Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

26 lutego 2021 r.
11:10

Jak wybrać kalkulator?

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mogą kojarzyć się z pracą księgowego, szkołą, studiami, żmudnymi obliczeniami, a nawet maturą. Mniejsze lub większe, mniej lub bardziej skomplikowane urządzenia znacząco wpływają na jakość naszego życia i przede wszystkim minimalizują ryzyko pomyłek w rachunkach i dlatego są używane niemalże wszędzie, a także telefony tę funkcję mają jako obligatoryjną.

  1. Idealny kalkulator
  2. Kto korzysta z kalkulatora?
  3. Jakie są rodzaje kalkulatorów?
  4. Co przydaje się w kalkulatorze?

Idealny kalkulator

Oczywiście wybór konkretnego kalkulatora powinien być podyktowany potrzebami. Innych funkcji będzie potrzebować uczeń, a inne będą niezbędne w biurze. Poza tym oczywiście trzeba wziąć pod uwagę aspekt mobilności. Duże urządzenia stoją na biurku, a te kieszonkowe, można zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie się chce. Poza tym oczywiście będziemy wyróżniać kalkulatory z procentami, z całkami czy proste urządzenia idealne do szkoły.

Szczególnie uważnie należy wybierać kalkulator z oferty https://www.euro.com.pl/kalkulatory.bhtml, gdy szuka się urządzenia do zadań specjalnych. Na przykład studenci nauk ścisłych będą używać tego typu sprzętu do skomplikowanych obliczeń matematycznych. Same urządzenia będą się znacząco od siebie różnić w zależności od tego, jak bardzo są specjalistyczne.

Kto korzysta z kalkulatora?

Teoretycznie każdy na jakimś etapie życia lub też w konkretnych okolicznościach. Są też oczywiście tacy, którzy szukają czegoś więcej niż funkcje dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia oraz obliczania procentów i wówczas potrzebują kalkulatorów naukowych. Najczęściej po nie sięgają naukowcy i studenci nauk ścisłych. Chodzi nie tylko o to, by zminimalizować ilość możliwych pomyłek obliczeniowych, ale przede wszystkim o to, by nie musieć obliczać w pamięci skomplikowanych układów równań, całek czy liczb zespolonych. Byłoby to czasochłonne oraz bardzo uciążliwe i dlatego naukowcy sięgają po pomocne urządzenia.

Jakie są rodzaje kalkulatorów?

W sklepach znaleźć można bardzo różnorodne kalkulatory, które różnią się wielkością, ergonomicznością, funkcjonalnościami i oczywiście ceną. Popularne są na przykład modele biurowe. Na podstawowych urządzeniach można wykonać takie czynności jak na przykład  dodawanie i odejmowanie, mnożenie i dzielenie, mają także funkcje procentów czy pierwiastka kwadratowego. Oczywiście w konkretnych kalkulatorach można znaleźć też działania, które na przykład przydają się w handlu i pomagają obliczyć marże. By poprawić funkcjonalność, tego typu kalkulatory są wyposażone w duże klawisze i jednolite wyświetlacze. Ich ważną zaletą jest również to, że nie są drogie, a znacznie usprawniają różnego rodzaju działania matematyczne.

Kieszonkowe kalkulatory przede wszystkim przykuwają uwagami niewielkimi rozmiarami. Dzięki temu taki model można mieć zawsze przy sobie – w plecaku, torebce, a nawet kieszeni. W wielu wariantach będą to bardzo uproszczone urządzenia, które będą obsługiwać jedynie podstawowe działania, ale na tym polega ich funkcjonalność.

W niektórych przypadkach świetnie sprawdzi się kalkulator ze zintegrowaną drukarką. Pozwala ona od razu drukować obliczenia, by móc później na przykład do nich wrócić i przeanalizować cały proces. Z tego rozwiązania najczęściej korzystają osoby zajmujące się finansami i księgowością. Poza oczywiście podstawowymi funkcjami, jakie ma każdy kalkulator ten będzie posiadał również funkcje finansowe – na przykład te pozwalające szybko obliczyć marże, podatek, kursy walut.

Modele naukowe są najbardziej rozbudowane pod względem posiadanych funkcji. Znaleźć tu można na przykład obliczanie całek, funkcji matematycznych czy układów równań. Warto zwrócić uwagę, że na rynku są modele na tyle zaawansowane, że posiadają ponad 500 funkcji. Najczęściej kalkulatory naukowe wykorzystywane są na uczelniach oraz w branży budowlanej, technicznej czy chemicznej i należą do podstawowych akcesoriów studentów oraz wykładowców nauk ścisłych. Poza tym że tego typu urządzenia są wyposażone w bardzo różnorodne funkcje, to wyróżniają się także wyglądem. Mogą mieć na przykład kilku liniowe wyświetlacze, zdecydowanie więcej przycisków, a także różnorodne możliwości zapisu danych. Przy skomplikowanych wyliczeniach znacznie ułatwiają realizowanie zadań.

Jeszcze bardziej rozbudowane są kalkulatory graficzne. Posiadają bowiem opcje robienia wykresów, a także są wyposażone w inne elementy wizualne. Dzięki temu można obliczenia statystyczne czy też geometryczne można uzupełnić o odpowiednią grafikę. Z tego typu sprzętu chętnie korzystają finansiści i matematyczny oraz specjalisty z sektora budowlanego.

Co przydaje się w kalkulatorze?

Można żartować, że kalkulatory zastąpiły liczydła i wiele osób nie wyobraża sobie obecnie bez nich pracy, odrabiania lekcji czy też rozwoju zainteresowań. I choć oczywiście najważniejszą funkcją jest liczenie, to warto zwrócić uwagę na różnorodne aspekty i udogodnienia przy wyborze konkretnego modelu. Ważne na przykład będzie to, w jaki sposób kalkulator będzie zasilany. Do wyboru są te z baterią lub ogniwem słonecznym. Nowoczesny sprzęt może być wyposażony w wejście USB, które daje możliwość podłączenia do komputera lub też mają funkcję QR kod. To natomiast pozwala na przesłanie obliczeń na telefon czy tablet, a tym samym na korzystanie z szeregu różnych aplikacji. To przydatna opcja szczególnie w kalkulatorach naukowych.

undefined

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii
SONDA

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii

Na środowym posiedzeniu Sejmu posłowie zdecydowali co z projektem ustawy, aby Wigilia była dniem wolnym od pracy. To się stanie, jednak nie w tym roku.

Polski Cukier AZS UMCS żegna się dzisiaj z rozgrywkami EuroCup

Pożegnanie z Europą, czyli Polski Cukier AZS UMCS kontra Panathinaikos Ateny

W czwartek o godz. 18 Polski Cukier AZS UMCS Lublin po raz ostatni w tym sezonie zaprezentuje się na międzynarodowej arenie. Stawką meczu z Panathinaikosem Ateny będzie trzecie miejsce w grupie, które jednak nie da szans na awans do fazy play-off

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwykły spacer przerodził się w policyjną interwencję. Przekonali się o tym funkcjonariusze z krasnostawskiej policji, którzy usłyszeli wołanie o pomoc.

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym
film

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ENERGACamerimage w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie otrzymał nagrodę specjalną w kategorii spotów reklamowych trwających do 3 minut. W wyróżnionym filmie królował nowy budynek dworca w Lublinie.

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje
Chełm

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje

Takiego budżetu miasto i powiat Chełm jeszcze nie miało. Na same tylko inwestycje w 2025 chełmski Ratusz chce przeznaczyć 466 mln zł, a wszystkie wydatki otrą się o miliard. W noworocznych planach nie zabraknie nowych dróg, remontów ulic, wymiany lamp, czy zakupu wodorowych autobusów. Chełmian czeka więc pracowity rok.

Julia Szeremeta nie powalczy o złoty medal mistrzostw Polski

Julia Szeremeta nie wystąpi na mistrzostwach Polski w boksie. „Powody zdrowotne”

W dniach 1-7 grudnia Wałbrzych będzie gospodarzem mistrzostw Polski w boksie. Wydawało się, że właśnie tam po raz pierwszy od występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w ringu pojawi się Julia Szeremeta. Zawodniczka Paco Lublin poinformowała jednak, że musi zrezygnować ze startu.

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny
galeria

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny

Łącznie w województwie lubelskim wykryto już 25 ognisk wścieklizny. Nie są to już tylko lisy i jenoty, ale także sarna, krowa, czy psy. Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny zapowiada wprowadzenie odstrzału sanitarnego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium