Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 listopada 2023 r.
18:26

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej docenieni podczas światowych wystaw wynalazków

Autor: Zdjęcie autora Oprac. BAS

Kończący się rok dla naukowców z Politechniki Lubelskiej był wyjątkowo udany. Z międzynarodowych targów i wystaw wynalazków odbywających się w Chorwacji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Indiach i Kanadzie lubelscy badacze przywieźli aż 7 złotych, 2 srebrne i 3 brązowe medale oraz 9 nagród specjalnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

We wtorek, 28 listopada, odbyła się prezentacja zwycięskich projektów oraz wręczenie medali ich twórcom.

– Nasze sukcesy są rezultatem pracy nie jednej lub dwóch grup naukowych. To właściwie przekrój całej naszej społeczności akademickiej. Jak patrzymy na te rozwiązania, to w zasadzie każda dyscyplina naukowa ma swojego reprezentanta – mówi prof. Zbigniew Pater, JM Rektor Politechniki Lubelskiej. I zapowiada: – Naszym kolejnym ważnym zadaniem jest skoncentrowanie się na wdrażaniu tych wynalazków w warunkach przemysłowych. Chcemy, aby nasze osiągnięcia nie tylko zdobywały uznanie na arenie międzynarodowej, ale również przynosiły realne korzyści Politechnice Lubelskiej.

Podobnego zdania jest dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej Paweł Chrapowicki.

– Wystawy i targi wynalazków to przede wszystkim wspólna platforma dla uczelni, agencji innowacji, firm i, co najważniejsze, potencjalnych partnerów biznesowych. Wynalazcy i innowatorzy z całego świata mają możliwość upowszechnienia najnowszych rozwiązań, poszerzenia kanału dystrybucji opatentowanych produktów i promowania transferu technologii na różnych rynkach, w tym wciąż rosnącym rynku azjatyckim– uważa dyrektor Centrum.

Zespół naukowców z Katedry Mechaniki Stosowanej pojechał ze swoimi wynalazkami do Seulu. To jedne z największych targów wynalazków na świecie, tzw. „brama do rynku światowego”. SIIF jest organizowany przez Koreańskie Stowarzyszenie Promocji Inwencji. W tym roku zgromadził niemal 480 wynalazków z 26 różnych krajów. Dla lubelskich naukowców był to pierwszy udział w międzynarodowej wystawie i zakończony sukcesem, ponieważ rozwiązanie Układ do badań dynamicznych materiałów magnetostrykcyjnych na wzbudniku elektrodynamicznym otrzymał złoty medal i nagrodę specjalną od Narodowej Rady Badań w Tajlandii.

– Jest to ogromne wyróżnienie, ale także potwierdzenie, że nasza praca została dostrzeżona przez społeczność międzynarodową. Mogliśmy pokazać, czym się zajmujemy, ale również dowiedzieć się, co robią inni badacze. To była także świetna okazja do budowania relacji biznesowych i potencjalnej współpracy – przyznaje prof. Marek Borowiec.

Dr inż. Magdalena Zawada-Michałowska zyskała międzynarodowe uznanie podczas dwóch wystaw wynalazków odbywających się w Korei Południowej. Na wydarzeniu dedykowanemu kobietom-wynalazcom, jury przyznało pani doktor brązowy medal za rozwiązanie Układ i sposób rekuperacji energii cieplnej w procesie termoformowania i zgrzewania opakowań. Ten sam wynalazek otrzymał także złoty medal na targach SIIF.

– Służy on do odzysku ciepła z procesu technologicznego np. zgrzewania opakowań, co powoduje obniżenie zużycia energii elektrycznej w stosunku do obecnie stosowanych rozwiązań. Wynalazek może znaleźć szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, czyli tam, gdzie wykorzystujemy maszyny pakujące – wyjaśnia naukowczyni.

Z kolei wynalazki opracowane przez naukowców z Katedry Informatyzacji i Robotyzacji Produkcji otrzymały aż 5 medali i 3 nagrody specjalne. Jak zaznacza prof. Anna Rudawska, takie docenienie na arenie międzynarodowej jest ważne, ale dla naukowców liczy się przede wszystkim możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami, innowacjami i badaniami prowadzonymi przez innych badaczy, co może inspirować do dalszych badań i rozwoju.

 

Wyróżnienia lubelskich naukowców-wynalazców 

INOVA CROATIA 2023. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Wynalazców we współpracy z Miastem Zagrzeb oraz World Inventors and Intellectual PropertyAssociations.

Złoty medal dla prof. Tomasza Klepki, mgra Filipa Longwica i mgra Łukasza Garbacza za wynalazek Metoda i urządzenie do wytwarzania produktów z odpadów materiałów polimerowych. Urządzenie służy do wytwarzania nowych wyrobów z odpadów materiałów polimerowych pochodzących z recyklingu, wypełnionych od 50% do 70% dodatkami pochodzenia mineralnego i organicznego. Tego typu maszyny przyczynią się do ochrony środowiska naturalnego. Rozwiązanie otrzymało również 3 nagrody specjalne od: Fundacji Wyrobów Wysoce Innowacyjnych z Arabii Saudyjskiej, Norton University w Kambodży oraz Forum Wynalazców Rumunii.
Srebrny medal dla prof. Anny Rudawskiej, dr inż. Izabeli Miturskiej-Barańskiej, prof. Arkadiusza Goli i dr inż. Elżbiety Doluk za wynalazek Uchwyt ustalająco-mocujący, zwłaszcza połączenia klejowe zakładkowe. Uchwyt umożliwia wytwarzanie połączeń klejowych znacznie szybciej i z większą dokładnością oraz powtarzalnością. Pozwala także na jednoczesne wykonanie kilku połączeń klejowych, dzięki czemu skraca się czas potrzebny na wykonanie określonej serii tych połączeń oraz pozwala uniknąć nieprawidłowo wykonanych połączeń klejowych, co może przynieść wymierne efekty ekonomiczne.

 

MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA WYNALAZKÓW SIIF W SEULU. To jedne z największych targów wynalazków na świecie, tzw. „brama do rynku światowego”. SIIF jest organizowany przez Koreańskie Stowarzyszenie Promocji Inwencji. W tym roku zgromadził niemal 480 wynalazków z 26 różnych krajów.

Złoty medal dla prof. Marka Borowca oraz prof. Andrzeja Rysaka za wynalazek Układ do badań dynamicznych materiałów magnetostrykcyjnych na wzbudniku elektrodynamicznym. Wyróżniony także nagrodą specjalną od Narodowej Rady Badań w Tajlandii. Rozwiązanie ma zastosowanie w przetwarzaniu energii mechanicznej pochodzącej z drgań mechanicznych na energię elektryczną z wykorzystaniem materiałów magnetostrykcyjnych. Są to materiały znajdujące zastosowanie w sejsmografach, sonarach, zaworach wtrysku paliwa, pompach hydraulicznych czy czujnikach ruchu.
Złoty medal dla dr inż. Magdaleny Zawady-Michałowskiej oraz dra inż. Pawła Pieśko za wynalazek Układ i sposób rekuperacji energii cieplnej w procesie termoformowania i zgrzewania opakowań. Został on również doceniony przez Stowarzyszenie Naukowców i Badaczy z Malezji nagrodą specjalną „Najlepszy Międzynarodowy Wynalazek”. Służy on do odzysku ciepła z procesu technologicznego np. zgrzewania opakowań, co powoduje obniżenie zużycia energii elektrycznej w stosunku do obecnie stosowanych rozwiązań. Wynalazek może znaleźć szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.
Brązowy medal otrzymali mgr Ewelina Kosicka oraz dr Jakub Matuszak za wynalazek Tribotester sterowany numerycznie. Urządzenie ułatwia identyfikację obszarów podatnych na zużycie i tarcie oraz pomaga w optymalizacji składu nowych materiałów.
Brązowy medal otrzymał dr Jakub Matuszak za wynalazek Dwukierunkowa głowica szczotkująca. Umożliwia on skuteczne usunięcie zadziorów na całej długości krawędzi, zachowując przy tym jednakowy stan tych krawędzi i stały promień zaokrąglenia. Jest przeznaczona do stosowania głównie w przemyśle lotniczym i samochodowym elementów, zwłaszcza cienkościennych, poddanych obróbce toczeniem i frezowaniem.

 

MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA KOBIET-WYNALAZCÓW W KOREI POŁUDNIOWEJ KIWIE 2023. Uczestniczyło w niej ponad 370 wynalazców z 19 krajów świata. Celem wystawy jest promowanie działalności badawczej kobiet, a także ułatwienie wymiany wiedzy i pomysłów między wynalazczyniami. Podczas targów prezentowane są wyjątkowe wynalazki, a ich twórczynie zyskują uznanie na arenie międzynarodowej.

Brązowy medal zdobyła dr inż. Magdalena Zawada-Michałowska za  wynalazek Układ i sposób rekuperacji energii cieplnej w procesie termoformowania i zgrzewania opakowań. Służy on do odzysku ciepła z procesu technologicznego np. zgrzewania opakowań, co powoduje obniżenie zużycia energii elektrycznej w stosunku do obecnie stosowanych rozwiązań. Wynalazek może znaleźć szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.

 

MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA WYNALAZKÓW W GENEWIE. To największa i najbardziej prestiżowa wystawa wynalazków w Europie. Podczas wydarzenia każde prezentowane rozwiązanie podlega ocenie przez międzynarodowe jury, które najlepsze rozwiązania nagradza medalami. Na powierzchni 8900 m2 swoje wynalazki prezentowało 725 wystawców z 45 krajów, którzy łącznie pokazali około 1000 innowacyjnych rozwiązań. Przez pięć dni wystawę odwiedziło ponad 50 tys. zwiedzających.

Złoty medal dla prof. Pawła Węgierka i mgr inż. Justyny Pastuszak za cykl wynalazków dotyczących sposobu wytwarzania krzemowych ogniw fotowoltaicznych z dodatkowym poziomem energetycznym w paśmie zabronionym półprzewodnika, wykonanych metodą implantacji jonowej na bazie krzemu domieszkowanego borem, fosforem lub antymonem. Rozwiązanie otrzymało również nagrodę specjalną za wybitny wynalazek międzynarodowy od Narodowej Rady Badań w Tajlandii. Dzięki wynalazkowi zwiększa się sprawność krzemowych ogniw fotowoltaicznych, z których są wykonywane panele fotowoltaiczne powszechnie stosowane w instalacjach i elektrowniach PV.

MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA WYNALAZKÓW W KANADZIE, ICAN 2023. To wystawa odbywająca się w Kanadzie i skierowana do wynalazców z różnych branż z całego świata. W tegorocznej edycji do konkursu zostało zakwalifikowanych 250 innowacyjnych rozwiązań, zgłoszonych przez twórców z 33 krajów.

Złoty medal dla prof. Anny Rudawskiej oraz dr inż. Izabeli Miturskiej-Barańskiej za wynalazek Uchwyt do mocowania próbki połączenia klejowego doczołowego. Obie panie otrzymały również nagrodę specjalną dla Najlepszej Kobiety Wynalazcy. Dzięki zastosowaniu rozwiązania możliwe jest przeprowadzenie badań szczelności połączeń klejowych wykonanych różnymi metodami łączenia. Badania tego typu są szczególnie istotne m.in. w branży wodno-kanalizacyjnej, gdzie szeroko stosowane są tego typu połączenia rur wykonanych z różnych materiałów konstrukcyjnych.
Złoty medal dla prof. Anny Rudawskiej, dr inż. Izabeli Miturskiej-Barańskiej, prof. Arkadiusza Goli i dr inż. Elżbiety Doluk za wynalazek Uchwyt ustalająco-mocujący, zwłaszcza połączenia klejowe zakładkowe. Rozwiązanie otrzymało również nagrodę specjalną Stowarzyszenia Wynalazców z Toronto. Uchwyt umożliwia wytwarzanie połączeń klejowych znacznie szybciej i z większą dokładnością oraz powtarzalnością. Pozwala także na jednoczesne wykonanie kilku połączeń klejowych, dzięki czemu skraca się czas potrzebny na wykonanie określonej serii tych połączeń oraz pozwala uniknąć nieprawidłowo wykonanych połączeń klejowych, co może przynieść wymierne efekty ekonomiczne.

 

TARGI INNOWACJI @ITE LONDON EXPO 2023. ITE zapewnia platformę biznesową dla wynalazców, producentów i brokerów do zaprezentowania swoich najnowszych produktów i innowacji oraz wymiany wiedzy. Wydarzenie gromadzi uczestników ze świata innowacji, badań, rozwoju i finansów, obejmując takie obszary, jak: energia, medycyna, technologie informacyjne, lotnictwo, biochemia i wiele innych.

Złoty medal dla prof. Anny Rudawskiej oraz dr inż. Izabeli Miturskiej-Barańskiej za wynalazek Uchwyt do mocowania próbki połączenia klejowego doczołowego. Rozwiązanie zostało wyróżnione nagrodą specjalną Norton University w Kambodży.

 

MIĘDZYNARODOWE TARGI INNOWACJI I WYNALAZCZOŚCI INEX W INDIACH. INEX skupia się na start-upach, technologiach przemysłowych, transferze technologii i promocji lokalnych produktów na rynkach globalnych. W tym roku zaprezentowanych zostało ponad 150 innowacji z całego świata.

Srebrny medal dla prof. Anny Rudawskiej, prof. Arkadiusza Goli, dr inż. Jakuba Szabelskiego, prof. Antoniego Świcia za rozwiązanie Kompozycja epoksydowa i sposób jej wytwarzania. Wynalazek umożliwia wykonywanie połączeń klejowych o zmniejszonej palności i zwiększonej wytrzymałości mechanicznej w stanie utwardzonym.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK
Koncert
21 maja 2025, 20:00

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK

Kaśka Sochacka to drobna blondynka z niskim zachrypniętym głosem, która jest najciekawszym damskim głosem w polskiej muzyce, a jednocześnie jednym z najciekawszych zjawisk ostatnich lat. Artystka wystąpi w 21 i 22 maja w lubelskim CSK.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Polsko-francuski Lumpeks zagra 29 maja o godzinie 18
galeria

KODY 2025: Pięć dni z muzycznymi eksperymentami (program)

Pięć dni i 16 koncertów, czyli Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie po raz 17. Kto i kiedy wystąpi?

Robbi Ryan przenosi się do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Robbi Ryan przenosi się do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

To duży transfer, bo Amerykanka była najlepszą koszykarką sezonu zasadniczego Orlen Basket Ligi Kobiet.

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Wielkie serca, ogromne zaangażowanie i konkretna pomoc – tak w skrócie można opisać działania studentów IFMSA-Poland Oddział Lublin, którzy w piątek przekazali Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu nowy sprzęt medyczny wart ponad 3 500 złotych.

Krzysztof Gralewski zastąpił na stanowisku prezesa LZPN Zbigniewa Bartnika

Lubelski Związek Piłki Nożnej ma nowego prezesa

W poniedziałek Lubelski Związek Piłki Nożnej wybierał nowego prezesa na kolejną, czteroletnią kadencję. W szranki stanęli: obecny szef związku Zbigniew Bartnik oraz Krzysztof Gralewski. Wygrał ten drugi, co oznacza, że w LZPN dojdzie do zmiany na szczycie po... 13 latach.

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie
ZDJĘCIA
galeria

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Są też nowe eksponaty i takie, których wcześniej nie prezentowano publicznie. Jest też dużo pomysłów na to, co w Centrum Historii Sportu ma się dziać. A przez cały maj Centrum można zwiedzać za darmo.

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Policjanci w Kurowie pojechali doi jednej z miejscowości w gminie Żyrzyn, po poszukiwanego przez sąd 26-latka. Ten, widząc radiowóz, postanowił się schować. Ale nie wybrał najlepszego schowka.

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

7 i 8 czerwca Lublin przyciągnie tysiące widzów, którzy będą mogli zobaczyć już 19 edycję Nocy Kultury. Wielu z nich przyda się pomoc i podpowiedź, gdzie i co zobaczyć. Tu potrzebni będą wolontariusze.

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie
ZDJĘCIA
galeria

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie

Jest strażakiem już 25 lat, a teraz został komendantem komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

Orlen Oil Motor Lublin stoczył zacięty wyjazdowy pojedynek z Betard Spartą Wrocław zakończony zwycięstwem. Jak niedzielne spotkanie podsumowali reprezentanci trzykrotnych mistrzów Polski?

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Górnik Łęczna w niedzielę bezbramkowo zremisował w Opolu z tamtejszą Odrą i zakończył serię zwycięstw na pięciu spotkaniach. Jak starcie podsumowali trenerzy obu drużyn?

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

W ostatnich tygodniach z Bugu w gminie Janów Podlaski wyłowiono zwłoki pięciu osób. Straż Graniczna podejrzewa, że to migranci. A prokuratura prowadzi pięć postępowań w sprawie „nieumyślnego spowodowania śmierci”.

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen
galeria

Trzaskowski i Mentzen tracą. A kto zyskuje w sondażu przed czwartą debatą prezydencką?

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen - pierwsza trójka w sondażach prezydenckich się nie zmienia. Kolejność również. Ale poparcie dla poszczególnych kandydatów już tak. A co zmieni dzisiejsza debata w której mają wziąć udział wszyscy kandydaci?

28 kwietnia w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę pomostową EDA ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Bez tej umowy nie będzie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Zmieniliśmy w 16 obszarach wiele kluczowych kwestii, dzięki temu inwestycja staje się pewniejsza – zapewnił Donald Tusk. A kiedy rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty