![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/9999/9999-99/99999999-artykulysponsorowane-121009657_2057a.jpeg)
Lubelskie zagłębie węglowe to obszar, w którym znajduje się złoże węgla kamiennego określane jako "Chełm II. Nazwa złoża wynika z bezpośredniego sąsiedztwa miasta Chełm.
Przez ostatni okres ponad 30 lat, mimo bardzo pozytywnych wyników badań geologicznych, obszar ten pozostawał poza wszelkimi planami rozwojowymi Polskiego Górnictwa.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Po wielu spotkaniach z krajowymi jak również zagranicznymi firmami, realne zainteresowanie węglem złoża "Chełm II” okazała Kompania Węglowa dysponująca największym potencjałem wśród polskich firm w branży węglowej. W celu zagęszczenia odwiertów Kompania wystąpiła z wnioskiem o koncesję na poszukiwanie i planuje wykonanie ośmiu nowych odwiertów badawczych o szacowanym koszcie 11 mln zł. Wykonanie powyższych otworów pozwoli na lepsze udokumentowanie złoża oraz staranie się o koncesję na wydobywanie węgla kamiennego.
Złoże "Chełm II” jest złożem, którego zasoby bilansowe przekraczają wartość miliarda ton, co jest jednocześnie gwarancją długiego i stabilnego funkcjonowania nowej kopalni. Jak podaje prezes KW Joanna Strzelec-Łobodzińska- złoże charakteryzuje się dobrymi parametrami jakościowymi i mało skomplikowaną tektoniką, co powinno umożliwić projektowanie frontów wydobywczych o dużych wybiegach.
i Krasnostawskiego potwierdził we wtorek 2 października prof. Maciej Kaliski- Z-ca Dyrektora Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki i jednocześnie Przewodniczący Rady Nadzorczej Kompani Węglowej. Podczas zwołanej konferencji prasowej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie, przy udziale samorządowców regionu chełmskiego, omawiane były zagadnienia dotyczące przyszłości górnictwa węglowego w naszym regionie. Podczas spotkania prof. Maciej Kaliski potwierdził zaangażowanie Kompani Węglowej w projekt nowej kopalni węgla w obszarze Pawłów- Rejowiec. Przedstawił m.in. obecną sytuację polskiego sektora węglowego. Wyjaśnił także jego udział w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju. - Polska stawia na węgiel, a nasza energetyka dąży w kierunku niskoemisyjności. Możemy to osiągnąć dzięki wprowadzaniu nowoczesnych technologii w tym zakresie - powiedział.
Wielkie nadzieje z budową kopalni wiążą chełmskie samorządy. Mamy nadzieję, że politycy wreszcie docenią węgiel - mówią jednym głosem. Uważamy, że należy dać szansę tym, którzy chcą zainwestować w budowę nowych kopalń. Dla mieszkańców całego regionu to nadzieja na nowe miejsca pracy. To również szansa na rozwój, lepsze i stabilniejsze życie - dodają samorządowcy.
Profesor Maciej Kaliski zapowiedział, że w związku z projektem budowy nowej kopalni węgla w naszym regionie planuje wyjazdowe posiedzenie rady nadzorczej Kompani Węglowej. Posiedzenie powinno odbyć się w styczniu przyszłego roku w obiektach PWSZ w Chełmie.
Profesor Kaliski podczas swojej wizyty zwiedził również Centrum Studiów Inżynierskich w Depułtyczach Królewskich, które dwa dni wcześniej oficjalnie otworzył wicepremier Waldemar Pawlak
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie w swoim rozwoju idącym w parze
z potrzebami nie tylko regionu ale i kraju, wyprzedza znaczące ośrodki akademickie. Taką ścieżką powinny podążać uczelnie wyższe w Polsce - mówił Kaliski.