Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

25 grudnia 2014 r.
13:20
Edytuj ten wpis

Jak podgrzewać wodę w domu? Kolektory słoneczne vs. ogniwa fotowoltaiczne.

0 4 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Coraz częściej klienci, chcący korzystać z odnawialnych źródeł energii do ogrzewania wody w swoim gospodarstwie domowym, rozważają instalację ogniw fotowoltaicznych zamiast kolektorów słonecznych. Instalacja fotowoltaiczna przynosi jednak zysk wtedy, kiedy produkujemy i odsprzedajemy prąd lub wykorzystujemy go na własne potrzeby. Jeżeli technologię fotowoltaiczną wykorzystamy jedynie do podgrzewania wody, nie będzie już mowy o szybkim zwrocie tej inwestycji.
Pozyskiwanie energii ze słońca.
Metody pozyskiwania energii słonecznej dzielimy na pasywne i aktywne. Kolektory słoneczne oraz ogniwa fotowoltaiczne zaliczają się do tych drugich. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość instalacji w budynkach, które istnieją, bez konieczności ich przebudowy. Produkcja ciepła w kolektorach słonecznych oraz produkcja energii elektrycznej za pomocą ogniw fotowoltaicznych to jedne z najbardziej rozwiniętych aktywnych metod pozyskiwania energii słonecznej. Z kolei systemy pasywne polegają na przechwyceniu promieniowania słonecznego i przetworzeniu go w energię cieplną za pomocą elementów, które są ściśle związane z konstrukcją budynku.

Jak działają?
Kolektory słoneczne to urządzenia, które dokonują konwersji promieniowania słonecznego na ciepło. Nośnikiem tego ciepła może być ciecz lub gaz, stąd też podział kolektorów na płaskie i próżniowe. Najpopularniejsze są kolektory płaskie. Głównym zadaniem kolektorów jest podgrzewanie wody i wspomaganie centralnego ogrzewania, ale mogą też służyć na przykład do podgrzewania wody w basenie.
Moduły fotowoltaiczne wykorzystują efekt fotowoltaiczny, polegający na powstawaniu siły elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania słonecznego. Montowane są w grupach, które nazywa się panelami. Te z kolei montowane są na konstrukcjach mocujących wraz z odpowiednim okablowaniem.
Różnice
Panele fotowoltaiczne są często mylone z kolektorami słonecznymi. Oba wykorzystują słońce jako źródło energii, z wyglądu i sposobu instalacji mogą być do siebie podobne, jednak przetwarzają energię na dwa różne sposoby. Kolektory słoneczne przetwarzają energię w ciepło, natomiast panele fotowoltaiczne przetwarzają ją w prąd.
W krajach zachodniej Europy panele fotowoltaiczne cieszą się niezwykłą popularnością, przede wszystkim dzięki temu, że rządy wielu państw wprowadziły mechanizmy wspierające budowę i wykorzystanie tego źródła energii. Niestety w przypadku Polski ustawodawstwo znów nie nadąża za rzeczywistością.
Choć w Polsce teoretycznie można w ten sposób pozyskaną energię odsprzedawać, to aktualny stan prawny sprawia, że jest to w wielu przypadkach mało rentowne. Wszystko powinna zmienić ustawa o odnawialnych źródłach energii, która ma uprościć proces sprzedaży nadwyżek energii dla jej wytwórców oraz zapewnić dużą opłacalność
Czy podgrzewanie wody za pomocą paneli fotowoltaicznych jest opłacalne?
Panele fotowoltaiczne wydają się znacznie bardziej uniwersalne - wyprodukowany przez nie prąd można wykorzystać na różne sposoby, więc nie dziwi fakt, że wiele osób chce wykorzystać go m.in. do ogrzewania wody. Natomiast kolektory słoneczne służą "jedynie” do podgrzewania wody użytkowej. Można powiedzieć, że w tym przypadku konkurencję wygrywa fotowoltaika. Tak jednak nie jest. Choć z technicznego punktu widzenia podgrzewanie wody za pomocą paneli fotowoltaicznych jest możliwe, to z ekonomicznego punktu widzenie jest mało opłacalne. Panele fotowoltaiczne przetwarzają energię pozyskiwaną ze słońca na energię elektryczną, która może być potem wykorzystana do podgrzania wody. Jednak sprawność paneli przy tego typu zastosowaniu wynosi jedynie 12-15%. Jeżeli chodzi o podgrzewanie wody to kolektory słoneczne charakteryzują się dużo wyższą sprawnością sięgającą nawet 80%.
Porównując koszty podgrzewania 300 l wody dziennie (średnie zapotrzebowanie 6 osobowej rodziny) najdroższym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne. Przy zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej koszt zmniejsza się 3,5 krotnie. Stosując kolektory uzyskujemy najkorzystniejsze ekonomicznie rozwiązanie ponieważ koszt zmniejszy się 9,5 krotnie.
Podsumowanie
Instalacja fotowoltaiczna przynosi zysk wtedy, kiedy produkujemy i odsprzedajemy prąd lub wykorzystujemy go na własne potrzeby. Jednak wykorzystując ją wyłącznie do podgrzewania wody, nie ma mowy o szybkim zwrocie inwestycji. Choć fotowoltaika jest technologią przyszłości, to w przypadku wyboru urządzeń służących do podgrzewania wody, zastosowanie kolektorów słonecznych jest zdecydowanie bardziej opłacalne.

Myślisz o instalacją modułów fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych? Potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego systemu? Jesteś ciekawy jak sprawdzi się tego typu inwestycja w Twoim domu? Zadzwoń, przyjedzie do Ciebie doradca Solartime.



