Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

14 czerwca 2024 r.
9:09

Odszkodowania co musisz wiedzieć

0 0 A A
Odszkodowania - Wszystko, Co Musisz Wiedzieć<br />
Czym jest odszkodowanie i kiedy się należy ? Rodzaje i przykłady odszkodowań ? Kiedy można domagać się odszkodowania. Sprawdź!
Odszkodowania - Wszystko, Co Musisz Wiedzieć
Czym jest odszkodowanie i kiedy się należy ? Rodzaje i przykłady odszkodowań ? Kiedy można domagać się odszkodowania. Sprawdź!

Osoba, która doznała szkody, może ubiegać się o odszkodowanie. Sposoby postępowania w takich przypadkach regulują odpowiednie przepisy prawne. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest odszkodowanie, kiedy możesz się o nie ubiegać i kto jest zobowiązany do jego wypłaty. Wyjaśnimy też, jakie są główne rodzaje i przykłady odszkodowań, w jaki sposób określa się ich wysokość oraz w których przypadkach o ich wypłacie powinien decydować sąd.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co to jest odszkodowanie?

Odszkodowanie jest świadczeniem na rzecz poszkodowanego, któremu wyrządzona została szkoda. Jego celem jest wyrównanie uszczerbku, który powstał w wyniku naruszeniach dóbr i interesów chronionych prawnie. Odszkodowanie jest wypłacane przez lub w imieniu podmiotu prawa cywilnego (może nim być osoba fizyczna lub prawna), który jest odpowiedzialny za jej wyrządzenie. Odszkodowanie pełni funkcję kompensacyjną – ma stanowić finansową rekompensatę szkody majątkowej. Jego wysokość powinna być adekwatna nie tylko do rozmiaru szkody rzeczywistej, ale też do wielkości utraconych korzyści (czyli wszystkiego, co poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby nie doszło do wyrządzenia mu szkody). Warto wiedzieć, że szczególnym rodzajem takiego świadczenia jest zadośćuczynienie, które odnosi się szkody niemajątkowej (np. uszkodzenia ciała w wyniku wypadku, a także krzywd psychicznych lub moralnych).

Odszkodowanie w przepisach prawa

Prawo do dochodzenia roszczeń z tytułu odszkodowania dopuszczają różne przepisy krajowe oraz unijne. Wzajemne stosunki między osobami fizycznymi i osobami prawnymi reguluje między innymi Kodeks cywilny. Zawarte na jego mocy umowy cywilnoprawne (np. dotyczące najmu, zlecenia czy użyczenia) mogą uwzględniać obowiązek naprawy szkody wyrządzonej przez sprawcę (np. w przypadku uszkodzenia powierzonego mienia). Zasady udzielania i wypłaty odszkodowań reguluje też Ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej z 11 września 2015 roku. W krajowym systemie prawnym funkcjonują też przepisy związane z branżą ubezpieczeń: Ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym z 22 maja 2003 roku oraz Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z 22 maja 2003 roku.

 

odszkodowanie

 

Kiedy należy Ci się odszkodowanie?

Możliwość ubiegania się o odszkodowanie pojawia się w wyniku zaistnienia określonych przez prawo warunków. Pierwszym z nich jest wystąpienie szkody. Okoliczności jej powstania muszą ponadto wynikać ze zdarzenia, które ujęte jest w przepisach prawa dotyczących odpowiedzialności odszkodowawczej. Pomiędzy takim zdarzeniem a szkodą powinien też zachodzić zależność, określana przez prawo jako adekwatny związek przyczynowy.

 

złamana ręka

 

Warunkiem wypłacenia roszczenia jest zaistnienie tzw. odpowiedzialności odszkodowawczej za zaistniałą szkodę. Taka odpowiedzialność może powstać w wyniku zaniechania lub naruszenia przez dany podmiot obowiązujących przepisów. Może ona mieć formę kontraktową, czyli wynikać wprost z umowy zawartej przez strony. Warto wiedzieć, że odszkodowanie można też uzyskać w wyniku tzw. odpowiedzialności deliktowej, czyli takiej, która nie wynika wprost z umowy,  ale jest następstwem działań sprzecznych z prawem lub zasadami życia społecznego.

Odpowiedzialność odszkodowawcza może zostać stwierdzona na podstawie jednej z trzech zasad: zasady winy, zasady ryzyka oraz zasady słuszności. Pierwsza z nich, najbardziej tradycyjna, odnosi się do twierdzenia, że odpowiedzialność odszkodowawcza sprawcy wiąże się z konsekwencjami jego zawinionego działania. Zasada ryzyka wiąże się z konsekwencjami wykorzystywania w swojej działalności urządzeń lub osób, których konsekwencje działania są trudne do przewidzenia. Odpowiedzialność odszkodowawcza powstaje wówczas nawet w wypadku braku bezpośredniej winy podmiotu odpowiedzialnego. Zasadę słuszności należy rozpatrywać w wypadku, gdy brakuje podstaw do dochodzenia odszkodowania, ale istnieją istotne motywy etyczne przemawiające za tym, że należy zrekompensować powstałą szkodę. 

Rodzaje i przykłady odszkodowań

Odszkodowania mogą mieć różną formę i wynikać z różnych przyczyn. Wynagrodzenie krzywdy może nastąpić w wyniku zapłaty odpowiedniej sumy pieniędzy na rzecz poszkodowanego. Inną formą wynagrodzenia krzywdy może być przywrócenie stanu poprzedniego, który istniał przed wyrządzeniem szkody. Wybór formy odszkodowania należy do poszkodowanego, choć warto zauważyć, że przywrócenie sytuacji do stanu przed wyrządzeniem szkody nie zawsze będzie możliwe. W takim wypadku niezbędne będzie monetarne oszacowanie szkody.

Wśród rodzajów odszkodowań wyróżniamy odszkodowania umowne, których okoliczności i wysokość przewidziane są w zawartej wcześniej umowie. Poszkodowany może też otrzymać odszkodowanie kompensacyjne, czyli faktyczne, które  rekompensuje poniesione poniesione przez niego wydatki i straty finansowe, wynikające z powstania szkody. Odszkodowanie ogólne to takie, które wypłaca się w przypadku szkód, których wartość pieniężna jest trudna lub niemożliwa do oszacowania (dotyczy ono takich konsekwencji szkody jak ból lub konieczność trwałej zmiany trybu życia spowodowanej np. przez ból oraz kalectwo).

Wśród przykładów odszkodowań warto wymienić odszkodowania z OC sprawcy zdarzenia, odszkodowanie z autocasco (wypłaca je ubezpieczyciel właściciela pojazdu, który uległ kradzieży lub uszkodzeniu w wyniku kolizji), odszkodowanie powypadkowe (otrzymuje je osoba, która doznała uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku), a także odszkodowanie z  ubezpieczenia na życie (świadczenie wypłacane w przypadku zgonu poszkodowanego).

Sprawdź, co na temat odszkodowań mówi Małgorzata Wielgus - doświadczony prawnik zajmujący się sprawami o odszkodowania w Lublinie

Od kogo można domagać się odszkodowania?

Do wypłaty odszkodowań mogą być zobowiązane różne podmioty. Może być to osoba fizyczna lub prawna, która jest odpowiedzialna za wyrządzoną szkodę. Na przykład ofiary wypadków przy pracy mogą się domagać odszkodowania od pracodawcy, a także Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W niektórych przypadkach odszkodowania są też wypłacane przez banki lub Skarb Państwa.

Odpowiedzialny za wypłatę odszkodowania może być też ubezpieczyciel, u którego sprawca wykupił wcześniej polisę. W przypadku zdarzeń drogowych takie świadczenia wypłacane są z polisy OC sprawcy (właściciela pojazdu, który przyczynił się do spowodowania kolizji). Inne rodzaje polis, które oferuje zwykle ubezpieczyciel (zakład ubezpieczeniowy) to między innymi ubezpieczenia nieruchomości, ubezpieczenia zdrowotne, ubezpieczenia na życie oraz od utraty zdrowia, ubezpieczenia kredytu oraz ubezpieczenia podróży. 

Roszczenia odszkodowawcze mogą być wypłacane w różnej formie. W przypadku wypadków komunikacyjnych mogą mieć one formę zadośćuczynienia, odszkodowania, a także renty – uzupełniającej (na zwiększone potrzeby) oraz z tytułu niezdolności do pracy. W razie śmierci osoby poszkodowanej w wypadku podmiot odpowiedzialny (np. ubezpieczyciel) może wypłacić zadośćuczynienie rodzinie za doznaną krzywdę lub rentę (alimentacyjną bądź rodzinną). Formą zadośćuczynienia jest także np. zwrot kosztów pogrzebu.

Rozmiar szkody i wysokość odszkodowania

Wysokość odszkodowania jest ściśle zależna od rozmiaru szkody. Świadczenie wypłacane na rzecz poszkodowanego nie może być wyższe niż wartość poniesionych przez niego strat. W niektórych przypadkach odszkodowanie może być nawet niższe od wielkości poniesionych szkód. Dzieje się tak np. wówczas, gdy poszkodowany jest współwinny zaistnienia danego zdarzenia (np. kolizji pojazdu) lub gdy wysokość ubezpieczenia jest ograniczona zapisami umowy.

W przypadku odszkodowań ubezpieczeniowych, czyli takich, które są wypłacane na mocy polisy ubezpieczeniowej, kwota odszkodowania jest ograniczona do wysokości sumy ubezpieczeniowej określonej w umowie ubezpieczeniowej. Przy zdarzeniach komunikacyjnych wysokość takiego świadczenia będzie zależała między innymi od wartości pojazdu, który uległ uszkodzeniu. Warto jednak pamiętać, że z polisy sprawcy wypadku mogą zostać pokryte nie tylko koszty naprawy pojazdu, ale też np. wynajmu auta zastępczego oraz holowania uszkodzonego pojazdu. W przypadku likwidacji szkód mamy też możliwość skorzystania z rozliczeń bezgotówkowych.

Rola prawników

Zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe zaniżają należne poszkodowanym odszkodowanie lub w ogóle odmawiają jego wypłaty. Jedynym sposobem na uzyskanie satysfakcjonującego zadośćuczynienia jest wówczas wstąpienie na drogę sądową. Warto pamiętać, że wydana przez ubezpieczyciela decyzja o wysokości rekompensaty nie jest niepodważalna. Sądowy tryb dochodzenia swoich roszczeń zniechęca jednak wielu poszkodowanych do ubiegania się o swoje prawa.  Dzieje się tak m.in. dlatego, że to na poszkodowanym spoczywa obowiązek wykazania, że poniósł szkodę, a także udowodnienia jej wartości. Nic dziwnego, że w starciu z dużymi firmami ubezpieczeniowymi możemy czuć się bezradni.

Na szczęście w świadczeniu usług na rzecz osób poszkodowanych przez ubezpieczycieli specjalizuje się wiele kancelarii prawnych. Proponują oni swoim klientom doradztwo, sporządzanie pism procesowych, a nawet kompleksowe prowadzenie sprawy o odszkodowanie. Za swoją działalność pobierają prowizję, której wysokość wynosi od ok. 10 do 20 procent wartości odszkodowania. Warto też pamiętać, że w przypadku problemów z uzyskaniem właściwej kwoty rekompensaty za doznaną krzywdę, można również skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

Jak informuje DORSZ, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie

Polskie wojsko w stanie najwyższej gotowości. Rosja atakuje zachodnią Ukrainę

Dzisiaj nad ranem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na cele w Ukrainie, także jej zachodniej części. Polskie wojsko zareagowało natychmiast.

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater meczu Alco z Alfachem Team

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium