Chełmski samorząd po raz kolejny zorganizuje uroczystości upamiętniające Zbrodnię Wołyńską oraz jej ofiary. Obchody 81. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu odbędą się za dwa tygodnie, 11 i 12 lipca.
– W tym roku wydarzenie zorganizujemy wspólnie z Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Chełmie, czyli jednostką samorządową, której celem jest i będzie kultywowanie pamięci o tych dramatycznych wydarzeniach. Uważam, że jako Polacy jesteśmy to winni zarówno ofiarom, jak i ich rodzinom – mówi Jakub Banaszek, prezydent Chełma,
11 lipca (czwartek) na odsłoniętym w ubiegłym roku Skwerze Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej zaprezentowana zostanie przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji IPN w Lublinie wystawa pn. „Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945”.
Dzień później, 12 lipca zaplanowano szereg wydarzeń. O godzinie 10:00 sprzed siedziby Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej przy ul. Hrubieszowskiej 102 wystartuje II Patriotyczny Bieg Pamięci Wołynia. O godz. 12:00 w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego, w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum, odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji Ofiar Rzezi Wołyńskiej.
– Następnie, na godzinę 15, zaprosimy uczestników do Chełmskiej Biblioteki Publicznej, gdzie odbędzie się panel dyskusyjny pn. „Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego oraz I–II t. Dokumenty zbrodni Wołyńskiej” – mówi Natalia Jędruszczak, dyrektor Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej.
W panelu udział wezmą: dr hab. Tadeusz Zych, dr hab. Edward Gigilewicz, dr Paweł Sokołowski, dr Leon Popek.
Wydarzeniem podsumowującym uroczystości będzie koncert Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego na terenie Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej przy ul. Hrubieszowskiej.
– Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w uroczystościach – podsumowuje prezydent Chełma.