To kolejna ulga podatkowa, która przysługuje podatnikom w tym roku. Dzięki niej osoby niepełnosprawne mogą odpisywać swoje wydatki na leczenie i inne potrzeby związane z dochodzeniem do zdrowia i rehabilitacją.
Z ulgi rehabilitacyjnej mogą korzystać osoby niepełnosprawne. Warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie orzeczenia o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności. Może być to także decyzja przyznająca rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, renta szkoleniowa albo renta socjalna.
Z ulgi mogą skorzystać również podatnicy, na których utrzymaniu są osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe. Musi być przy tym spełniony jeden warunek: w roku podatkowym dochody osób niepełnosprawnych nie mogą przekroczyć limitu 9120 zł.
Odpisz psa przewodnika
Ulgę rehabilitacyjną rokrocznie odlicza się od dochodu. W roku 2006 możliwe jest dokonanie odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Osoby niepełnosprawne mogą odpisać swoje wydatki poniesione na zakup leków (jeśli miesięcznie wydają na nie powyżej 100 zł), które zgodnie z zaleceniem lekarza stosują stale lub czasowo, opłacenie przewodników osób niewidomych I i II grupy inwalidztwa, używanie samochodu osobowego.
- Można też odliczyć wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkań i budynków mieszkalnych, jeśli wymaga tego dostosowanie do potrzeb niepełnosprawnych, przystosowanie dla nich pojazdów mechanicznych, odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjno-usprawniającym, w sanatorium, opłacanie tłumacza języka migowego, kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych - wylicza Ewa Królikowska, doradca finansowy.
Zbieraj dowody
Większość wydatków na cele rehabilitacyjne, które chcemy odliczyć od podatku musimy udokumentować. Należy więc zbierać rachunki, faktury czy bilety potwierdzające poniesione wydatki na wskazane w ustawie cele. Nie musimy dokumentować wydatków na utrzymanie przez osoby niewidome psa przewodnika, przewodnika osoby niewidomej i na używanie samochodu osobowego. Niepełnosprawny może jednak zostać poproszony o wskazanie osoby, którą zatrudniał jako przewodnika. - Urząd może wezwać podatnika do uprawdopodobnienia faktu, że wydatki zostały poniesione - mówi Paweł Malinowski, z-ca naczelnika III Urzędu Skarbowego w Lublinie.
Jeśli nie finansował fundusz
Wydatki na leczenie i rehabilitację osób niepełnosprawnych podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane lub dofinansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie.
Jeśli wydatki były częściowo sfinansowane z tych źródeł, odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a uzyskaną kwotą.