"Wirtualne Powiaty. Budowa społeczeństwa Informacyjnego na Lubelszczyźnie. Etap III - pod tą skomplikowaną nazwą kryje się jeden z najważniejszych programów z zakresu nowych technologii, który jest realizowany na Lubelszczyźnie. Powiat łęczyński jest liderem w procesie budowania społeczeństwa XXI wieku. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy otrzymają dostęp do szybkiego Internetu.
Mieszkańcy powiatów biorących udział w projekcie stoją przed podwójną szansą. Wraz z WP3 realizowany jest program budowy Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej. -Sieć WP3 jest tak zaprojektowana, by można ją połączyć bezkolizyjnie z Siecią Szerokopasmową Polski Wschodniej. Obie sieci są komplementarne. WP3 ruszy już w przyszłym roku, zaś SSPW ma być uruchomiona do 2014 - dodaje Kloc. W ramach Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej na terenie powiatów powstanieponan 10 węzłów dystrybucyjnych, z których będzie można skorzystać w ramach sieci szerokopasmowej WP3. SSPW ma powstać do końca 2014 roku.
To nie jedyne korzyści. W ramach WP3 powstanie 260 hot-spotów, w ponad 100 miejscowościach na terenie trzech powiatów. Dzięki nim, każdy kto posiada urządzenie bezprzewodowe będzie mógł połączyć się z Internetem. Niestety korzystanie z sieci będzie ograniczone - na samorządy ograniczenia nakłada Urząd Komunikacji Elektronicznej dbając w ten sposób o zachowanie zasad wolnej konkurencji. Ponadto powstanie ponad 100 telecentrów -pomieszczeń, gdzie za darmo skorzystamy z zasobów sieci.
W celu poznania oczekiwań operatorów oraz diagnozy sytuacji na lokalnym rynku telekomunikacyjnym, Powiat Łęczyński przeprowadza konsultacje z operatorami telekomunikacyjnymi. - Operatorów, którzy nie mogli wziąć udziału w indywidualnych konsultacjach a są zainteresowani współpracą, prosimy o kontakt e-mail - wp3@powiatleczynski.pl - dodaje Małgorzata Kolary-Woźniak. Mieszkańcy będą mogli korzystać z sieci w ramach WP3 w trzecim kwartale przyszłego roku.
Więcej informacji na stronie
www.wirtualnepowiaty.pl
• zwiększa dostępność i jakości świadczonych usług internetowych
• daje możliwość wyboru dostawcy Internetu
• wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańcom terenów wiejskich - tam ze względu na nierozbudowaną infrastrukturę operatorzy świadczą usługi telekomunikacyjne w ograniczonym zakresie. Lukę infrastrukturalną zapełni WP3
• zapewni mieszkańcom wysoką jakość świadczonych usług po atrakcyjnej cenie
• daje mieszkańcom możliwość nieograniczonego dostępu do Internetu w telecentrach zlokalizowanych w szkołach, bibliotekach i urzędach na terenie powiatów.
Budynek Centrum Zarządzania Siecią, serwerownia centralna w budynku Centrum Zarządzania Siecią
Aby sieć mogła prawidłowo działać powstało Centrum Zarządzania Siecią - tłumaczy Adam Niwiński, Starosta Łęczyński. Pomimo tego, że CZS jest połączone z budynkiem starostwa, jest to niezależna jednostka, bez której działanie całej infrastruktury nie miałoby racji bytu. Tutaj bowiem znajduje się cały sprzęt odpowiedzialny za zarządzanie i monitorowanie siecią powstającą na terenie powiatu łęczyńskiego, świdnickiego i włodawskiego.
W Łęcznej powstaje linia światłowodowa, która połączy ze sobą jednostki publiczne, w tym m.in. urzędy i szkoły. Sieć o długości blisko 7 km zapewni szybki dostęp do usług internetowych. Dzięki niej możliwe będzie zastąpienie analogowych aparatów, telefonami podłączonymi do sieci komputerowej. Uruchomiona zostanie także elektroniczna skrzynka podawcza. Z jej pomocą osoby posiadające bezpieczny podpis elektroniczny, będą mogły złożyć pismo bez konieczności osobistego stawiennictwa w urzędzie -podkreśla Rafał Kloc.
Serwerownia Centralna
W piwnicy CZS znajduje się pomieszczenie wyposażone w profesjonalny sprzęt czuwający nad tym, aby wybudowana sieć działała niezawodnie. Serwerownia, która jest sercem systemu ma za zadanie zabezpieczyć zgromadzone informacje. Serwerownia ma zapewnić możliwość ciągłego funkcjonowania sieci na terenie powiatów oraz bezpieczeństwo przechowywanych danych. Służą temu profesjonalne urządzenia, system zasilania awaryjnego oraz system gaszenia gazem- wyjaśnia Rafał Kloc