Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

22 czerwca 2016 r.
0:00

Na wakacje samochodem zabytkowym/historycznym

0 A A

W Polsce przybywa samochodów zabytkowych, a ich właściciele coraz częściej spędzają urlopy na wspólnych wyprawach po całej Europie. Na wycieczkę najlepiej wybrać się właśnie w zorganizowanej grupie. Trzeba tylko pamiętać o spełnieniu kilku podstawowych warunków formalnych, potrzebnych do zarejestrowania i ubezpieczenia zabytkowego wozu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Samochody osobowe to dla wielu miłośników motoryzacji także sposób na inwestowanie pieniędzy. Ale zanim zarobimy, trzeba też sporo zainwestować. Europejskie szacunki mówią, że łączna wartość aut historycznych przekroczyła już 20 mld euro. Na całym kontynencie zarejestrowanych jest ok. 1,5 mln takich pojazdów. Szacuje się, że w Polsce liczba zarejestrowanych samochodów tego rodzaju wynosi 50 tys. (źródło: http://www.motofakty.pl/artykul/pojazdy-zabytkowe-w-polsce-jest-ich-juz-50-tys-video.html).

Inwestycja i hobby

Dla wielu osób zakup starego, niekiedy mocno zniszczonego auta to sposób na inwestycję z dużą szansą zwrotu. Eksperci uważają, że po odrestaurowaniu samochodu, można go sprzedać nawet za cenę dwukrotnie wyższą (źródło: http://nf.pl/po-pracy/auta-zabytkowe-sposobem-na-niezly-zarobek,,48557,260). Trzeba jednak pamiętać, że zanim samochód będzie nadawał się do sprzedania, właściciel musi ponieść spore wydatki – m.in. na jego remont czy późniejsze koszty ubezpieczenia. Druga grupa posiadaczy oldtimerów to osoby, dla których posiadanie auta zabytkowego to hobby – związane często z wyjazdami, zlotami, wspólnym spędzaniem czasu. Grupa miłośników starych samochodów szybko się powiększa. Chcąc dołączyć do grona szczęśliwych posiadaczy czterokołowych zabytków, którymi będzie można poruszać się po drogach publicznych, trzeba pamiętać o spełnieniu kilku podstawowych warunków formalnych, niezbędnych do zarejestrowania i ubezpieczenia auta.

Do zarejestrowania samochodów trzeba spełnić 3 podstawowe warunki: samochód musi mieć co najmniej 25 lat, jego produkcja powinna była zakończyć się co najmniej 15 lat wcześniej oraz musi posiadać co najmniej 75% oryginalnych części (źródło: http://oldtimery.com/index.php?option=com_content&view=article&id=130:rejestracja-zabytkowego-kryteria&catid=49:porady-prawne&Itemid=714). Po zarejestrowaniu samochodu właściciel otrzymuje specjalne tablice w kolorze żółtym oraz wieczysty przegląd techniczny. Ponadto odnośnie do aut zabytkowych obowiązuje zasada – „nie jeździsz, nie płacisz”, która dotyczy ubezpieczenia OC. Oznacza to możliwość wykupienia polisy krótkookresowej, nawet tylko na jeden miesiąc. Często bowiem auta te są używane tylko w miesiącach letnich, natomiast zimą bywają jedynie garażowane i serwisowane. Eksperci firmy Lancaster Insurance zauważają, że ubezpieczając auto klasyczne można korzystać z ofert firm z całej Europy. Niekiedy firmy zagraniczne są bardziej elastyczne w oferowaniu interesujących opcji ochrony, bo proponują dodatkowe zniżki (np. Lancasterinsurance daje 25% zniżki, jeżeli właściciel auta jest członkiem klub motoryzacyjnego).

Wakacje samochodem zabytkowym

Członkostwo w takich klubach daje także inne profity: możliwość uczestniczenia w zlotach, rajdach i spotkaniach klubowiczów. Kalendarz imprez (polskich i zagranicznych) można znaleźć na stronach Polskiego Związku Motorowego (pzm.pl). Ale można też zapisać się do organizacji zagranicznych (jak Classing Traveling), gdzie organizowane są wyjazdy rekreacyjne i wakacyjne po całej Europie. Eksperci dobierają najbardziej malownicze trasy, organizują kolumny pojazdów oraz eskortę. Każda wyprawa ma odpowiednio przygotowane parkingi i miejsca odpoczynku, a uczestnicy są wyposażani w mapy i przewodniki. Do każdej kolumny przydzielone są samochody serwisowe, których załogi służą pomocą w razie awarii lub usterek. Przykładowo, w lipcu organizowana jest ponad dwutygodniowa podróż po Toskanii. Uczestnicy każdego dnia pokonują ok. 150 km malowniczymi drogami, zatrzymując się w niewielkich miejscowościach na noclegi i zwiedzanie (źródło: http://classictravelling.com/tuscany-umbria/). Do innych, niezwykle popularnych wyjazdów należą wyprawy na Maltę, do Francji czy na Sycylię.

Miłośnicy podróżowania po polskich (coraz lepszych) drogach także mają szerokie pole manewru. Przybywa hoteli, malowniczo położonych ośrodków, a organizacje zrzeszające miłośników starych aut są coraz lepiej zorganizowane. Wszystko wskazuje na to, że na polskich trasach będziemy znacznie częściej widywać samochody z żółtymi tablicami.

Pozostałe informacje

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Najlepsza polska tenisistka, Iga Świątek, została zawieszona po tym, jak w jej organizmie wykryto śladowe ilości nielegalnej substancji. Sportsmenka nagrała filmik, w których odnosi się do tej sprawy prosząc kibiców o wsparcie w trudnej dla niej chwili. Zapewnia, że sam środek zażyła nieświadomie.

Emmanuel Lecomte podczas meczu Belgia - Łotwa doznał urazu mięśnia dwugłowego

Start Lublin bez najlepszego strzelca, transfer możliwy w każdej chwili

Dopiero do gry po kontuzji wrócił CJ Williams, a już kolejny ważny gracz w Starcie Lublin będzie musiał odpocząć od koszykówki. Podczas występu w reprezentacji Belgii urazu uda mięśnia dwugłowego doznał Emmanuel Lecomte. Rozgrywającego czeka przynajmniej kilka tygodni przerwy.

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot
zdrowie

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dla pacjentów z rakiem jelita grubego ma nowoczesne leczenie, także operacje z użyciem robota da Vinci.

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane
ZDJĘCIA
galeria

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane

Po szóstej kolejce rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego nadal mamy trzy niepokonane drużyny. Na czele pozostaje Symbit, który tym razem bez problemów pokonał Adley Hydroizolacje 76:48.

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy
filatelistyka

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy honorujący historyczny sukces Aleksandry Mirosław. Lublinianka w tym roku zdobyła złoty medal olimpijski we wspinaczce na czas. Potret medalistki ozdobi 126 tysięcy znaczków.

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu żyzności gleby, poprawie jej struktury oraz dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych. Współczesne rolnictwo, bazujące na zrównoważonych praktykach, wymaga jednak nie tylko stosowania naturalnych nawozów, ale także wykorzystania technologii, które maksymalizują ich efektywność.

Nowa inwestycja Stock Polska w Lublinie
Dużo zdjęć
galeria

50 milionów euro już płynie w lubelskim Stocku. Nowa instalacja otwarta

10 basenów olimpijskich pełnych czystego spirytusu, a każdy o pojemności 3,5 miliona litrów – taka jest zdolność produkcyjna nowej instalacji do produkcji czystego spirytusu w lubelskim zakładzie Stock Polska. Choć nowa aparatura działa od pewnego czasu, dzisiaj oficjalnie nożyce poszły w ruch i wstęga opadła.

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Nawet 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom zamieszanych w kradzieże aut. Złodzieje upatrzyli sobie niemieckie i japońskie marki.

Plany inwestycyjne Bychawy i Bełżyc na przyszły rok są imponujące.

Mniejsze nie znaczy gorsze. Co planują miasta powiatu lubelskiego?

Małe miasta mają mniej pieniędzy, ale ich ambicje pozostają wysokie. Tak też jest w Bychawie i Bełżycach, gdzie nie brakuje pomysłów. Jakie inwestycje przewidują władze tych miast?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

W kwietniu zapowiedziano jego powstanie, a rada miasta zgodziła się na przyjęcie darowizny od wojewody. Darowizną był teren wraz z budynkiem dawnej przychodni MSWiA. To tam ma powstać centrum, z którego operować będą wszystkie służby w mieście. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest inwestycja.

Szukacie imprezy w eleganckim stylu? Fundacja Abraham D Ministry zaprasza do udziału w Gali Dziękczynnej!

Międzykulturowy wieczór w CSK w Lublinie

Sztuka, moda, muzyka i smaki świata – wszystko to czeka na uczestników sobotniej Gali Dziękczynnej organizowanej z okazji 2. rocznicy działalności Fundacji Abraham D Ministry. Jak przedstawia się program tego wydarzenia?

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

W kwietniu 2023 roku miasto Lublin ogłosiło, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w centrum Starego Miasta – Trybunał Koronny – przejdzie remont i przebudowę. Niedawno złożono wniosek o pozwolenie na realizację prac wewnętrznych, a to kolejny etap przygotowań do rozpoczęcia kompleksowego remontu.

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Dwie interwencje dotyczące niewybuchów z czasów II wojny światowej mieli w tym tygodniu puławscy policjanci.

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie laserowe: włoska innowacja rewolucjonizująca przemysł produkcyjny dzięki wiodącej na świecie firmie Lasit

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Znalezienie odpowiedniego prezentu dla dzieci zawsze jest ogromnym wyzwaniem. Oczywiście najlepszym, co możemy podarować najmłodszym, jest wspólnie spędzony czas. Szczególnie ten, który pozwala na kolekcjonowanie wspomnień i rozmowę. Bliskość ukochanej osoby i skoncentrowanie swojej uwagi wyłącznie na najmłodszym członku rodziny daje ogromne poczucie bezpieczeństwa. Okazją do tego może być wspólne czytanie książki. Sprawdź, co sprawia, że książki dla dzieci są ponadczasowym rozwiązaniem i czemu warto je wybrać zamiast kolejnej zabawki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium