Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

15 lutego 2019 r.
11:32

Jak przekazać 1 % podatku? Instrukcja krok po kroku

Przekazywanie 1% podatku na organizacje pożytku publicznego staje się coraz bardziej popularne. Pierwszy raz można było wesprzeć wybraną organizację w 2003 roku. Wtedy podatnicy przekazali 10,4 mln złotych. Obecnie kwoty te sięgają 761,3 mln zł. Mogłyby być jeszcze wyższe, gdyby każdy wiedział, jak przekazać 1% podatku na wybraną organizację. A jest to procedura niezwykle prosta i nie wymaga od podatnika poniesienia dodatkowych kosztów. Podatnik musi tylko sam wybrać, komu chce przekazać kwotę ze swojego zeznania PIT. Jeśli nie wybierze takiej organizacji, zostanie ona przekazana na rzecz Skarbu Państwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kto może przekazać 1%

Każdy obywatel, który co roku rozlicza swoje dochody podlegające opodatkowaniu, może przekazać 1% podatku. Może to zrobić osoba, która ma umowę o pracę, umowę zlecenie, otrzymuje wynagrodzenie w ramach praw autorskich i z innych źródeł, ale rozlicza się standardowym PIT-em rocznym z opodatkowaniem 18% i 32%. Mogą to zrobić także osoby rozliczające się podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub rozliczający przychody ryczałtowe wskazane w ustawie o PIT, czyli ze sprzedaży nieruchomości, z praw majątkowych i kapitałów pieniężnych.

W jaki sposób przekazać 1% podatku?

Każdy podatnik od stycznia do końca kwietnia składa bądź od 2019 akceptuje (PIT-37 PIT-38) deklarację podatkową. Są w nich miejsca na numer KRS oraz na przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1% podatku. Należy wpisać w deklaracji kwotę niższą, wyrażoną w konkretnej liczbie. Wysokość przeznaczonych środków zależy od wysokości odprowadzonego podatku. Warto wypełniając PIT skupić się na danych organizacji, przede wszystkim na KRS, ponieważ ich korekta nie jest możliwa. Nie trzeba natomiast znać numeru konta czy dokładnego adresu organizacji.


Odpisu takiego nie zrobi jednak podatnik, którego PIT wypełnia pracodawca albo organ rentowy. Warto w takim przypadku złożyć zeznanie podatkowe samodzielnie, traktując deklarację przesłaną przez pracodawcę jako informację o zaliczkach na dany rok. Podczas samodzielnego wypełniania dokumentów do urzędu skarbowego można już wpisać KRS wybranej organizacji. Warto wiedzieć, że 1% nie jest przez urząd skarbowy traktowany jak darowizna.

Więcej o tym, jak przekazać podatek krok po kroku dowiesz się tutaj: https://www.fundacjaavalon.pl/jak_nam_pomoc/jeden_procent.html

 

 

1% na konkretny cel

Chociaż organizacje pożytku publicznego wykorzystują zdobyte w ten sposób środki na realizację celów statutowych, podatnik może wskazać w PIT konkretny cel, na jaki chce przekazać 1%. Jest to jednak jedynie informacja, a nie zobowiązanie organizacji do takiego właśnie wykorzystania tych środków. Można więc wpisać, że pieniądze mogą być spożytkowane na ratowanie życia lub zdrowia konkretnej osoby albo na wsparcie wybranego oddziału czy jednego rodzaju działalności. Osoby, które obawiają się, że pieniądze przekazane nie są właściwie spożytkowane, mogą być spokojne. OPP są zobowiązane do odpowiedniego dysponowania środkami i do przedstawiania sprawozdań z działalności. Sprawozdania takie można przejrzeć na stronach internetowych resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz na stronach poszczególnych fundacji i organizacji.  

 

 

Jak wybrać organizację pożytku publicznego?

Jeśli podatnik nie zna żadnej organizacji pożytku publicznego, a chce skorzystać ze swojego prawa do jej wskazania, może odwiedzić stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Znaleźć na niej można wykaz organizacji, na które można przekazać 1% dochodu z zeznania podatkowego. Z danych GUS wynika, że ponad 50% środków z 1% otrzymują w naszym kraju organizacje, które zajmują się ochroną zdrowia. Jedną z nich jest Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym. Jest to ogólnopolska fundacja non-profit, której siedziba znajduje się w Warszawie. Fundacja powstała w 2006 roku i początkowo niosła pomoc Sebastianowi Lutemu w jego powrocie do zdrowia. Sebastian Luty jest nie tylko założycielem fundacji, ale także osobą na wózku, która pomimo niepełnosprawności jest kierowcą rajdowym. 


W 2009 roku organizacja zmieniła nazwę z Przyjaciele Sebastianowi na Fundacja Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym i zajęła się szeroko rozumianą pomocą osobom przewlekle chorym i niepełnosprawnym. W ramach działań zapewnia podopiecznym rehabilitację, dofinansowanie wydatków codziennych, jak i do tych, które dają radość i zapewniają osobisty rozwój. Pod opieką Avalonu są nie tylko dorośli, ale także dzieci niepełnosprawne.


Pracownicy fundacji nie tylko skupiają się na zwiększaniu życiowej samodzielności podopiecznych czy na likwidacji barier społecznych, ale także na spełnianiu marzeń osób chorych. W całej Polsce ma ponad 8000 podopiecznych, dla których fundacja umożliwiająca zbieranie 1% podatku oznacza olbrzymie wsparcie. Wśród fundacji charytatywnych jest jedną z tych, które stały się rozpoznawalne i szanowane ze względu na swoją aktywność i skuteczność działania.

Jak wesprzeć fundację osób niepełnosprawnych?

Żeby przekazać 1% swojego dochodu warszawskiej fundacji wspierającej osoby z niepełnosprawnością Avalon, nie trzeba wypełniać żadnych skomplikowanych dokumentów. Wypełniając PIT wystarczy w rubrykę “Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego”, wpisać numer KRS: 0000270809 oraz kwotę nie większą niż 1% swojego podatku dochodowego.

Pozostałe informacje

Dziś lubelska policja przeprowadziła 6 kontroli autobusów feryjnych

Wezwij kontrolę, aby dzieci bezpiecznie pojechały na ferie

Jutro zacznie się szczyt wyjazdów na ferie. Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości odnośne stanu technicznego autobusów czy kondycji kierowców, to może wezwać policjantów lub inspektorów ITD. Zamieszczamy link do wykazu miejsc kontroli i telefonów zgłoszeniowych.

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

W poniedziałek, 17 lutego, rozpoczynają się ferie zimowe. Z tej okazji Puławski Ośrodek Kultury przygotował specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży. Będą warsztaty artystyczne, wyjazdy na narty oraz spotkania z nowoczesną technologią.

Dziewczyny poszły w miasto
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto

Dziewczyny poszły w miasto ponieważ - jak głosiła fama - w popularnym Berecie odbywał się wieczór z Italo Disco. Tej nocy z głośników popłynęły utwory takich wykonawców jak: Falco, Sabrina, Francesco Napoli, Savage, Radiorama, Valerie Dore, Baltimora, Martinelli, Gazebo i wielu innych. Parkiet dosłownie płonął od emocji. Zobaczcie jak się bawiliście.

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Goście przegrywają i grają w dziesiątkę. Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium