Nowoczesne gospodarstwa rolne wyposażone są w szereg drogich maszyn ułatwiających uprawę roślin i hodowlę zwierząt. Warto więc dowiedzieć się, jakie z nich są wykorzystywane przez rolników najczęściej.
Traktory
Maszynę tę posiada niemalże każde gospodarstwo rolne. Traktor pozwala bowiem korzystać z siewnika, snopowiązałki czy też przyczepy, które nie posiadają własnego napędu. Co ważne, wszystkie prace wykonywane dzięki traktorowi nie uszkadzają roślin, gdyż maszyna ta jest zwrotna i może poruszać się po każdym terenie.
Kombajny zbożowe
Maszyny te służą przede wszystkim do zbioru zbóż, rzepaku, kukurydzy i słonecznika. Kombajny są bardzo popularne, gdyż jednocześnie mogą kosić, młócić i transportować zebrane plony. W części modelów jest również możliwość rozdrabniania słomy.
Opryskiwacze i opylacze
Urządzenia te pozwalają zabezpieczyć rośliny uprawne przed szkodnikami. Często wykorzystuje się je też do nawożenia, gdyż pozwalają one używać zarówno preparatów w postaci płynnej, jak i sypkiej. Opryskiwacze oraz opylacze można wykorzystywać także w sadownictwie.
Co jeszcze przyda się rolnikom?
Rolnicy mogą także skorzystać z urządzeń służących do mielenia zboża na paszę. Przydają się one zwłaszcza tym z nich, którzy zajmują się nie tylko uprawą roślin, ale też hodowlą zwierząt. Rolnicy ci potrzebują także maszyn takich jak wóz paszowy – zwłaszcza, gdy posiadają duże stado krów. Karmienie tychże zwierząt nie zajmuje dzięki nim tak wiele czasu jak wtedy, gdy odbywa się w sposób tradycyjny. Ponadto paszowozy gwarantują, że podawana bydłu mieszanka będzie przygotowana w odpowiedni sposób, przez co proces przeżuwania u krów przebiegnie w pełni prawidłowo.
Dlaczego warto inwestować w maszyny?
Rolnicy kupujący urządzenia takie jak wóz paszowy czy maszyna do mielenia zbóż mogą wiele zyskać. Maszyny te pozwalają im bowiem zwiększyć ich zyski poprzez możliwość uprawiania większego areału ziemi czy też hodowli większej ilości zwierząt. Ułatwienia te skracają czas potrzebny do nakarmienia zwierząt, nawiezienia upraw czy też do zebrania plonów i przygotowania ich na paszę. Niwelują one także konieczność zatrudnienia pomocników do pracy w gospodarstwie i tym samym zmniejszają koszty hodowli i upraw. Rolnicy korzystający z maszyn usprawniających pracę w gospodarstwie mogą również mieć pewność, że zakupione przez nich sprzęty posłużą im przez wiele lat. Dzięki temu inwestycja w drogie urządzenia rolnicze zwróci się, a dodatkowo zarobione pieniądze pozwolą na kolejne inwestycje w gospodarstwo.