Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

23 czerwca 2020 r.
11:07

Kwiaty dla przeciwników napoju z chmielu?

Tytułowa zagadka może się wydawać nieco zagmatwana, ale odpowiedź jest prosta!
Chodzi o piwo-nie :) Znane są także inne nazwy tego pięknego kwiatu: majówka czy róża bez kolców. Kilkaset sztuk piwonii do końca czerwca zachwycać będzie odwiedzających Magiczne Ogrody Janowiec.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wiele kwiatów w swojej historii bywało bardzo cennych. Chyba najbardziej znana jest wartość bańki tulipanowej, dzięki której niektórzy przedsiębiorczy biznesmeni z Holandii stali się bardzo bogaci. Piwonia także miała czas wielkiej popularności. Trwał on od połowy XIX wieku aż do II wojny światowej. Była tak cenna, że mogła stanowić posag lub być przekazywana w spadku, gdyż miała wartość złota. Ten piękny kwiat w sposób naturalny występuje w Azji Mniejszej, południowej Europie i zachodniej Ameryce Północnej. Najwspanialsze odmiany ozdobne wyhodowali Chińczycy, którzy piwonie uprawiali już 1500 lat temu. Wzmianki o nich znajdujemy w mitologii greckiej, gdzie są opisywane jako doskonały lek na rany wojenne. Piwonia miała leczyć epilepsję, a jej korzeń noszony na szyi miał chronić od złych duchów i nocnych koszmarów. Wierzono, że zapobiega obłędowi, chroni przed czarami i urokami. To wszystko było czy jest możliwe, pod warunkiem, że ktoś o tę roślinę zadba, choć piwonia jest dość łatwa w uprawie, jej wymagania dotyczą przede wszystkim gleby na której ma rosnąć i nawożenia po kwitnieniu. Żeby w przyszłym roku pięknie zakwitła, to musi być dobrze odżywiona już na początku lipca. Nawożenie wczesną wiosną ma wpływ tylko na wielkość liścia. Przed piwoniami z Magicznych Ogrodów jest, kiedy już przekwitną, oberwanie kwiatu, żeby roślina nie wysilała się tworzeniem nasion i silne, wieloskładnikowe nawożenie. Wróćmy jednak do teraźniejszości – kwiaty jeszcze ciągle uwodzą swym pięknem. W janowieckim ogrodzie piwonie znaleźć można w najbardziej wilgotnym i najniżej położonym miejscu, niedaleko pola marchewkowego. Jak ocenia pan Robert Samborski, Magiczny Ogrodnik, ten rok jest dla nich dobry, pięknie zakwitły w podziękowaniu za pracę. Gości Magicznych Ogrodów zachwycają swoimi barwami od białej przez kremową i od jasnego do ciemnego różu. Najrzadszą piwonią jest żółta i oczywiście rośnie w Janowcu!
Czy można się uodpornić na piękno kwiatów czy roślin? Pan Robert odpowiada - Gdyby rośliny z Magicznych Ogrodów mnie nie zachwycały, to bym przy nich nie pracował. Zmienność i różnorodność flory jest ogromna, jeśli ma się poczucie estetyki, to można znaleźć w nich piękno. Ja ciągle, po wielu, wielu latach je widzę. Dodajmy do tego zbawienny wpływ roślin na naszą odporność i szczególne zalety zdrowotne piwonii, a wyprawę do Janowca zaplanujecie już dziś, tym bardziej, że za sprawą wróżek szykuje się nam piękny, powabny i taneczny weekend 27-28 czerwca. Towarzyszyć im będzie żongler Wyrwipałka i oczywiście Mordole!
Od tego dnia Magiczne Ogrody zapraszają codziennie!

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium