Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Finanse

1 lutego 2021 r.
18:51

500+ to dziś w Lubelskiem tylko 452+. Zmiany w programie od 1 lutego

63 5 A A
W minionym roku w Polsce urodziło się tylko 355 tys. dzieci. To najmniej od 2004 roku
W minionym roku w Polsce urodziło się tylko 355 tys. dzieci. To najmniej od 2004 roku (fot. Maciej Kaczanowski)

Sztandarowy program PiS – 500+ – nie wpłynął na zwiększenie liczby rodzących się dzieci. W zeszłym roku urodziło się ich najmniej od 17 lat. Realna wartość świadczenia po uwzględnieniu inflacji także mocno spadła.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Program 500+ zaczął obowiązywać w kwietniu 2016 r. Początkowo wypłacany był na drugie i kolejne dzieci w rodzinie. Po zmianach przyznawano go na każde dziecko.

1 lutego rozpoczęło się przyjmowanie wniosków na wypłacanie świadczenia od 1 czerwca tego do 31 maja następnego roku.

– W tej chwili wniosek można składać drogą elektroniczną za pośrednictwem: portalu Emp@tia, platformy Usług Elektronicznych ZUS oraz za pomocą bankowości elektronicznej – tłumaczy Mariusz Kidaj, zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Po 1 kwietnia wniosek składać będzie można także w sposób tradycyjną, czyli w wersji papierowej. Tę formę wybiera ok. 40 proc. korzystających z programu rodzin.

W województwie lubelskim 500+ wypłacane jest na blisko 356 tys. dzieci. Tylko w Lublinie na ponad 55 tys. Tymczasem portal Money.pl wyliczył, że wciąż spada siła nabywcza świadczenia. Za 500 zł można dziś kupić znacznie mniej niż w chwili, gdy program wprowadzono. Wszystko przez inflację i idący z nią wzrost cen. Dziś program mógłby się nazywać 454+ chociaż kwota ta nie jest równa we wszystkich województwach, bo ceny różnią się w poszczególnych regionach. Świadczenie najwięcej warte jest w woj. zachodniopomorskim (456,24 zł) i na Dolnym Śląsku (455, 78 zł). Najmniej na Podlasiu (453,93 zł), w woj. lubelskim (452,7 zł) i małopolskim (444,39 zł).

Czy w związku z tym jest planowana waloryzacja świadczenia? Na pewno nie przed końcem maja. – Prowadzone są analizy na poziomie rządu i być może w najbliższej przyszłości przybiorą one formę konkretu – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka (PiS). – Zobaczymy co przyniesie ten rok jeśli chodzi o wzrost gospodarki i poziom PKB. Jeśli powrócimy na ścieżkę wzrostu wtedy otworzy się szansa.

Krytykujący program podkreślają, że nie spełniło się najważniejsze z jego założeń, bo według polityków miał on podnieść dzietność. Tymczasem w 2020 r. w Polsce urodziło się tylko 355 tys. dzieci. To najmniej od 2004 roku.

– To największy program społeczny od czasu transformacji – mówi jednak Lech Sprawka. – Wbrew sceptykom to także program prodemograficzny, bo spojrzeć trzeba na wskaźnik dzietności rodzin.

W 2013 r., czyli przed wejściem w życie programu wynosił on 1,25. W 2017 – 1,45 (najwięcej), a w 2019 – 1,41. Danych za ubiegły rok jeszcze nie ma. Ale to i tak duzo za mało, by następowała wymiana pokoleń. – Dlatego powinien on wynosić 2,0 – mówi wojewoda.

– Wszystkie założenia programu w naszej ocenie w mniejszy lub w raczej większy sposób zostały zrealizowane – dodaje Mariusz Kidaj. – Program ma wpływ na dzietność. Jest też inwestycją w rodzinę i likwiduje ubóstwo.

Dla Dziennika

dr Michał Nowakowski, Wydział Filozofii i Socjologii Katedry Społecznych Problemów Zdrowotności UMCS

• Kiedy program 500+ wchodził w życie, zauważalne było pewne zwiększenie dzietności, szczególnie wśród kobiet w wieku około 30 lat. Wtedy w Polsce panowała dobra sytuacja gospodarcza i osoby posiadające jedno dziecko decydowały się na drugie. Przyczyniał się do tego być może także program 500+. W tej chwili nie możemy się spodziewać dalszego zwiększenia liczby urodzin, bo liczba kobiet w wieku rozrodczym stale się zmniejsza. Dotyczy to pań urodzonych po 1983 r. Kolejne pokolenia są dużo mniej liczne. Pamiętajmy też, że kobiety są lepiej wykształcone niż mężczyźni i chcą się rozwijać. Program 500+ może przyczynić się do podjęcia decyzji o zajściu w ciążę tylko wśród kobiet słabiej wykształconych, które swojej pracy nie lubią lub dla których jest ona mało opłacalna. Żeby program prodemograficzny był dobry, powinien być zupełnie inaczej skonstruowany i skupiać się na usługach umożliwiających lepsze łączenie roli pracownika i matki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium