Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

9 października 2018 r.
10:42

Odzyskiwanie Danych z uszkodzonego nośnika – współczesne realia

Już od najdawniejszych czasów ludzie próbują utrwalać ważne informacje – najpierw były to j malowidła na ścianach, potem pisma obrazkowe, potem przyszła kolej na druk, dźwięk i obraz. Obecnie jesteśmy w dobie komunikacji cyfrowej, a zatem i nośniki, na których przetrzymujemy informacje ewoluowały. Kiedyś były to ściany jaskini, teraz najnowocześniejsze nośniki cyfrowe. Ilości zgromadzonych Danych we współczesnych czasach, są ogromne, a ich waga bezcenna

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W obecnych czasach najpopularniejszymi nośnikami do przetrzymywania Danych są Dyski HDD, Dyski SSD, Karty Pamięci czy Pendrive. Niestety żadne nośniki Danych nie są niezawodne, a każda taka awaria nośnika powoduje utratę dostępu do Danych. Co wtedy robić radzi nasz ekspert z CentrumOdzyskiwaniaDanych.pl.

Najważniejszą czynnością, jeżeli chodzi o krytyczne dane, jest systematyczne robienie kopii zapasowych. Tylko to może nas uchronić przed ich utratą, bądź sporymi kosztami, które będziemy musieli przeznaczyć na ich ewentualne odzyskiwanie. Żeby zrozumieć na czym polega odzyskiwanie Danych pokrótce powiem o zasadzie działania poszczególnych nośników i możliwościach ich awarii.

Odzyskiwanie Danych z dysków HDD

Dyski HDD (Hard Disk Drive) to nadal najpopularniejsze nośniki używane do przetrzymywania Danych. Mimo coraz większej ekspansji dysków elektronicznych SSD, poczciwy talerzowiec nadal trzyma się nieźle, przede wszystkim ze względu na cenę i pojemność. Solidne HDD wykorzystywane są przeważnie do przechowywania dużej ilości informacji wszędzie tam , gdzie nie zależy nam na prędkości zapisu czy odczytu.

Dane na tych nośnikach przechowywane są na wirujących talerzach, a zapisywane i odczytywane przez zespół głowic. Głowice te unoszą się nad talerzami na poduszce powietrznej w odległości kilku mikrometrów, co jest znaczącą wadą tych dysków. Wraz ze zwiększającymi się pojemnościami, a co za tym idzie większym „upakowaniem” Danych na platerach, stają się coraz bardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Mechanizm zapisująco-odczytujący musi być precyzyjny, co stanowi o wrażliwości na uderzenia czy upadki.

Pocieszającym jest to, że 96% pierwotnych uszkodzeń dysku HDD, umożliwia odzyskanie z nich danych. Niestety smutne, z drugiej strony jest to, że użytkownicy zaskoczeni awarią dysku próbują go odzyskiwać na własną rękę, co powoduje zmniejszenie możliwości odzyskiwania z takich nośników. Trzeba tu wyraźnie zaznaczyć wpływ porad internetowych i pseudofachowców z różnych for internetowych na niezorientowanego w temacie użytkownika. Warto też podkreślić, że nawet pozornie podobne zachowanie uszkodzonych nośników, nie oznacza tej samej usterki. Dysk poddany nieodpowiednim i nieadekwatnym do usterki zabiegom, zwykle szybko niweluje możliwość odzyskania z niego Danych. Takie działanie po omacku trochę mnie to dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że w profesjonalnych laboratoriach sprawdzenie i wycena Odzyskiwania Danych jest raczej bezpłatne.

 

Odzyskiwanie Danych z dysków SSD

Dyski SSD coraz dynamiczniej rozpychają się na rynku konsumenckim ze względu na nowe technologie wykonywania pamięci flash oraz kontrolerów, co powoduje znaczący spadek ich cen. Ze względu na swoja konstrukcję dyski SSD są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. W szczególności na upadki czy uderzenia podczas pracy. Jednak należy mocno podkreślić, że dyski te też nie są bezawaryjne i mają swoje ograniczenia (ograniczona ilość zapisów na komórkę pamięci).

Dysk SSD składa się z płyty głównej, na której umieszczone są kości pamięci oraz kontroler, który zarządza rozkładem zapisywanych informacji na poszczególnych komórkach pamięci. Solid State Drive to dość złożony i skomplikowany system, który nie ułatwia odzysku zeń Danych. Kontroler decyduje o rozkładzie informacji na poszczególnych kościach flash, a dodatkowo (szczególnie w nowszych rozwiązaniach) szyfruje zawartość kości. Odzysk Danych z takich zaszyfrowanych kości metodą wylutowywania pamięci jest, w takim przypadku, niemożliwy. Jedyną metodą na odzyskanie jest odtworzenie i zasymulowanie  firmware kontrolera i odczyt pamięci. Tu powstaje inny problem. Ze względu na dużą ilość producentów dysków i nowych technologii mnogość rozwiązań znacznie się zwiększyła, a zatem ilość kontrolerów, skomplikowanych rozwiązań i ich wariantów znacznie wzrasta. Mnożąc godziny pracy i koszty Odzyskiwania. więcej na stronie https://www.alldatarecovery.pl/odzyskiwanie-danych-z-dysku-ssd/

 

Odzyskiwanie Danych z Pendrive i Kart Pamięci.

Karty pamięci i Pendrive stały się bardzo popularne ze względu na swoją przenośność, dostępność i uniwersalność. Ciężko sobie wyobrazić jakikolwiek sprzęt elektroniczny, który nie korzystałby z Kart Pamięci -  czy to aparat fotograficzny, kamera, telefon komórkowy albo laptop.

Niestety karty pamięci ze względu na coraz większe pojemności i miniaturyzację wykonuje się w postaci monolitu (zalane w jednej kości kontroler i pamięć). W takim przypadku nie ma możliwości dostępu do kości pamięci ani kontrolera. Wtedy wchodzi w grę tylko metoda szlifowania. Metoda ta polega na tym, że szlifuje się obudowę do momentu dotarcia do wyprowadzeń elektrycznych pamięci flash. Dopiero w tym momencie można się podłączyć i spróbować odczytać informacje z kości pamięci. Jest to precyzyjna i bardzo mozolna operacja wykonywana pod specjalnym mikroskopem. Jak już uda się wkopiować dane trzeba zasymulować operacje kontrolera, żeby móc odwrócić proces zapisu komórek. Odzysk informacji z karty pamięci czy Pendrive to bardzo czasochłonny i kosztowny proces. Warto zatem robić kopie zapasową najważniejszych Danych. Więcej informacji na temat budowy kart pamięci można znaleźć na naszej stronie http://wolainfo.com.pl/odzyskiwanie-danych-z-karty-pamieci/

 

Odzyskiwanie skasowanych Danych.

Możliwości odzyskania skasowanych Danych jest wiele. Wiele jest też na rynku różnego rodzaju oprogramowania, które służy do analizy i przywrócenia skasowanych informacji. Specjalnie użyłem tu słowa „przywracanie”. Należy zaznaczyć, że w przypadku usunięcia Danych z nośnika nie są one faktycznie kasowane i istnieją możliwości ich przywrócenia, chyba, że zostaną nadpisane.

Warto jednak przestrzegać kilku Ważnych zasad:

- Przed rozpoczęciem jakichkolwiek operacji na nośniku warto zrobić kopię posektorową dysku

- Jeżeli nie jesteśmy pewni swoich sił i umiejętności lepiej powierzyć przywracanie Danych profesjonalnej firmie.

- Nie instalujmy oprogramowania do przywracania Danych na nośniku, z którego chcemy te dane przywracać

- Programy do przywracania Danych przeznaczone są do nośników sprawnych. Użycie ich do dysku, który jest uszkodzony może pogłębić w znacznym stopniu usterkę.

- Nie wskazujemy miejsca do wykopiowania odzyskanych danych na nośnik, z którego są one odzyskiwane. Często może to spowodować nadpisanie odzyskiwanych Danych. Czyli obcięcie gałęzi na której siedzimy.

W przypadku kiedy mieliby Państwo jakiekolwiek problemy z dostępem do danych na jakimkolwiek nośniku, to w naszym Centrum Odzyskiwania Danych w Warszawie uzyskają Państwo bezpłatnie informacje na temat możliwości odzyskania danych. Warto jednak zawsze robić backup, bo to pozostaje najlepsze rozwiązanie w przypadku ich utraty. Więcej informacji na temat nośników i Odzyskiwania z nich Danych znajdziesz na naszej stronie centrumodzyskiwaniadanych.pl , gdzie zamieściliśmy wiele artykułów dotyczących budowy i zasady działania poszczególnych rodzajów nośników i wile ciekawych porad.

Zapraszamy do współpracy.

 

 

 

 

 

 

 

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium