Czasami zauważamy, że nasza skóra nieco się zmieniła – zaczynają pojawiać się na niej suche skórki, staje się też bardziej wrażliwa niż dotychczas, a standardowa pielęgnacja przestaje działać. Może być to znak, że właśnie zaczęło się u nas atopowe zapalenie skóry. Zanim jednak pomyślimy o udaniu się do lekarza i poproszeniu o leki – warto dowiedzieć się, jaka może być inna przyczyna takiego stanu i jak zareagować w takiej sytuacji.
Czym jest atopowe zapalenie skóry?
Jedną z chorób, która diagnozowana jest nawet u bardzo małych dzieci, jest tak zwane AZS. To nic innego jak atopowe zapalenie skóry, które może nawracać, a którego nie da się całkowicie wyleczyć. Można natomiast złagodzić występujące zmiany, a nawet sprawić, że zostaną one skutecznie wyciszone i jeżeli nie pojawią się czynniki prowokujące, to szybko wrócimy do dawnej kondycji.
Atopowe zapalenie skóry nazywamy także egzemą. Co sprawia, że ta choroba dotyka konkretne osoby? Specjaliści wciąż przeprowadzają szeroki zakres badań, jednak potwierdzono, że udział mają w tym uwarunkowania genetyczne. Istnieje także możliwość, że AZS się nie rozwinie, ale gdy stale będziemy mieć kontakt ze szkodliwymi czynnikami, takimi jak choćby zanieczyszczone powietrze, alergeny, stres czy substancje drażniące, to szanse te maleją.
Zapalenie skóry – charakterystyczne objawy
Jeżeli zastanawiasz się, czy Twoje problemy skórne to właśnie AZS – najlepiej udaj się do lekarza bądź innego specjalisty, który postawi diagnozę lub znajdzie inną przyczynę. Niektóre objawy są jednak tak charakterystyczne, że wiele osób samodzielnie rozpoznaje, iż właśnie pojawiło się po raz pierwszy (lub też wróciło) zapalenie skóry. Najpopularniejsze dolegliwości to uczucie swędzenia, które skutkuje tym, że mamy ochotę zacząć drapać dany obszar. Jest to jednak niebezpieczne, ponieważ obecna jest już suchość i podrażnienie, które moglibyśmy spotęgować.
Nierzadko zauważyć można niewielkie, czerwone plamki, a nawet i grudki. Obecne wykwity powodują dyskomfort nie tylko u dzieci, ale także osób dorosłych. Bardzo swędzą i są dokuczliwe w codziennym funkcjonowaniu. Trzeba też stale wystrzegać się potencjalnych alergenów, które mogłyby wzmagać występujące dolegliwości. Mogą być to np. niewłaściwie dobrane kosmetyki, silne detergenty w środkach piorących, zbyt długie kąpiele, spożywanie przetworzonej żywności, a nawet stresujące sytuacje. Należy tego bezwzględnie unikać oraz pozostawać pod opieką lekarza. Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, nawrotowa, ale taka, z którą można bez problemu żyć, jeżeli tylko nauczymy się w porę reagować na występujące objawy.
Bardzo sucha skóra – inne powody
Nie zawsze jednak bardzo sucha skóra oznacza, że rozwinęło się u nas AZS. Bywa i tak, że nasza codzienna pielęgnacja jest nieodpowiednio dobrana do potrzeb. Zmieniają się pory roku, a wraz z nimi pogoda – dlatego zimą powinniśmy stosować nieco inne kosmetyki, które dostatecznie ochronią nas przed bardzo niską temperaturą, ale też zamarzającą wodą. Warto regularnie i cyklicznie zmieniać używane produkty, aby pomagały one naszej cerze w regeneracji lub właściwie chroniły przed konkretnymi czynnikami zewnętrznymi.
Na przykład latem bardzo sucha skóra będzie spowodowana najpewniej poparzeniem lub niskim poziomem wilgotności powietrza. Dlatego nie wolno zapominać o regularnym nakładaniu kremu nawilżającego oraz z filtrem – najlepiej SPF50. Pomoże to ograniczyć występowanie tego typu problemów.
Także nieumiejętne aplikowanie niektórych kosmetyków sprawia, że pojawia się bardzo sucha skóra. Jakich? Są to m.in. kwasy, które mimo że w niektórych dawkach mogą być stosowane w domu, to jednak przy zbyt częstym używaniu podrażniają i znacząco przesuszają. Bardzo szybko zniwelujemy ten efekt, jeżeli zadbamy o natłuszczenie i dogłębne nawilżenie np. przy pomocy maseczki w płachcie czy serum.
Na koniec warto też dodać, że nasza skóra może być sucha także w momencie, kiedy zapominamy nawadniać swój organizm od wewnątrz. Regularne picie czystej wody będzie miało pozytywny wpływ na naszą cerę – sprawi nawet, że stanie się ona jędrniejsza.
undefined