Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

25 grudnia 2014 r.
13:20
Edytuj ten wpis

Jak podgrzewać wodę w domu? Kolektory słoneczne vs. ogniwa fotowoltaiczne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Coraz częściej klienci, chcący korzystać z odnawialnych źródeł energii do ogrzewania wody w swoim gospodarstwie domowym, rozważają instalację ogniw fotowoltaicznych zamiast kolektorów słonecznych. Instalacja fotowoltaiczna przynosi jednak zysk wtedy, kiedy produkujemy i odsprzedajemy prąd lub wykorzystujemy go na własne potrzeby. Jeżeli technologię fotowoltaiczną wykorzystamy jedynie do podgrzewania wody, nie będzie już mowy o szybkim zwrocie tej inwestycji.
Pozyskiwanie energii ze słońca.
Metody pozyskiwania energii słonecznej dzielimy na pasywne i aktywne. Kolektory słoneczne oraz ogniwa fotowoltaiczne zaliczają się do tych drugich. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość instalacji w budynkach, które istnieją, bez konieczności ich przebudowy. Produkcja ciepła w kolektorach słonecznych oraz produkcja energii elektrycznej za pomocą ogniw fotowoltaicznych to jedne z najbardziej rozwiniętych aktywnych metod pozyskiwania energii słonecznej. Z kolei systemy pasywne polegają na przechwyceniu promieniowania słonecznego i przetworzeniu go w energię cieplną za pomocą elementów, które są ściśle związane z konstrukcją budynku.

Jak działają?
Kolektory słoneczne to urządzenia, które dokonują konwersji promieniowania słonecznego na ciepło. Nośnikiem tego ciepła może być ciecz lub gaz, stąd też podział kolektorów na płaskie i próżniowe. Najpopularniejsze są kolektory płaskie. Głównym zadaniem kolektorów jest podgrzewanie wody i wspomaganie centralnego ogrzewania, ale mogą też służyć na przykład do podgrzewania wody w basenie.
Moduły fotowoltaiczne wykorzystują efekt fotowoltaiczny, polegający na powstawaniu siły elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania słonecznego. Montowane są w grupach, które nazywa się panelami. Te z kolei montowane są na konstrukcjach mocujących wraz z odpowiednim okablowaniem.
Różnice
Panele fotowoltaiczne są często mylone z kolektorami słonecznymi. Oba wykorzystują słońce jako źródło energii, z wyglądu i sposobu instalacji mogą być do siebie podobne, jednak przetwarzają energię na dwa różne sposoby. Kolektory słoneczne przetwarzają energię w ciepło, natomiast panele fotowoltaiczne przetwarzają ją w prąd.
W krajach zachodniej Europy panele fotowoltaiczne cieszą się niezwykłą popularnością, przede wszystkim dzięki temu, że rządy wielu państw wprowadziły mechanizmy wspierające budowę i wykorzystanie tego źródła energii. Niestety w przypadku Polski ustawodawstwo znów nie nadąża za rzeczywistością.
Choć w Polsce teoretycznie można w ten sposób pozyskaną energię odsprzedawać, to aktualny stan prawny sprawia, że jest to w wielu przypadkach mało rentowne. Wszystko powinna zmienić ustawa o odnawialnych źródłach energii, która ma uprościć proces sprzedaży nadwyżek energii dla jej wytwórców oraz zapewnić dużą opłacalność
Czy podgrzewanie wody za pomocą paneli fotowoltaicznych jest opłacalne?
Panele fotowoltaiczne wydają się znacznie bardziej uniwersalne - wyprodukowany przez nie prąd można wykorzystać na różne sposoby, więc nie dziwi fakt, że wiele osób chce wykorzystać go m.in. do ogrzewania wody. Natomiast kolektory słoneczne służą "jedynie” do podgrzewania wody użytkowej. Można powiedzieć, że w tym przypadku konkurencję wygrywa fotowoltaika. Tak jednak nie jest. Choć z technicznego punktu widzenia podgrzewanie wody za pomocą paneli fotowoltaicznych jest możliwe, to z ekonomicznego punktu widzenie jest mało opłacalne. Panele fotowoltaiczne przetwarzają energię pozyskiwaną ze słońca na energię elektryczną, która może być potem wykorzystana do podgrzania wody. Jednak sprawność paneli przy tego typu zastosowaniu wynosi jedynie 12-15%. Jeżeli chodzi o podgrzewanie wody to kolektory słoneczne charakteryzują się dużo wyższą sprawnością sięgającą nawet 80%.
Porównując koszty podgrzewania 300 l wody dziennie (średnie zapotrzebowanie 6 osobowej rodziny) najdroższym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne. Przy zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej koszt zmniejsza się 3,5 krotnie. Stosując kolektory uzyskujemy najkorzystniejsze ekonomicznie rozwiązanie ponieważ koszt zmniejszy się 9,5 krotnie.
Podsumowanie
Instalacja fotowoltaiczna przynosi zysk wtedy, kiedy produkujemy i odsprzedajemy prąd lub wykorzystujemy go na własne potrzeby. Jednak wykorzystując ją wyłącznie do podgrzewania wody, nie ma mowy o szybkim zwrocie inwestycji. Choć fotowoltaika jest technologią przyszłości, to w przypadku wyboru urządzeń służących do podgrzewania wody, zastosowanie kolektorów słonecznych jest zdecydowanie bardziej opłacalne.

Myślisz o instalacją modułów fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych? Potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego systemu? Jesteś ciekawy jak sprawdzi się tego typu inwestycja w Twoim domu? Zadzwoń, przyjedzie do Ciebie doradca Solartime.



Solartime Sp. z o.o.
Miłocin 284 k. Rzeszowa, 36-062 Zaczernie

Biuro Handlowe Lublin, CH GALA
tel. +48 511 782 610

ul. Fabryczna 2, 20-301 Lublin
e-mail: lublin@solartime.pl

Więcej na www.solartime.pl

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium