Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

11 grudnia 2017 r.
11:32

Czekany – jak wybrać odpowiedni model?

Autor: Zdjęcie autora Promocja
0 0 A A

Zachwycające białe krajobrazy, mroźne powietrze – tak wygląda zima. W górach jest wyjątkowo piękna, ale też niebezpieczna. Jeżeli jesteś aktywny również zimą i nieobce są Ci te ekstremalne warunki koniecznie przeczytaj ten tekst, aby dowiedzieć się jak w odpowiedni sposób przygotować się do bezpiecznej, zimowej turystyki górskiej. Odpowiednio dobrane czekany to podstawowy sprzęt każdego podróżnika o tej porze roku oraz gwarancja pewności i udanej wyprawy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czekany to nieodłączny element alpinisty. Na rynku obecnych jest wiele modeli czekanów przystosowanych do śniegu, lodu, a nawet skał.  Wydaje się, że wszystkie czekany wyglądają tak samo – z jednej strony posiadają grot, z drugiej głowicę, jednak po dłuższej obserwacji można zauważyć znaczne różnice w długości, szerokości, zakończeniu czy wygięciu. Czekany dzielą się na czekany klasyczne ( turystyczne) oraz czekany wspinaczkowe ( tzw. dziabki). Każdego rodzaju czekany dostępne są w e-Horyzont.pl.

Czekan klasyczny (turystyczny).

Nieco przypomina zwykłą laskę, jednak składa się z wielu elementów: grota, głowicy, dzioba, styliska, łopaty oraz pętli, która utrzymuje czekan i przeciwdziała jego zgubieniu. Czekany są przeznaczone do wspinaczek na strome tereny o nachyleniu powyżej trzydziestu stopni. Na niższe, mniej wymagające obszary znacznie lepiej sprawdzają się kijki trekkingowe. Bez czekanu klasycznego nie obejdzie się wchodząc zimą np. na Świnicę w Tatrach Wysokich.

Czekan wspinaczkowy (dziabka).

Wspinanie się na co raz większe szczyty, przekraczanie własnych granic możliwe jest właśnie dzięki czekanom wspinaczkowych. Czekany wspinaczkowe to nic innego jak wyspecjalizowane, udoskonalone czekany klasyczne. Są przeznaczone do technicznej wspinaczki w ekstremalnych warunkach np. po lodzie, zamarzniętej trawie. Dziabki ulegają podziałowi na trzy grupy ze względu na stopień wygięcia styliska. Są to czekany lekko wygięte, średnio wygięte oraz mocno wygięte. Pierwsze z nich znajdują zastosowanie na terenach alpejskich podczas łatwej wspinaczki lodowej oraz mikstowej. Średnio wygięte czekany są najbardziej uniwersalne, ponieważ sprawdzają się zarówno w alpinizmie, jak i w drytoolingu, wspinaniu mikstowym i na lodospadach.  Zaś czekany o mocnym wygięciu są idealne do trudnego drytoolingu, wymagającego miksta czy wspinania lodowego.

Jaka długość?

Odpowiednia długość styliska jest niezwykle ważna, ponieważ czekany powinno trzymać się w ręce znajdującej się najbliżej stoku. Jeżeli czekan jest zbyt długi znacznie szybciej się męczymy, odczuwamy dyskomfort, ból, a wtedy znacznie łatwiej o kontuzje. Nieodpowiednio dostosowany czekan nie zapewnia także właściwego bezpieczeństwa. Najpopularniejszy jest pogląd, że długość styliska powinna odpowiadać odległości pomiędzy palcami u opuszczonej ręki, a kostką u nogi. Jednak wyjątek stanowi sytuacja, gdy zamierzamy się wspinać na lodowce o niewielkim nachyleniu, wtedy doskonale sprawdzą się dłuższe czekany.

Lżejszy oznacza lepszy?

Powszechną prawdą jest, że w górach wszelkie kilogramy są zbędne. Z reguły przy czekanach zasada ta się sprawdza, jednak zawsze należy brać pod uwagę indywidualne warunki. Istotny jest typ wspinaczki oraz teren. Przy mniej wymagających  obszarach sprawdzą się lekkie czekany, które pełnią przede wszystkim funkcje dodatkowego oparcia. Jeżeli jednak naszym celem jest trudne, techniczne wejście należy rozważyć kupno znacznie cięższego czekana, którym łatwiej się wbija w wymagające podstawy.

Wytrzymałość.

Na styliskach czekanów zawsze widnieją oznaczenia T lub B, określają one wytrzymałość. Stylisko opatrzone literą B oznacza wytrzymałość w granicach 2,5 kN, zaś literą T – ok. 3,5 kN. Czekany turystyczne zazwyczaj posiadają oznaczenie B, zaś czekany wspinaczkowe T. Te drugie sprawdzają się nawet w wyjątkowo ekstremalnych warunkach, mogą być używane do budowy punktów stanowiskowych.

Materiał też ma znaczenie.

Metale podczas ujemnych temperatur nie należą do szczególnie lubianych materiałów. Pomimo posiadania specjalnych antypoślizgowych rękawic ich używanie często jest niekomfortowe. Dlatego też warto zainwestować z czekany posiadające gumowy uchwyt, co znacznie ułatwia korzystanie z nich.

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium