Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

25 grudnia 2014 r.
13:05
Edytuj ten wpis

"Obudzić Olbrzyma, czyli jak wykorzystać potencjał dojrzałych pracowników w zakładzie pracy

Jednym z kluczowych problemów polityki społecznej w Polsce jest starzenie się społeczeństwa. Powoduje to, iż koniecznością staje się podejmowanie działań sprzyjających wydłużaniu, a przede wszystkim utrzymywaniu aktywności zawodowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Projekt innowacyjny Obudź w sobie olbrzyma - innowacyjne metody wydłużenia aktywności zawodowej realizowany przez firmę Europerspektywa wpisuje się w te działania. Jego głównym celem było opracowanie innowacyjnej metodologii służącej wydłużaniu aktywności zawodowej osób pracujących powyżej 50 roku życia. Jednocześnie, jak podkreśla Kierownik projektu - Beata Romejko - inspiracją dla opracowanych w ramach projektu działań było tworzenie możliwości dłuższej aktywności, a nie zmuszanie ludzi do jej kontynuowania. Tym samym celem zaproponowanych przez nas rozwiązań jest zapewnienie osobom w w wieku 50+ warunków sprawiających, że będą one chciały dłużej pracować i będą w odpowiedniej kondycji psychofizycznej, pozwalającej im na jak najdłuższe pozostawanie na rynku pracy.

W ramach projektu został opracowany podręcznik pt. "Metodologia wydłużania aktywności zawodowej osób w wieku powyżej 50 lat”. Skierowany jest on do pracodawców, pracowników działów personalnych oraz instytucji rynku pracy. Z jednej strony jest to kompendium wiedzy na temat przedłużania aktywności zawodowej, z drugiej - podręcznik prezentujący szereg cennych wskazówek i praktycznych pomysłów, gotowych do zastosowania w miejscu pracy.
Korzystający z podręcznika pracodawcy oraz osoby odpowiedzialne za sprawy personalne mogą poznać i wprowadzić następujące narzędzia do swoich zakładów pracy:
- szkolenie kadry menedżerskiej podnoszące wiedzę z zakresu zarządzania wiekiem,
- wyjazdy integracyjne mające na celu integrację międzypokoleniową,
- 8 form skoncentrowanych bezpośrednio na pracownikach w wieku 50+: warsztaty motywacyjno-psychologiczne, coaching indywidualny, szkolenia zawodowe, szkolenie z zakresu nowoczesnych technologii informacyjnych (ICT), zajęcia rekreacyjno-sportowe, terapia manualna oraz wizerunek osobisty.
Z kolei instytucje rynku pracy mogą skorzystać z wytycznych dotyczących prowadzenia z osobami w wieku 50+ szkoleń zawodowych, szkoleń ICT, warsztatów psychologiczno-motywacyjnych, coachingu indywidualnego.

W celu sprawdzenia, czy formy te odpowiadają rzeczywistym potrzebom pracowników 50+, przez 10 miesięcy testowano je w 4 lubelskich zakładach pracy na 30 pracownikach 50+. Jak pokazała ewaluacja, spotkały się one z pozytywnym odbiorem zarówno ze strony pracodawców, jak i osób pracujących 50+. Uczestnicy dostrzegli nie tylko "twarde” efekty udziału w projekcie, takie jak: podniesienie stanu zdrowia, kondycji fizycznej czy umiejętności informatycznych, ale przede wszystkim duże zmiany, jakie zaszły w ich życiu oraz w nich samych. W swoim odczuciu dzięki udziałowi w projekcie stali się bardziej zmobilizowani do działania, aktywni, mają w sobie więcej energii. Zmiany w osobach biorących udział w projekcie dostrzegli zatrudniający ich pracodawcy., zdaniem których zmieniło się podejście do życia pracowników: stali się bardziej otwarci, radośni, zadowoleni z siebie i życia, a atmosfera pracy w ich zakładach poprawiła się.
W rezultacie udziału w projekcie 100% uczestników podniosło swoją motywację do dalszej pracy, 100% zwiększyło chęć wydłużenia swojego zatrudnienia, wzrosła liczba osób deklarujących chęć pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Przygotowując metodologię, staraliśmy się, aby jak najwięcej działań w ramach niej opracowanych pokazywało, że dojrzali pracownicy - ich wiedza i doświadczenie zebrane przez wiele lat pracy, jest bardzo cennym zasobem dla pracodawcy. Poprzez te formy chcieliśmy uświadomić samym pracownikom 50+, ich współpracownikom i pracodawcom, że dojrzali pracownicy to osoby, które mają jeszcze dość siły, aby pracować i realizować się zawodowo. To było trudne zadanie, ale jak pokazuje ocena projektu, udało nam się je zrealizować - podsumowuje jeden z ekspertów i autorów opracowanego podręcznika dr hab. Bohdan Rożnowski prof. KUL.
Podręcznik w prosty i przejrzysty sposób opisuje, jak wdrażać każde z 10 opracowanych i testowanych narzędzi. W większości przypadków nie oznacza to wprowadzenia do zakładu pracy zupełnie nowego narzędzia, ale odpowiednie przeorganizowanie już istniejącego i stosowanego - podręcznik podpowiada, jak to zrobić. Ponadto istnieje możliwość dokonania wyboru dowolnej liczby narzędzi w zależności od potrzeb i możliwości danego zakładu pracy i wdrożenia wyłącznie tych wybranych. Warto jednak przy tym zwrócić uwagę, że im więcej zastosowanych narzędzi, tym też lepszy wpływ na chęć kontynuowania pracy.
EUROPERSPEKTYWA - prowadzi profesjonalną działalność badawczą, ewaluatorską, ekspercką i doradczą w dziedzinie projektów Unii Europejskiej oraz badań społecznych i ekonomicznych. Firma współpracuje z najlepszymi ekspertami z tych obszarów, w tym również w wymiarze międzynarodowym.

Biuro projektu: Europerspektywa, ul. Wolska 11A, Lublin, tel. 81 444-50-98, olbrzym@europerspektywa.pl
www.olbrzym.info

Autor: Joanna Suchodół, Europerspektywa


Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium