Na rynku istnieje kilka rodzajów okapów kuchennych, przez co wybranie odpowiedniego może sprawiać trudności. Czym jest okap podszafkowy i w jakich kuchniach najlepiej go montować? Koniecznie sprawdź!
Okap podszafkowy – czym jest i gdzie jest montowany?
Urządzenie montowane jest bezpośrednio pod szafką znajdującą się tuż nad kuchenką. Okapy podszafkowe sprawdzą się zwłaszcza w niewielkich kuchniach (o powierzchni poniżej 20 metrów kwadratowych), w których nie gotuje się zbyt często i w których nie można zamontować wyciągu kominowego. Okap podszafkowy można montować również w kawalerkach,
Funkcje okapu, czyli czemu jest potrzebny w kuchni?
Okap podszafkowy może wydawać się mało wydajny, jednak z całą pewnością będzie pomocny w pochłanianiu brzydkich zapachów znad kuchenki. Jest to niezwykle ważne, gdyż zapachy szybko rozchodzą się po całym mieszkaniu. Odpowiednio dobrany okap może również zbierać drobinki tłuszczów, które znajdują się w wilgotnej mgiełce powstałej podczas gotowania lub smażenia. Bez okapu, tłuszcz będzie osiadał na meblach i sprzętach kuchennych. W połączeniu z kurzem osad będzie trudny do usunięcia.
Jak ocenić wydajność okapu?
Wydajność można sprawdzić na opakowaniu sprzętu. Informuje ona, ile powietrza okap może przefiltrować w ciągu godziny. Skuteczny okap powinien w ciągu godziny przefiltrować powietrze nawet 6 razy. Wartość wyrażona jest w metrach sześciennych na godzinę.
Okap kuchenny – wyciąg czy pochłaniacz?
Okapy kuchenne wyposażone są w wyciągi lub pochłaniacze. Wyciągi działają w połączeniu z kominem – powietrze zasysane z kuchni przenoszone jest na zewnątrz budynku. Aby cyrkulacja powietrza była odpowiednia, należy zadbać również o wentylację nawiewną. Z kolei pochłaniacz pobiera powietrze z kuchni, ale filtruje je i ponownie zwraca do pomieszczenia. Które z tych rozwiązań zastosowano w okapach podszafkowych? Są one pochłaniaczami, dzięki czemu nie trzeba zakładać dodatkowych wentylacji w trakcie mocowania sprzętu.
Okap podszafkowy a rodzaj filtra
Do okapów podszafkowych dedykowane są filtry jednorazowe, a także wielorazowe. Filtry jednorazowe (czyli filtry węglowe, filcowe lub flizselinowe) należy wymieniać przynajmniej raz na kilka miesięcy. Częstotliwość zależy w głównej mierze od tego, jak często korzysta się z kuchenki. Z kolei filtry wielorazowe (aluminiowe) można wyjmować i czyścić. Jak w przypadku filtrów jednorazowych, należy to robić co kilka miesięcy.
Ile kosztuje okap podszafkowy?
Cena za model może się różnić w zależności od liczby posiadanych funkcji. Podstawowy model można kupić za zaledwie 100 zł. Z kolei okap z wbudowanym minutnikiem lub oświetleniem LED może sięgać kwoty 400 zł.