KAMERALNE POJEZIERZE
Kameralnie na Lubelszczyźnie
68 jezior krasowego pochodzenia, malowniczo meandrująca rzeka Wieprz, największa w Polsce ostoja żółwia błotnego, unikatowe gatunki roślin, bogata historia to interesująca kombinacja walorów, które w połączeniu tworzą niezapomniany klimat Pojezierza Łęczyńsko- Włodawskiego- Kameralnego Pojezierza. Dzięki wyjątkowo dogodnym warunkom naturalnym to jeden z najatrakcyjniejszych regionów wypoczynkowo - rekreacyjnych w województwie lubelskim. Pojezierze urzeka swoją kameralnością, naturalnością oraz licznymi atrakcjami. Doskonały klimat i gościnność mieszkańców pozwala w pełni smakować życie i cieszyć się chwilami spędzonymi w tym regionie.
Pojezierze Łęczyńsko- Włodawskie to malownicza kraina o ok 1300 km2 powierzchni położona na Polesiu Zachodnim, krainie objętej ochroną w ramach programu UNESCO pomiędzy Wieprzem a Bugiem. Około 1/3 powierzchni całego terenu to obszar prawnie chroniony, dzięki czemu został zachowanych charakter dzikiej, pierwotnej przyrody. Najcenniejsze obszary zostały objęte Poleskim Parkiem Narodowym, jednym z trzech parków w Polsce powstałych w celu ochrony ekosystemów wodno- torfowych. Na terenie parku można podziwiać tundry lub lasotundry wysuniętą najdalej na południowy zachód w Europie.
Kajakiem, łódką, z aparatem i wędką?
Gościnne brzegi rzeki Wieprz, klimat 68 jezior krasowego pochodzenia oraz unikatowa flora i fauna zachęcają do różnorodnych form relaksu na łonie przyrody. Pojezierze Łęczyńsko -Włodawskie to region, gdzie odkrywanie walorów i atrakcji nie wymaga przemierzania dużych odległości a podziwianie unikatowych odmian flory takiej jak: wodniczka, podgorzałka czy fauny: żurawie, żółwie błotne i wreszcie "królowie bagien” - łosie sprawia ogromną radość. Jednym słowem Pojezierze Łęczyńsko- Włodawskie to doskonałe miejsce dla miłośników natury i pasjonatów bird watchingu.
Kameralnie na Lubelszczyźnie
Idea marki Kameralne Pojezierze dedykowana jest osobom poszukującym ciszy, relaksu i poczucia prywatności. Unikatowa przyroda, malownicze krajobrazy i oferta atrakcji odbiegających od masowej rozrywki pomagają skupić się na przeżywaniu i smakowaniu chwil wszystkim odwiedzającym ten atrakcyjny region.
Cerkwie, Synagogi w zasięgu ręki
Przemierzając krainę Kameralnego Pojezierze natkniemy się na prawdziwą mozaikę kulturową. Zauważymy to odkrywając i zwiedzając interesujące parki, pałace i liczne zabytki sakralne. Do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych obiektów zabytkowych należą: Zespół Pałacowo - Parkowy w Zawieprzycach, w którym od pięciu lat odbywa się jedna z najciekawszych imprez województwa lubelskiego - Historyczna Majówka w Zawieprzycach. Miłośnikom kultury prawosławnej polecamy odwiedziny Cerkwi p.w. Narodzenia NMP we Włodawie, w której rozbrzmiewają śpiewy chórów podczas Festiwalu Trzech Kultur czy Cerkwi pw. św. Mikołaja w Dratowie, w której odbywa się festiwal chórów prawosławnych. Pasjonatów kultury żydowskiej zachęcamy do odwiedzin Synagogi w Łęcznej miejsca licznych wystaw i kameralnych koncertów, które może poszczycić się bardzo dobrze zachowaną bimą a także dużą kolekcją pamiątek po dawnym mieście żydowskim. (siedziba Muzeum Regionalne).
Pojezierze Łęczyńsko - Włodawskie to również możliwość przeżycia nietypowych lekcji historii. Od pięciu lat Starostwo Powiatowe w Łęcznej i Gmina Spiczyn wraz z współpracującymi bractwami organizują oryginalny event historyczny. Historyczna Majówka w Zawieprzycach przyciąga miłośników i pasjonatów historii naszego regionu, z całego kraju. W majowy weekend wszyscy zainteresowani mogą przenieść się do epoki średniowiecznych wojów i XVII wiecznych rycerzy i przeżyć niezapomnianą "żywą lekcję historii”. Od tego roku ofertę wyjątkowych spotkań z historią, tradycją i klimatem naszego regionu poprzedzają "dni otwarte” miejsc promujących dziedzictwo kulturowe i aktywny wypoczynek.. Wszyscy zainteresowani w pierwszy majowy weekend mogą odwiedzić Słowiański Gród w Wólce Bieleckiej, Muzeum Regionalne w Łęcznej czy Poleski Park Narodowy.
Jeśli po Historycznej Majówce w Zawieprzycach poczujemy niedosyt pasjonujących opowieści o historii. Nie mamy się czego obawiać. W Wólce Bieleckiej zadomowił się Jarosław Woliński z rodziną i tam zbudował gród, w którym od lat zaprasza wszystkich na "Spotkania z żywą lekcją historii”. Turyści odwiedzający "Gród Słowiański” mogą pomieszkać w prawdziwej ziemiance spróbować tradycyjnej kuchni, odprawić obrzędy, strzelać z łuków czy walczyć z wojami. Wszystko po to aby choć na chwilę oderwać się od współczesnych spraw i poczuć klimat tamtych czasów.
Wyjątkowe miejsce dla wyjątkowych ludzi !!!
jednym słowem Kameralne Pojezierze to wyjątkowe miejsce dla wyjątkowych ludzi poszukujących nie tylko pięknych krajobrazów i zabytków, ale również ceniących to co w życiu najważniejsze: spokój i spełnienie.
Zapraszamy zatem na Kameralne Pojezierze. Gwarantujemy niezapomnianie przeżycia i wspomnienia dzięki, którym chce się tu wracać……..
Więcej informacji na www.turystyka-pojezierze.pl; www.powiatleczynski.pl
i w Lokalnym Centrum Informacji Turystycznej przy al. Jana Pawła II 95 A w Łęcznej. Tel. /081/ 75 26 478
Marka Kameralne Pojezierze postała w ramach projektu "Markowy powiat. Strategia promocji marki powiatu łęczyńskiego” współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.
Turystyka dla aktywnych
Możemy wybrać się na wyprawę rowerową wokół jezior. Umożliwi to m.in. nowopowstała ścieżka rowerowa przebiegająca przez Dąbrowę, Kaniwolę i Nadrybie. Wzmożony ruch samochodowy w czasie sezonu nie stanowi już problemu dla miłośników jazdy rowerem. Na trasie ośmiokilometrowej ścieżki ulokowane zostały również wiaty postojowe gdzie można złapać oddech, by później ruszyć w dalszą trasę.
Oferta atrakcji dla aktywnych to również szeroki wachlarz sportów wodnych - zaczynając od żeglugi, windsurfingu, kitingu, kończąc na bardziej ekstremalnych wrażeniach na skuterach wodnych, ice surfingu czy nurkowaniu. Jezioro Białe, Piaseczno, Krasne lub Łukcze to idealne miejsce do uprawiania tych sportów.
Rzeki Wieprz, Bug oraz ich dopływy stanowią prawdziwe wyzwanie dla miłośników podróży drogą wodną. Tutaj spływy kajakowe organizowane są na trasach liczących od kilku do kilkudziesięciu kilometrów. Doskonałym miejscem na postój podczas przedzierania się po wodnych szlakach jest przystań kajakowa wraz z pomostem w Jaszczowie. Malowniczo wkomponowana w brzegi rzeki Wieprz oraz zlokalizowane w sąsiedztwie altanki rekreacyjne są jednym z elementów infrastruktury obiektów rekreacyjno-sportowych. Do dyspozycji jest również boisko do gry w koszykówkę, piłkę nożną czy siatkówkę plażową. Co najważniejsze obiekt jest ogólnodostępny.
Duże, otwarte przestrzenie Pojezierza zachęcają do lotów na paralotni i motolotni. Gospodarstwo aero - turystyczne w Kaniwoli amatorom sportów powietrznych udostępnia trawiasty pas startowy o dł. 950 m dla awionetek, śmigłowców, motolotni. Piękne, dotąd nieznane widoki Pojezierza Łęczyńsko - Włodawskiego z lotu ptaka dostarczą niezapomnianych wrażeń.
Pojezierze to doskonałe miejsce do nauki jak i doskonalenia jazdy konnej. Amatorzy jazdy konnej znajdą na Pojezierzu kluby jeździeckie oraz gospodarstwa agroturystyczne oferujące przejażdżki konne i zajęcia hipoterapii. Naukę jazdy konnej oraz przejażdżki konne oferuje wiele gospodarstw turystycznych znajdujących się na tym terenie.
Z ofertą dla aktywnych można również zapoznać się na stronie Lokalnego Centrum Informacji Turystycznej www.turystyka-pojezierze.pl