowy, jak poprzednio, czy może jest zwiastunem zmiany dotychczasowego trendu – dodaje Małgorzata Korba.

Tymczasem duże firmy coraz mocniej zabiegają o Ukraińców. Siec sklepów Biedronka uruchomiła linię informacyjną oraz stronę aplikacyjną w języku ukraińskim. Ukraińcy mogą się dowiedzieć o aktualnych ofertach pracy w sklepach Biedronka i centrach dystrybucyjnych. Osobom z Ukrainy sieć sklepów oferuje pomoc w legalizacji pobytu w Polsce i nauce języka polskiego.

Pozostałe informacje

Grozili że spalą mu dom. Teraz pójdą do aresztu

Grozili że spalą mu dom. Teraz pójdą do aresztu

Policjanci z Radzynia Podlaskiego ustalili kto stoi za groźbami spalenia domu jednego z mieszkańców miejscowości Borki. Teraz grozi im nawet 3 lata więzienia.

Poseł przemawia - prezydent studzi zapał

Poseł przemawia - prezydent studzi zapał

Podczas ostatniego posiedzenia sejmu został poruszony temat utworzenia oddziału onkologicznego w chełmskim szpitalu. Prezydent Chełma jednak szybko stonował emocje, określając pomysł ciężkim do realizacji a wręcz nierealnym.

Najlepsze sushi w Lublinie? Zobacz które miejsca polecają internauci
RANKING
galeria

Najlepsze sushi w Lublinie? Zobacz które miejsca polecają internauci

Sushi to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dań kuchni japońskiej, które od lat cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. W Lublinie również można zjeść dobre sushi. Gdzie? Podpowiadamy w naszym rankingu.

Kolejne oszustwa na inwestycje. Czterdziestolatka straciła 150 tys. zł

Kolejne oszustwa na inwestycje. Czterdziestolatka straciła 150 tys. zł

Nie ma dnia bez informacji o kolejnych oszustwach w Internecie. Mechanizm działania przestępców jest podobny, ale mimo tego nabierają się kolejne osoby. Tym razem 40-latka z powiatu bialskiego.

Dzisiaj więcej policji na drogach

Dzisiaj więcej policji na drogach

Mundurowi chcą skontrolować jak największą liczbę kierowców. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa.

Ekstrakt z liści międzynarodowym przełomem? Odkryli go lubelscy naukowcy

Ekstrakt z liści międzynarodowym przełomem? Odkryli go lubelscy naukowcy

Może być stosowany jako suplement diety lub jako kosmetyk, a przy tym pomaga w leczeniu gronkowca. Preparat został opatentowany w grudniu i już zdobył uznanie na świecie.

Archiwum Państwowe na Majdanku ma już 80 lat

Archiwum Państwowe na Majdanku ma już 80 lat

To było pierwsze archiwum otwarte w miejscu po obozie. Dzisiaj jego tajemnice może poznać każdy z nas.

Cel? Wygrana numer dwadzieścia. ChKS Chełm zagra na wyjeździe z Astrą Nowa Sól

Cel? Wygrana numer dwadzieścia. ChKS Chełm zagra na wyjeździe z Astrą Nowa Sól

W meczu 22. kolejki ChKS Chełm zagra na wyjeździe z Astrą Nowa Sól. Spotkanie rozpocznie się w sobotę, o godzinie 17.

Ksiądz ze Snopkowa miał zniesławić posłankę Lewicy. Znamy wyrok sądu

Ksiądz ze Snopkowa miał zniesławić posłankę Lewicy. Znamy wyrok sądu

Poszło o internetowego mema, na którym proboszcz porównał obecną minister ds. równości do narodowo-socjalistycznej młodzieży z czasów Hitlera. Batalia trwała dwa lata.

Spowiedź tylko dla pełnoletnich? Ksiądz odpowiada

Spowiedź tylko dla pełnoletnich? Ksiądz odpowiada

Podobno może być gorsza niż klasówka, a także wywoływać u dziecka niepotrzebny stres. Innego zdania są duchowni, według których zagrożenia nie ma.

Pavol  Stano (Górnik Łęczna): Z postawy i zaangażowania drużyny jestem zadowolony

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Z postawy i zaangażowania drużyny jestem zadowolony

W piątek Górnik Łęczna rozegrał ostatni zimowy mecz kontrolny. Na Stadionie Ludowym w Sosnowcu zielono-czarni zremisowali 2:2 z tamejszym Zagłębiem. Jak spotkanie podsumował trener Pavol Stano i zawodnicy?

Oszustwo na inwestycje. Dlaczego ludzie tracą majątek?
MAGAZYN

Oszustwo na inwestycje. Dlaczego ludzie tracą majątek?

Nie ma właściwie dnia bez informacji o kolejnym oszustwie na inwestycje np. w akcje znanych spółek. Choć wiele się o tym mówi, coraz częściej tracimy oszczędności życia. Takie sytuacje zdarzają się bez względu na wiek, czy wykształcenie.

Bogdanka LUK Lublin prowadziła z PGE Projektem Warszawa już 2:0 w setach, a mimo to zeszła z boiska pokonana
ZDJĘCIA
galeria

Szalony mecz hali Globus. Bogdanka LUK Lublin stoczyła zacięty bój z PGE Projektem Warszawa

W hicie 24. kolejki Bogdanka LUK Lublin, mimo że prowadziła już 2:0 w setach, ostatecznie przegrała z PGE Projektem Warszawa 2:3. Po tym spotkaniu lublinianie na pewno będą mieli siatkarskiego kaca, szczególnie, że w drugiej partii zmietli stołecznych z boiska wygrywając 25:11.

Studniówka V Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie
dużo zdjęć, wideo
galeria
film

Studniówka V Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie

Dzisiejszej nocy w lubelskim hotelu Luxor & Atelia bawią się uczniowie ostatnich klas V LO im. Marii Skłodowskiej-Curie z ul. Lipowej w Lublinie. Studniówkę rozpoczęli od poloneza. Zrobiliśmy im kilka pamiątkowych zdjęć.

Tajemnicze duchy, symbole i historie - komputer napisał bajki o dzielnicach Lublina
galeria

Tajemnicze duchy, symbole i historie - komputer napisał bajki o dzielnicach Lublina

Tym razem coś dla dzieci i dorosłych - bajki o dzielnicach Lublina. Nie napisaliśmy ich sami - zrobiła to za nas sztuczna inteligencja, której pomogliśmy w niewielkim stopniu. Jak poradziła sobie z tym zadaniem, jakie historie opowiedziała o poszczególnych częściach Koziego Grodu? Do wygenerowania treści oraz ilustracji użyliśmy wersji ChatGPT4o.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium