Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

19 października 2006 r.
16:17
Edytuj ten wpis

Byc królewną we własnej bajce

0 0 A A

Mieć własne książki to norma. Mieć na półce książki napisane przez siebie: to się zdarza. Mieć książki, w których jest się głównym bohaterem - to dopiero historia. Na dodatek prawdziwa i wcale nie taka abstrakcyjna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Weronika to tajemniczo uśmiechnięta blondynka. Pięcioletnia dziewczynka, jak wszystkie pięcioletnie dziewczynki lubi bajki. Nikt by się nie zdziwił widząc jak taszczy pod pachą kilka książeczek w grubych, lakierowanych okładkach. Weronika siada na dywanie i otwiera pierwszą okładkę. Na stronie tytułowej można przeczytać, że to historia Weroniki i jej przyjaciół w zoo. A następna książeczka to przygody Weroniki w Królestwie Czterech Pór Roku ...
- W każdej z nich bohaterką jest Weronika - przytakuje Beata Szymanek, mama dziewczynki.
Mama Weroniki zna tajemnicę tego, jak dziewczynka weszła do bajek. Ba, nawet może zagwarantować, że w ten czarodziejski sposób inne dzieci mogą przeżyć to samo, co jej własne.

Czeskie bajki
Pod koniec lat 90. ubiegłego stulecia dwóch Czechów wpadło na banalnie prosty pomysł: każde dziecko może być bohaterem bajki. Mieli zilustrowane opowiadania dla dzieci, w których tylko zmieniali imiona bohaterów, zgodnie z życzeniem klienta. I taką historyjkę drukowali. Na dodatek bohater bajki mógł wybierać, czy chce przeżywać niesamowite przygody w czasach mitologicznych, za kołem podbiegunowym czy w dżungli.
- Wydawnictwo "Modry Słoń” działa do tej pory; także w Polsce, na Węgrzech i Słowacji - wylicza Rafał Kwiatkowski z Włocławska, który jest głównym przedstawicielem "Słonia” w naszym kraju. - Bajki zostały przetłumaczone, tak by nie tylko czeskie dzieci i ich rodzice mogli je czytać. No i zamawiać - dodaje Kwiatkowski, który na dobre i na złe związał się z biznesem drukowania bajek na zamówienie.

Polski Jezus - hit majowy
Książeczki wyglądają profesjonalnie, gdyby leżały wśród innych w księgarni nikt by nie pomyślał, że powstają w pojedynczych unikatowych egzemplarzach. I nawet trudno sobie wyobrazić, że mama Weroniki, jako jedna z przedstawicielek czeskiego bajkowego słonia w kolorze niebieskim sama je drukuje. W domu.
- Czeska firma działa na zasadzie franczyzy. Można wykupić od nich, a w Polsce ode mnie, licencję i wejść w sieć osób, które oferują nasze bajki na zamówienie. Szkolimy wszystkich chętnych, którzy zdecydują się na kupno licencji. Największą satysfakcję miałem, gdy przyjechał do nas właściciel drukarni, który tylko po to kupił licencję i tylko dlatego zainteresował się przedsięwzięciem, że nie mógł uwierzyć w domową produkcję książeczek. Jako fachowiec z branży poligraficznej uznał to za niemożliwe - opowiada Kwiatkowski, który z żoną prowadzi słoniowy biznes. Obydwoje pracowali na etatach we włocławskich firmach, ale dla "Niebieskiego Słonia” postanowili zaryzykować i założyli własną działalność. - Uznaliśmy, że słonie muszą przynosić szczęście, nawet w biznesie - zdradza pan Rafał.
Ale okazuje się, że klienci w Czechach oczekują innych bajek niż w Polsce. Polską inicjatywą w ofercie dziesięciu książeczek jest "Idę z Jezusem przez życie”. Tu babcia głównego bohatera opowiada szkolnym kolegom wnuka o Jezusie Chrystusie, o Bogu Ojcu i eucharystii. O cudach, miłości i o sile wiary.
- Najwięcej tych religijnych książeczek sprzedaje się w okolicach maja, gdy dzieci idą do Pierwszej Komunii. Wiele osób - rodziców, dziadków, kuzynów - traktuje te osobiste historie biblijne jak prezent i najlepszą pamiątkę tego uroczystego dnia - mówi Beata Szymanek.

Księżniczka nie do pogardzenia
Rynek wymusza też wprowadzanie nowości. - Okazuje się, że mamy i tatusiowie szukający historii, w której najlepiej by się odnalazła ich córka, mówią wprost: musi być księżniczką. Lada dzień będziemy mieć nową bajkę w ofercie - zapewnia Kwiatkowski, który doskonale rozumie, że możliwość pochwalenia się w przedszkolu czy na placu zabaw bajką, w której Agatka, Marysia czy Antosia występuje osobiście jako księżniczka, to rzecz nie do pogardzenia.
Chłopcy najbardziej zadowoleni są z udziału w przygodach bohaterów bajki "W Zoo”. Ten tytuł sprzedaje się najlepiej.
- Zanim znalazłam w Internecie wydawnictwo i ich ofertę, słyszałam, jak mąż czyta Weronice bajki i zmienia imię bohaterki tak, by nazywała się Weronika. Dziecku bardzo się to podobało. Ale w ogóle nie pomyślałam, że można coś takiego drukować - dodaje mama Weroniki.

Rozkosze Wschodu
Jedenastym tytułem w ofercie "Słonia” jest książka dozwolona od lat 18!
- Przygotowaliśmy parafrazę staroindyjskiej nauki o rozkoszy "Kámasútra”, gdzie Wy i Wasz partner jesteście głównymi bohaterami - pisze wydawca w reklamie. "Marcinie i Kasiu. O ile wiem mieszkacie w mieście, które nazywa się Lublin. Cielesne zbliżenie kobiety i mężczyny, które jest dla niektórych przyjemnością i rozkoszą, a u innych wywołuje zgorszenie, a nawet sprzeciw. Z tego powodu czytajcie wspólnie...” - tak zaczyna się opowieść staroindyjskiego mnicha Watsjajany, który uczy bohaterów miłości.
Oczywiście Kasia i Marcin mogą zostać wymienieni na Basię i Patryka, Krysię i Wacława, a Lublin na dowolne miejsce. Identycznie jak w przypadku książeczek dla dzieci.
Bo dorośli też mają swoje bajki.

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium