Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Finanse

1 lutego 2021 r.
18:51

500+ to dziś w Lubelskiem tylko 452+. Zmiany w programie od 1 lutego

W minionym roku w Polsce urodziło się tylko 355 tys. dzieci. To najmniej od 2004 roku
W minionym roku w Polsce urodziło się tylko 355 tys. dzieci. To najmniej od 2004 roku (fot. Maciej Kaczanowski)

Sztandarowy program PiS – 500+ – nie wpłynął na zwiększenie liczby rodzących się dzieci. W zeszłym roku urodziło się ich najmniej od 17 lat. Realna wartość świadczenia po uwzględnieniu inflacji także mocno spadła.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Program 500+ zaczął obowiązywać w kwietniu 2016 r. Początkowo wypłacany był na drugie i kolejne dzieci w rodzinie. Po zmianach przyznawano go na każde dziecko.

1 lutego rozpoczęło się przyjmowanie wniosków na wypłacanie świadczenia od 1 czerwca tego do 31 maja następnego roku.

– W tej chwili wniosek można składać drogą elektroniczną za pośrednictwem: portalu Emp@tia, platformy Usług Elektronicznych ZUS oraz za pomocą bankowości elektronicznej – tłumaczy Mariusz Kidaj, zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Po 1 kwietnia wniosek składać będzie można także w sposób tradycyjną, czyli w wersji papierowej. Tę formę wybiera ok. 40 proc. korzystających z programu rodzin.

W województwie lubelskim 500+ wypłacane jest na blisko 356 tys. dzieci. Tylko w Lublinie na ponad 55 tys. Tymczasem portal Money.pl wyliczył, że wciąż spada siła nabywcza świadczenia. Za 500 zł można dziś kupić znacznie mniej niż w chwili, gdy program wprowadzono. Wszystko przez inflację i idący z nią wzrost cen. Dziś program mógłby się nazywać 454+ chociaż kwota ta nie jest równa we wszystkich województwach, bo ceny różnią się w poszczególnych regionach. Świadczenie najwięcej warte jest w woj. zachodniopomorskim (456,24 zł) i na Dolnym Śląsku (455, 78 zł). Najmniej na Podlasiu (453,93 zł), w woj. lubelskim (452,7 zł) i małopolskim (444,39 zł).

Czy w związku z tym jest planowana waloryzacja świadczenia? Na pewno nie przed końcem maja. – Prowadzone są analizy na poziomie rządu i być może w najbliższej przyszłości przybiorą one formę konkretu – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka (PiS). – Zobaczymy co przyniesie ten rok jeśli chodzi o wzrost gospodarki i poziom PKB. Jeśli powrócimy na ścieżkę wzrostu wtedy otworzy się szansa.

Krytykujący program podkreślają, że nie spełniło się najważniejsze z jego założeń, bo według polityków miał on podnieść dzietność. Tymczasem w 2020 r. w Polsce urodziło się tylko 355 tys. dzieci. To najmniej od 2004 roku.

– To największy program społeczny od czasu transformacji – mówi jednak Lech Sprawka. – Wbrew sceptykom to także program prodemograficzny, bo spojrzeć trzeba na wskaźnik dzietności rodzin.

W 2013 r., czyli przed wejściem w życie programu wynosił on 1,25. W 2017 – 1,45 (najwięcej), a w 2019 – 1,41. Danych za ubiegły rok jeszcze nie ma. Ale to i tak duzo za mało, by następowała wymiana pokoleń. – Dlatego powinien on wynosić 2,0 – mówi wojewoda.

– Wszystkie założenia programu w naszej ocenie w mniejszy lub w raczej większy sposób zostały zrealizowane – dodaje Mariusz Kidaj. – Program ma wpływ na dzietność. Jest też inwestycją w rodzinę i likwiduje ubóstwo.

Dla Dziennika

dr Michał Nowakowski, Wydział Filozofii i Socjologii Katedry Społecznych Problemów Zdrowotności UMCS

• Kiedy program 500+ wchodził w życie, zauważalne było pewne zwiększenie dzietności, szczególnie wśród kobiet w wieku około 30 lat. Wtedy w Polsce panowała dobra sytuacja gospodarcza i osoby posiadające jedno dziecko decydowały się na drugie. Przyczyniał się do tego być może także program 500+. W tej chwili nie możemy się spodziewać dalszego zwiększenia liczby urodzin, bo liczba kobiet w wieku rozrodczym stale się zmniejsza. Dotyczy to pań urodzonych po 1983 r. Kolejne pokolenia są dużo mniej liczne. Pamiętajmy też, że kobiety są lepiej wykształcone niż mężczyźni i chcą się rozwijać. Program 500+ może przyczynić się do podjęcia decyzji o zajściu w ciążę tylko wśród kobiet słabiej wykształconych, które swojej pracy nie lubią lub dla których jest ona mało opłacalna. Żeby program prodemograficzny był dobry, powinien być zupełnie inaczej skonstruowany i skupiać się na usługach umożliwiających lepsze łączenie roli pracownika i matki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium