Artykuły sponsorowane

15 lutego 2019 r.
11:32

Jak przekazać 1 % podatku? Instrukcja krok po kroku

Przekazywanie 1% podatku na organizacje pożytku publicznego staje się coraz bardziej popularne. Pierwszy raz można było wesprzeć wybraną organizację w 2003 roku. Wtedy podatnicy przekazali 10,4 mln złotych. Obecnie kwoty te sięgają 761,3 mln zł. Mogłyby być jeszcze wyższe, gdyby każdy wiedział, jak przekazać 1% podatku na wybraną organizację. A jest to procedura niezwykle prosta i nie wymaga od podatnika poniesienia dodatkowych kosztów. Podatnik musi tylko sam wybrać, komu chce przekazać kwotę ze swojego zeznania PIT. Jeśli nie wybierze takiej organizacji, zostanie ona przekazana na rzecz Skarbu Państwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kto może przekazać 1%

Każdy obywatel, który co roku rozlicza swoje dochody podlegające opodatkowaniu, może przekazać 1% podatku. Może to zrobić osoba, która ma umowę o pracę, umowę zlecenie, otrzymuje wynagrodzenie w ramach praw autorskich i z innych źródeł, ale rozlicza się standardowym PIT-em rocznym z opodatkowaniem 18% i 32%. Mogą to zrobić także osoby rozliczające się podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub rozliczający przychody ryczałtowe wskazane w ustawie o PIT, czyli ze sprzedaży nieruchomości, z praw majątkowych i kapitałów pieniężnych.

W jaki sposób przekazać 1% podatku?

Każdy podatnik od stycznia do końca kwietnia składa bądź od 2019 akceptuje (PIT-37 PIT-38) deklarację podatkową. Są w nich miejsca na numer KRS oraz na przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1% podatku. Należy wpisać w deklaracji kwotę niższą, wyrażoną w konkretnej liczbie. Wysokość przeznaczonych środków zależy od wysokości odprowadzonego podatku. Warto wypełniając PIT skupić się na danych organizacji, przede wszystkim na KRS, ponieważ ich korekta nie jest możliwa. Nie trzeba natomiast znać numeru konta czy dokładnego adresu organizacji.


Odpisu takiego nie zrobi jednak podatnik, którego PIT wypełnia pracodawca albo organ rentowy. Warto w takim przypadku złożyć zeznanie podatkowe samodzielnie, traktując deklarację przesłaną przez pracodawcę jako informację o zaliczkach na dany rok. Podczas samodzielnego wypełniania dokumentów do urzędu skarbowego można już wpisać KRS wybranej organizacji. Warto wiedzieć, że 1% nie jest przez urząd skarbowy traktowany jak darowizna.

Więcej o tym, jak przekazać podatek krok po kroku dowiesz się tutaj: https://www.fundacjaavalon.pl/jak_nam_pomoc/jeden_procent.html

 

 

1% na konkretny cel

Chociaż organizacje pożytku publicznego wykorzystują zdobyte w ten sposób środki na realizację celów statutowych, podatnik może wskazać w PIT konkretny cel, na jaki chce przekazać 1%. Jest to jednak jedynie informacja, a nie zobowiązanie organizacji do takiego właśnie wykorzystania tych środków. Można więc wpisać, że pieniądze mogą być spożytkowane na ratowanie życia lub zdrowia konkretnej osoby albo na wsparcie wybranego oddziału czy jednego rodzaju działalności. Osoby, które obawiają się, że pieniądze przekazane nie są właściwie spożytkowane, mogą być spokojne. OPP są zobowiązane do odpowiedniego dysponowania środkami i do przedstawiania sprawozdań z działalności. Sprawozdania takie można przejrzeć na stronach internetowych resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz na stronach poszczególnych fundacji i organizacji.  

 

 

Jak wybrać organizację pożytku publicznego?

Jeśli podatnik nie zna żadnej organizacji pożytku publicznego, a chce skorzystać ze swojego prawa do jej wskazania, może odwiedzić stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Znaleźć na niej można wykaz organizacji, na które można przekazać 1% dochodu z zeznania podatkowego. Z danych GUS wynika, że ponad 50% środków z 1% otrzymują w naszym kraju organizacje, które zajmują się ochroną zdrowia. Jedną z nich jest Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym. Jest to ogólnopolska fundacja non-profit, której siedziba znajduje się w Warszawie. Fundacja powstała w 2006 roku i początkowo niosła pomoc Sebastianowi Lutemu w jego powrocie do zdrowia. Sebastian Luty jest nie tylko założycielem fundacji, ale także osobą na wózku, która pomimo niepełnosprawności jest kierowcą rajdowym. 


W 2009 roku organizacja zmieniła nazwę z Przyjaciele Sebastianowi na Fundacja Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym i zajęła się szeroko rozumianą pomocą osobom przewlekle chorym i niepełnosprawnym. W ramach działań zapewnia podopiecznym rehabilitację, dofinansowanie wydatków codziennych, jak i do tych, które dają radość i zapewniają osobisty rozwój. Pod opieką Avalonu są nie tylko dorośli, ale także dzieci niepełnosprawne.


Pracownicy fundacji nie tylko skupiają się na zwiększaniu życiowej samodzielności podopiecznych czy na likwidacji barier społecznych, ale także na spełnianiu marzeń osób chorych. W całej Polsce ma ponad 8000 podopiecznych, dla których fundacja umożliwiająca zbieranie 1% podatku oznacza olbrzymie wsparcie. Wśród fundacji charytatywnych jest jedną z tych, które stały się rozpoznawalne i szanowane ze względu na swoją aktywność i skuteczność działania.

Jak wesprzeć fundację osób niepełnosprawnych?

Żeby przekazać 1% swojego dochodu warszawskiej fundacji wspierającej osoby z niepełnosprawnością Avalon, nie trzeba wypełniać żadnych skomplikowanych dokumentów. Wypełniając PIT wystarczy w rubrykę “Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego”, wpisać numer KRS: 0000270809 oraz kwotę nie większą niż 1% swojego podatku dochodowego.

Pozostałe informacje

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium