Jak ze starej butelki PET i piachu z budowy zrobić kostkę brukową czy dachówkę? Naukowcy z Politechniki Lubelskiej znaleźli sposób. Technologia i maszyna opracowana przez zespół pod przewodnictwem prof. Tomasza Klepki, pozwala zagospodarować bezużyteczne odpady, jednocześnie chroniąc naturę przed plastikiem. Jest to unikalne rozwiązanie w skali kraju i Europy.
Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opracowali technologię i zbudowali maszynę do przetwórstwa tworzyw i wytwarzania nowych wyrobów z materiałów polimerowych pochodzących z recyklingu. – Chodzi o powtórne zagospodarowanie obecnie bezużytecznych plastikowych butelek PET, kontenerów i pojemników, z odpadami budowlanymi, np. piasek czy pył budowlany. Skonstruowana przez nasz zespół maszyna pozwala na termiczne mieszanie tych składników i produkcje np. kostki brukowej, dachówek, elementów architektury ogrodowej – mówił prof. Tomasz Klepka, kierownik Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych na Politechnice Lubelskiej, podczas pokazu dla prasy i biznesu.
Wynalazek umożliwia otrzymywanie nowych, oryginalnych kompozycji materiałowych, które są oparte na tworzywach sztucznych. - Są one wytrzymalsze, elastyczniejsze i mogą mieć właściwości zbliżone do betonu lub gumy – dodaje prof. Klepka.
– Każdy z nas rocznie wytwarza kilkaset kilogramów odpadów komunalnych – powiedziała dr hab. Anna Haładyj, prof. KUL, badająca zagadnienia dotyczące prawa ochrony środowiska w Katedrze Publicznego Prawa Gospodarczego. – Ta maszyna jest rozwiązaniem, które doskonale wpisuje się w unijne i krajowe regulacje zamykające obieg plastiku. Ogranicza jego przenikanie do środowiska – dodała prof. Haładyj z KUL.
W pokazie uczestniczyli przedstawiciele różnego rodzaju firm, min. producent kostki brukowej. – Prezentowana maszyna działa w skali mikro. Uruchomienie urządzenia w skali przemysłowej to kwestia góra pół roku – dodała prof. Klepka.
Projekt z PL już doceniono. Maszyna zdobyła złoty medal na międzynarodowej wystawie wynalazków INOVA w Chorwacji.