Metody pozyskiwania energii słonecznej dzielimy na pasywne i aktywne. Kolektory słoneczne oraz ogniwa fotowoltaiczne zaliczają się do tych drugich. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość instalacji w budynkach, które istnieją, bez konieczności ich przebudowy. Produkcja ciepła w kolektorach słonecznych oraz produkcja energii elektrycznej za pomocą ogniw fotowoltaicznych to jedne z najbardziej rozwiniętych aktywnych metod pozyskiwania energii słonecznej. Z kolei systemy pasywne polegają na przechwyceniu promieniowania słonecznego i przetworzeniu go w energię cieplną za pomocą elementów, które są ściśle związane z konstrukcją budynku.
Kolektory słoneczne to urządzenia, które dokonują konwersji promieniowania słonecznego na ciepło. Nośnikiem tego ciepła może być ciecz lub gaz, stąd też podział kolektorów na płaskie i próżniowe. Najpopularniejsze są kolektory płaskie. Głównym zadaniem kolektorów jest podgrzewanie wody i wspomaganie centralnego ogrzewania, ale mogą też służyć na przykład do podgrzewania wody w basenie.
Panele fotowoltaiczne są często mylone z kolektorami słonecznymi. Oba wykorzystują słońce jako źródło energii, z wyglądu i sposobu instalacji mogą być do siebie podobne, jednak przetwarzają energię na dwa różne sposoby. Kolektory słoneczne przetwarzają energię w ciepło, natomiast panele fotowoltaiczne przetwarzają ją w prąd.
Choć w Polsce teoretycznie można w ten sposób pozyskaną energię odsprzedawać, to aktualny stan prawny sprawia, że jest to w wielu przypadkach mało rentowne. Wszystko powinna zmienić ustawa o odnawialnych źródłach energii, która ma uprościć proces sprzedaży nadwyżek energii dla jej wytwórców oraz zapewnić dużą opłacalność
Panele fotowoltaiczne wydają się znacznie bardziej uniwersalne - wyprodukowany przez nie prąd można wykorzystać na różne sposoby, więc nie dziwi fakt, że wiele osób chce wykorzystać go m.in. do ogrzewania wody. Natomiast kolektory słoneczne służą "jedynie” do podgrzewania wody użytkowej. Można powiedzieć, że w tym przypadku konkurencję wygrywa fotowoltaika. Tak jednak nie jest. Choć z technicznego punktu widzenia podgrzewanie wody za pomocą paneli fotowoltaicznych jest możliwe, to z ekonomicznego punktu widzenie jest mało opłacalne. Panele fotowoltaiczne przetwarzają energię pozyskiwaną ze słońca na energię elektryczną, która może być potem wykorzystana do podgrzania wody. Jednak sprawność paneli przy tego typu zastosowaniu wynosi jedynie 12-15%. Jeżeli chodzi o podgrzewanie wody to kolektory słoneczne charakteryzują się dużo wyższą sprawnością sięgającą nawet 80%.
Instalacja fotowoltaiczna przynosi zysk wtedy, kiedy produkujemy i odsprzedajemy prąd lub wykorzystujemy go na własne potrzeby. Jednak wykorzystując ją wyłącznie do podgrzewania wody, nie ma mowy o szybkim zwrocie inwestycji. Choć fotowoltaika jest technologią przyszłości, to w przypadku wyboru urządzeń służących do podgrzewania wody, zastosowanie kolektorów słonecznych jest zdecydowanie bardziej opłacalne.
Myślisz o instalacją modułów fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych? Potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego systemu? Jesteś ciekawy jak sprawdzi się tego typu inwestycja w Twoim domu? Zadzwoń, przyjedzie do Ciebie doradca Solartime.
Solartime Sp. z o.o.
Miłocin 284 k. Rzeszowa, 36-062 Zaczernie
Biuro Handlowe Lublin, CH GALA
tel. +48 511 782 610
ul. Fabryczna 2, 20-301 Lublin
e-mail: lublin@solartime.pl
Więcej na www.solartime.pl