Solartime Sp. z o.o.
Miłocin 284 k. Rzeszowa, 36-062 Zaczernie

Biuro Handlowe Lublin, CH GALA
tel. +48 511 782 610

ul. Fabryczna 2, 20-301 Lublin
e-mail: lublin@solartime.pl

Więcej na www.solartime.pl

Pozostałe informacje

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Lubelszczyzny. Prognozowane są burze, silne opady deszczu i grad, co z kolei może podnieść poziom wody rzek.

Umowy z przedstawicielami gmin i PGW Wody Polskie z ramienia Zarządu Województwa Lubelskiego parafował wicemarszałek Marek Wojciechowski.
Zdjęcia
galeria

Te inwestycje mają ochronić przed powodzią i suszą. W jakich gminach powstaną zbiorniki retencyjne?

9 gmin z regionu wybuduje lub przebuduje szesnaście zbiorników retencyjnych służących do gromadzenia wód opadowych i roztopowych. Pieniądze na ten cel otrzymały z samorządu województwa lubelskiego.

Kacper Łukasiak po spędzonym sezonie 23/24 wraca do Pogoni Szczecin

Pomocnik wraca z Górnika Łęczna do swojego macierzystego klubu

Piłkarze Górnika Łęczna po wymagającym sezonie przebywają na urlopach. Wiadomo już, że przynajmniej jeden z nich nie zagra w przyszłym sezonie w koszulce Górnika, a przyszłość kilku innych nadal nie jest w pełni przesądzona

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Aktorka zasłynęła z roli Halinki Kiepskiej w serialu „Świat według Kiepskich”. Zmarła w wieku 58 lat.

Justyna Adamczuk (z piłką) ma w nadchodzącym sezonie odgrywać w Polskim Cukrze AZS UMCS Lublin bardziej istotną rolę

Justyna Adamczuk przedłużyła umowę z Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin

20-letnia centerka była jednym z największych objawień poprzedniego sezonu

W hicie 29. kolejki Grom Różaniec zremisował u siebie z Hetmanem Zamość

Grom Różaniec podzielił się punktami z Hetmanem Zamość w meczu pełnym emocji

W hicie 29. kolejki Grom Różaniec zremisował na swoim boisku z pewnym awansu Hetmanem Zamość

Ekomobilizacja. Zbierają śmieci, pomogą niepełnosprawnym

Ekomobilizacja. Zbierają śmieci, pomogą niepełnosprawnym

Czy to będzie 100 zł czy 10 tysięcy, nie zmarnuje się ani grosz – mówi Dorota Mazur, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej z Wolicy Brzozowej w gm. Komarów-Osada. Placówka ma szanse na zastrzyk gotówki dzięki akcji zorganizowanej przez Zakład Karny w Zamościu.

Najlepsi z najlepszych ratowali życie na ulicach Lublina
Zdjęcia/Film
galeria
film

Najlepsi z najlepszych ratowali życie na ulicach Lublina

Wybuch gazu, urwana kończyna, wypadek komunikacyjny, urazy czaszki, rozcięcia, zakrztuszenia i udary - z takimi wyzwaniami w sobotę mierzyli się uczestnicy XXX Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża.

Wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Lubelskie z jedną z niższych frekwencji
WYBORY 2024

Wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Lubelskie z jedną z niższych frekwencji

O godzinie 7:00 rozpoczęło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Województwo lubelskie w czołówce okręgów z najniższą frekwencją.

Melanż na dachu
foto
galeria

Melanż na dachu

Weekend w Lublinie nie musi być nudny. Zobaczcie, co się działo na Nocy Kultury w Przystań na dachu. Najbardziej imprezowy dach w Lublinie nie zwalnia tempa. Tak się bawi Lublin!

Zatańczyli pod gołym niebem. „Noc Świętojańska” z Kaniorowcami
Foto
galeria

Zatańczyli pod gołym niebem. „Noc Świętojańska” z Kaniorowcami

Tańce, muzyka i tradycyjne obrzędy. W Ogrodzie Saskim odbył się folklorystyczny koncert z okazji zbliżającego się słowiańskiego święta.

Adam Abramowicz

Strzegł interesów przedsiębiorców. Koniec kadencji Abramowicza

W czerwcu kończy się 6-letnia kadencja Adama Abramowicza jako Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jego następcę wskaże premier Donald Tusk.

Grzegorz Białek podkreśla, że Lewart na awans zapracował zarówno jesienią, jak i wiosną

Grzegorz Białek (Lewart Lubartów): Chcemy zbudować drużynę, która zostanie w III lidze na dłużej

Rozmowa z Grzegorzem Białkiem, trenerem Lewartu Lubartów

Noc Kultury w Pszczole
foto
galeria

Noc Kultury w Pszczole

W Pięknej Pszczole odpalono nowy, letni cykl imprezowy Sting & Swing. Mamy zdjęcia z tej imprezy! Na tarasie było jak zwykle, czyli totalny chill, dyskusje, flirt, kanapy, leżaki i letnie napoje...W klubie parkiet rozkręcił Paulsen. Tak się bawi Lublin!

Niebezpieczne odpady w centrum Zamościa? Radny jest oburzony
Zamość

Niebezpieczne odpady w centrum Zamościa? Radny jest oburzony

Lubelski przedsiębiorca chce rozbudować swój funkcjonujący w Zamościu punkt składowania odpadów. Złożył w związku z tym wniosek w magistracie. Decyzji jeszcze nie ma, ale jeden z radnych już jest zdecydowanie na „nie”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium