Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

25 grudnia 2014 r.
13:25
Edytuj ten wpis

Sprawdź jak maturzyści i studenci oceniają polskie uczelnie

0 0 A A

Ranking preferencji, oczekiwań i potrzeb.
Studia techniczne? Oczywiście!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Maturzyści chcą studiować na uczelniach, których ukończenie pozwoli im na łatwe znalezienie pracy. Chętnie wybiorą się na uczelnie techniczne. Studenci i absolwenci wysoko cenią szkoły artystyczne, pracą nie zawracają sobie zbyt mocno głowy.

Tak samo jak w minionym roku badanie preferencji młodych ludzi przy wyborze wyższej uczelni możliwe było dzięki marce NESCAFE 3in1. Z jej inicjatywy powstała ankieta, którą portal NK.pl udostępnił przyszłym, obecnym i niedawnym studentom. Pytano w niej o najpopularniejsze szkoły i o to, co stanowi o ich atrakcyjności.
Na zaproszenie NESCAFE 3in1 odpowiedziało przeszło dziesięć tysięcy osób. Na podstawie uzyskanych od nich informacji już po raz drugi utworzono ranking uwzględniający preferencje, oczekiwania i potrzeby maturzystów, studentów oraz absolwentów wyższych uczelni.

Jeśli się uda - publiczne

Pierwszym wskazaniem większości maturzystów są uczelnie publiczne (tak odpowiedziało 93%), wielu z nich będzie składać dokumenty jednocześnie do dwóch lub nawet trzech szkół. Nie oznacza to, że nie ma chętnych, by kontynuować edukację na uczelniach niepublicznych - aż 73% maturzystów nie wyklucza takiego wyboru, co oznacza wzrost w porównaniu do poprzedniego roku.
Na uczelniach technicznych widziałoby się 58% maturzystów, 56% na uniwersytetach, 16% w wyższych szkołach zawodowych (można było dokonać wielokrotnego wyboru).

Co będzie z pracą?

Dokonując wyboru uczelni maturzyści największą wagę przypisują temu, czy ukończenie studiów pozwoli im na łatwe znalezienie pracy. Niemal równie istotna jest dla nich zgodność studiów z własnymi zainteresowaniami. Obiektywność ocen czy współpraca uczelni z rynkiem pracy są dla nich nieco bardziej ważne niż wysokość opłat, relacje student-wykładowca czy wiedza wykładowców. Wśród 10 najistotniejszych cech wymieniają również poziom nauczania, kwalifikacje kadry i elastyczność studiów, czyli możliwość wyboru przedmiotów.
Mniejszą wagę przypisują reputacji uczelni, możliwości pogodzenia studiów z pracą czy atmosferze i życiu towarzyskiemu, najmniejszą - tradycjom szkoły i rodzinnym, wynikom w rankingach, współpracy międzynarodowej czy znajomym uczęszczającym na tę uczelnię.

Prywatne bez klucza

Przypisując wagę tym kryteriom maturzyści wybrali uczelnie bardziej i mniej atrakcyjne. Wśród szkół publicznych najatrakcyjniejsza okazała się AGH w Krakowie. Ubiegłoroczny lider - Uniwersytet Warszawski zajął 4 miejsce. TOP 20 uczelni publicznych zdominowany został przez tego typu szkoły: 9 uczelni technicznych i 7 uniwersytetów.
W zestawieniu uczelni prywatnych nie widać podobnego klucza. Zwycięzcą został KUL, debiutujący w tym roku w rankingu. Na kolejnych pozycjach znalazły się uczelnie różnego typu; kształcące urzędników, bankowców, psychologów, pedagogów…
Najlepsze w swojej kategorii

Powstały też rankingi najatrakcyjniejszych uczelni w poszczególnych kategoriach. Wśród szkół technicznych zwyciężyła, jak w ubiegłym roku, AGH w Krakowie. Między uniwersytetami prym dzierży Uniwersytet Jagielloński. Ranking wyższych szkół zawodowych otwierają z identyczną punktacją PWSZ w Tarnowie i PWSZ w Nowym Sączu. Uczelniom ekonomicznym przewodzi ponownie zdecydowany lider - Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Z 3 na 1 pozycję wśród uczelni medycznych awansował Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Liderem wśród szkół przyrodniczych jest warszawska SGGW, wszystkie uczelnie artystyczne pokonała PWSTiT w Łodzi, czyli "filmówka”. Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie otwiera stawkę wśród uczelni pedagogicznych, a AWF we Wrocławiu przewodzi akademiom wychowania fizycznego.

Marzenia o ideale

Na podstawie preferencji i oczekiwań maturzystów twórcy badania podzielili młodzież na kilka segmentów. Ten podział jest niezmiernie ciekawy m.in. dlatego, że ukazuje charakterystyczne cechy przyszłych studentów, ich stosunek do nauki i życia.
Oceniono, że blisko 27 % maturzystów marzy o studiach "idealnych”. To głównie kobiety, zdecydowanie wysoko ceniące sobie większość wymienionych w badaniu cech uczelni. Przypisują one duże znaczenie również cesze marginalizowanej przez innych - szansom na równy start zawodowy obu płci.
Nieco większą grupę (29,7%) stanowi inna grupa kobiet. Mieszkających w dużych miastach, kierujących się przede wszystkim możliwością pogodzenia studiów z pracą, elastycznością programu, współpracą uczelni z rynkiem pracy. Te kobiety niewątpliwie twardo stąpają po ziemi.

Przyszła praca i technologie

Dla kolejnej grupy maturzystów, w której przeważają dla odmiany mężczyźni, studia liczą się jako przygotowanie do pracy zawodowej. Ważny jest dla nich łatwy start w przyszłe życie zawodowe, oczekują więc wysokiego poziomu nauczania i kwalifikacji wykładowców, współpracy uczelni z rynkiem pracy i dobrego wizerunku szkoły w oczach pracodawców. Takie oczekiwania wobec studiów ma około 17% maturzystów.
Dla około 27% młodych ludzi ważne jest studiowanie na nowoczesnej uczelni, liczy się więc dla nich rozwinięta infrastruktura i wykorzystywanie nowoczesnych technologii w procesie nauczania.

Prywatne bardzo różne

Ze studentami i absolwentami wyższych uczelni sprawy mają się zupełnie inaczej. Przede wszystkim nieznacznie lepiej oceniają oni uczelnie publiczne od prywatnych. Jest tu jednak małe "ale” - szkoły niepubliczne otrzymały od nich więcej not najwyższych, ale również wiele bardzo słabych i słabych. Wśród uczelni państwowych aż 73% uzyskało wynik powyżej 4,1 punktu (na 5 możliwych), żadna nie dostała cenzurki gorszej niż 3,6.
W odróżnieniu od maturzystów ich starsi koledzy w czołówce najlepiej ocenianych szkół wymieniają uczelnie zawodowe i artystyczne, nierzadko z miast średniej wielkości, a nie z największych ośrodków akademickich.
Na szczycie - artystyczne

Na szczycie listy TOP 20 najlepiej ocenianych uczelni państwowych znalazła szkoła artystyczna - Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Kolejne miejsca w czołówce zajmują bardzo różne uczelnie, zarówno pod względem typu, jak i lokalizacji.
W grupie aktualnych studentów najwyższe noty również uzyskała AM w Bydgoszczy, zajmując pierwsze miejsce wspólnie z Uniwersytetem Muzycznym w Warszawie. Absolwenci wskazywali natomiast na PWSZ w Zamościu i ASP we Wrocławiu.
Uczelniom niepublicznym przewodzą szkoły zupełnie innego typy - Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Dwie gwiazdy

Ogólnie najlepiej wypadły wśród szkół publicznych akademie ekonomiczne, a tuż za nimi uplasowały się uczelnie techniczne, przyrodnicze i wyższe szkoły zawodowe.
Wszystkie uczelnie ekonomiczne bije na głowę SGH, która zasługuje na tym większą uwagę, że zajmuje 3 miejsce w rankingu ogólnym, uzyskała też 5 z 7 najwyższych noty w rankingach szczegółowych cech wpływających na ocenę ogólną. Są to: wykładowcy (tu SGH na najwyższym stopniu podium towarzyszy druga gwiazda rankingu, Akademia Muzyczna w Bydgoszczy), opinia i reputacja, elastyczność (również wespół z AM w Bydgoszczy), atrakcyjność oraz szeroko pojęte równouprawnienie. Pod względem infrastruktury równej sobie nie ma SGGW w Warszawie, a pod względem atmosfery prym wiodą z podobną punktacją AM w Bydgoszczy, PWSZ w Chełmie i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Rankingi według typów

Wróćmy jednak do rankingów uwzględniających typ szkoły. Uczelniom technicznym przewodzi ubiegłoroczny lider, czyli AGH w Krakowie, wraz z politechnikami: Wrocławską i Gdańską. W rankingu szkół przyrodniczych ponownie pierwsza jest SGGW w Warszawie, na drugą pozycję awansował natomiast Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Wśród szkół zawodowych zwyciężyła, druga w ubiegłym roku, PWSZ w Chełmie, wśród artystycznych - Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Równie wysoką punktację uzyskały dwie akademie wychowania fizycznego, w Gdańsku i Krakowie. Uniwersytetom przewodzą Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Wśród szkół kształcących przyszłych lekarzy ponownie liderem został Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. W gronie uczelni pedagogicznych najlepiej wypadła Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie.

Studentów praca nie obchodzi?

To, co najbardziej odróżnia obecnych i niedawnych studentów od ich młodszych kolegów, to uszeregowanie pod względem ważności cech wpływających na ogólną ocenę uczelni. Podczas bowiem, gdy maturzyści zdają się twardo stąpać po ziemi myśląc o przyszłej pracy, studenci i absolwenci wymieniają je w następującej kolejności: wysoki poziom nauczania, opinia i reputacja, relacje wykładowca - student, atmosfera i życie towarzyskie, wiedza i doświadczenie wykładowców, obiektywność ocen, infrastruktura, zgodność kierunku studiów z zainteresowaniami, wysokość opłat. Dopiero na dalekiej, 10 pozycji są szanse na znalezienie pracy po danym kierunku lub uczelni.

***
Odmienny obraz wyłaniający się z badań maturzystów i studentów oraz absolwentów staje się tradycją tego rankingu. Już w ubiegłorocznej, pierwszej edycji wyraźnie ujawniła się różnica w ich preferencjach i ocenach. Tegoroczny ranking dowodzi jednak, że zupełnie inne postawy mogą wykazywać także maturzyści dwóch kolejnych roczników. Ubiegłoroczni kierowali się ambicjami, chcieli studiować na kierunkach zgodnych z ich zainteresowaniami. Młodzież obecnie przystępująca do egzaminu dojrzałości bardziej myśli o przyszłej pracy, choć nie chce rezygnować ze swych zainteresowań. Czyżby pierwsze efekty przynosiły kampanie promujące edukację na kierunkach technicznych, mówiące wprost, że szybciej znajdzie się praca dla inżyniera niż dla pedagoga?

Małgorzata Grosman

Sprawdź więcej: www.rankingnescafe.pl

Pozostałe informacje

Padwa Zamość zmierzy się z rywalem, który jej nie leży

Padwa Zamość zmierzy się z rywalem, który jej nie leży

W 10. kolejce KPR Padwa zmierzy się na wyjeździe z Nielbą Wągrowiec (godz. 17). O 15 do gry przystąpią szczypiorniści AZS AWF Biała Podlaska, których rywalem będzie RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski.

29-latkowi grozi kilkuletnia odsiadka
film

Okładał pięściami i kopał ciężarną narzeczoną. Potem zawiózł na porodówkę

Znęcał się nad ciężarną narzeczoną dłuższy czas. Sprawa wyszła na jaw, gdy zawiózł ją na porodówkę. Policjanci zatrzymali 29-latka z Lublina. Grozi mu nawet 8 lat więzienia.

Imprezy klubowe w weekend (22-24 listopada)
impreza
22 listopada 2024, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (22-24 listopada)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas, nawet w roku szkolnym. Nie straszne klasówki ani sprawdziany. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie. Tym bardziej, że jest w czym wybierać.

Parkowanie w Lublinie będzie droższe

Parkowanie w Lublinie będzie droższe

Lubelscy radni zdecydowali. Na parkowanie w płatnej strefie od stycznia trzeba będzie wydać więcej. Podwyżkę uzasadniono eliminowaniem skutków inflacji oraz zwiększaniem dostępności miejsc.

Marek Marciniak znalazł się w szerokiej kadrze reprezentacji Polski na styczniowe MŚ

Azoty Puławy chcą szybko wrócić do wygrywania, w sobotę mecz z MMTS Kwidzyn

W sobotę o godzinie 16 Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Energa MMTS Kwidzyn. I liczy na dużo lepszy występ niż w poprzedniej kolejce.

Jak długo może pracować agregat prądotwórczy?

Jak długo może pracować agregat prądotwórczy?

Częste przerwy w dostawie prądu potrafią być uciążliwe, jednak jest na to rozwiązanie – agregat prądotwórczy. To niezawodne urządzenie może dostarczać energię elektryczną nawet przez kilkadziesiąt godzin bez przerwy. Szukasz modeli dla siebie? Dowiedz się, jaki wybrać.

Jeden z zatrzymanych członków zorganizowanej grupy przestępczej

Przemytnicy zatrzymani. Nielegalny towar wozili pociągami

Pięć osób działających w ramach zorganizowanej grupy przestępczej zatrzymali strażnicy graniczni. Podejrzani zajmowali się przemytem papierosów przez granicę z Białorusią. Kontrabanda była transportowana pociągami towarowymi.

Pielęgnacja skóry według Dr Barbary Sturm

Pielęgnacja skóry według Dr Barbary Sturm

Dr Barbara Sturm, niemiecka lekarka medycyny estetycznej, jest znana na całym świecie z unikalnego podejścia do pielęgnacji skóry, które łączy minimalnie inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej z zaawansowaną kosmetologią oraz personalizowaną pielęgnacją.

Jak wybrać i gdzie kupić idealne łóżko do sypialni?

Jak wybrać i gdzie kupić idealne łóżko do sypialni?

Łóżko to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia domu – to tutaj regenerujemy siły, odpoczywamy i dbamy o nasze zdrowie. Dlatego wybór odpowiedniego modelu to klucz do komfortowego snu i dobrego samopoczucia. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, od klasycznych ram z drewnianymi listwami, przez łóżka kontynentalne, aż po nowoczesne modele z dodatkowymi funkcjami. Jak znaleźć to najlepsze i gdzie go szukać? Przygotowaliśmy praktyczny poradnik, który pomoże Ci podjąć tę ważną decyzję.

Jak długo trwa sprowadzenie samochodu z USA do Polski?

Jak długo trwa sprowadzenie samochodu z USA do Polski?

Sprowadzanie samochodu z USA do Polski może być fascynującym, ale żmudnym procesem. Jeśli marzysz o posiadaniu amerykańskiego auta, prawdopodobnie masz wiele pytań na ten temat.

Na forach rolniczych wrze! – sytuacja na wsi jest napięta

Na forach rolniczych wrze! – sytuacja na wsi jest napięta

Sytuacja na polskiej wsi jest tematem, który od lat budzi emocje. Choć wielu rolników podkreśla, że obecnie nie jest najgorzej, to coraz wyraźniej wyczuwalna jest niepewność. Rosnące koszty produkcji, zmieniające się przepisy i wyzwania klimatyczne sprawiają, że mieszkańcy wsi czują się, jakby stąpali po cienkim lodzie. Jak radzą sobie rolnicy i jakie tematy dominują w dyskusjach na forach rolniczych? Przeglądając rolnik-forum.pl najpopularniejszy portal o tematyce wiejskiej, nie natrafiliśmy na wątki o umowie z Mercosur, którą Unia Europejska zamierza podpisać. W media budzi to duże kontrowersje, a rolniczym forum temat przemilczany. Czyżby młode pokolenie nie interesowało się geopolityką?

Członkowie Koalicji Obywatelskiej wybierają dzisiaj swojego kandydata do wiosennych wyborów prezydenckich

Sikorski czy Trzaskowski? KO wybiera dzisiaj kandydata na prezydenta

Między ministrem spraw zagranicznych a prezydentem Warszawy działacze Platformy Obywatelskiej, ale też innych ugrupowań wchodzących w skład Koalicji Obywatelskiej wybierają dzisiaj swojego kandydata na wiosenne wybory prezydenckie.

Siatkarze z Lublina w dobrym stylu wywalczyli awans do 1/8 finału CEV Volleyball Challenge Cup

Bogdanka LUK Lublin zagra trzeci mecz w tym tygodniu. Tym razem na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn

Po awansie do 1/8 finału CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin wraca do ligowych rozgrywek. Marcin Komenda i spółka zagrają w Olsztynie z tamtejszym Indykpolem AZS. Piątkowe spotkanie rozpocznie się o godzinie 20.30.

Zdobywca pierwszego miejsca - zdjęcia "Wawel we mgle" autorstwa Daniela Turbasy
galeria

Tak fotografują mistrzowie. Zabytki uwiecznione na zdjęciach

Znamy wyniki XXIX Międzynarodowego Biennale Fotografii „Zabytki”. Wydarzenie zgromadziło miłośników fotografii z kraju i zagranicy, oferując przestrzeń do ukazania artystycznej wizji dziedzictwa kulturowego.

Wyczyściła bankowe konto, a gotówkę wyrzuciła do śmieci

Wyczyściła bankowe konto, a gotówkę wyrzuciła do śmieci

Nie do wiary. 72-letnia mieszkanka Puław sądząc, że ratuje swoje oszczędności przed kradzieżą, sama podarowała pieniądze oszustom.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium