Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

25 grudnia 2014 r.
13:25
Edytuj ten wpis

Sprawdź jak maturzyści i studenci oceniają polskie uczelnie

Ranking preferencji, oczekiwań i potrzeb.
Studia techniczne? Oczywiście!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Maturzyści chcą studiować na uczelniach, których ukończenie pozwoli im na łatwe znalezienie pracy. Chętnie wybiorą się na uczelnie techniczne. Studenci i absolwenci wysoko cenią szkoły artystyczne, pracą nie zawracają sobie zbyt mocno głowy.

Tak samo jak w minionym roku badanie preferencji młodych ludzi przy wyborze wyższej uczelni możliwe było dzięki marce NESCAFE 3in1. Z jej inicjatywy powstała ankieta, którą portal NK.pl udostępnił przyszłym, obecnym i niedawnym studentom. Pytano w niej o najpopularniejsze szkoły i o to, co stanowi o ich atrakcyjności.
Na zaproszenie NESCAFE 3in1 odpowiedziało przeszło dziesięć tysięcy osób. Na podstawie uzyskanych od nich informacji już po raz drugi utworzono ranking uwzględniający preferencje, oczekiwania i potrzeby maturzystów, studentów oraz absolwentów wyższych uczelni.

Jeśli się uda - publiczne

Pierwszym wskazaniem większości maturzystów są uczelnie publiczne (tak odpowiedziało 93%), wielu z nich będzie składać dokumenty jednocześnie do dwóch lub nawet trzech szkół. Nie oznacza to, że nie ma chętnych, by kontynuować edukację na uczelniach niepublicznych - aż 73% maturzystów nie wyklucza takiego wyboru, co oznacza wzrost w porównaniu do poprzedniego roku.
Na uczelniach technicznych widziałoby się 58% maturzystów, 56% na uniwersytetach, 16% w wyższych szkołach zawodowych (można było dokonać wielokrotnego wyboru).

Co będzie z pracą?

Dokonując wyboru uczelni maturzyści największą wagę przypisują temu, czy ukończenie studiów pozwoli im na łatwe znalezienie pracy. Niemal równie istotna jest dla nich zgodność studiów z własnymi zainteresowaniami. Obiektywność ocen czy współpraca uczelni z rynkiem pracy są dla nich nieco bardziej ważne niż wysokość opłat, relacje student-wykładowca czy wiedza wykładowców. Wśród 10 najistotniejszych cech wymieniają również poziom nauczania, kwalifikacje kadry i elastyczność studiów, czyli możliwość wyboru przedmiotów.
Mniejszą wagę przypisują reputacji uczelni, możliwości pogodzenia studiów z pracą czy atmosferze i życiu towarzyskiemu, najmniejszą - tradycjom szkoły i rodzinnym, wynikom w rankingach, współpracy międzynarodowej czy znajomym uczęszczającym na tę uczelnię.

Prywatne bez klucza

Przypisując wagę tym kryteriom maturzyści wybrali uczelnie bardziej i mniej atrakcyjne. Wśród szkół publicznych najatrakcyjniejsza okazała się AGH w Krakowie. Ubiegłoroczny lider - Uniwersytet Warszawski zajął 4 miejsce. TOP 20 uczelni publicznych zdominowany został przez tego typu szkoły: 9 uczelni technicznych i 7 uniwersytetów.
W zestawieniu uczelni prywatnych nie widać podobnego klucza. Zwycięzcą został KUL, debiutujący w tym roku w rankingu. Na kolejnych pozycjach znalazły się uczelnie różnego typu; kształcące urzędników, bankowców, psychologów, pedagogów…
Najlepsze w swojej kategorii

Powstały też rankingi najatrakcyjniejszych uczelni w poszczególnych kategoriach. Wśród szkół technicznych zwyciężyła, jak w ubiegłym roku, AGH w Krakowie. Między uniwersytetami prym dzierży Uniwersytet Jagielloński. Ranking wyższych szkół zawodowych otwierają z identyczną punktacją PWSZ w Tarnowie i PWSZ w Nowym Sączu. Uczelniom ekonomicznym przewodzi ponownie zdecydowany lider - Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Z 3 na 1 pozycję wśród uczelni medycznych awansował Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Liderem wśród szkół przyrodniczych jest warszawska SGGW, wszystkie uczelnie artystyczne pokonała PWSTiT w Łodzi, czyli "filmówka”. Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie otwiera stawkę wśród uczelni pedagogicznych, a AWF we Wrocławiu przewodzi akademiom wychowania fizycznego.

Marzenia o ideale

Na podstawie preferencji i oczekiwań maturzystów twórcy badania podzielili młodzież na kilka segmentów. Ten podział jest niezmiernie ciekawy m.in. dlatego, że ukazuje charakterystyczne cechy przyszłych studentów, ich stosunek do nauki i życia.
Oceniono, że blisko 27 % maturzystów marzy o studiach "idealnych”. To głównie kobiety, zdecydowanie wysoko ceniące sobie większość wymienionych w badaniu cech uczelni. Przypisują one duże znaczenie również cesze marginalizowanej przez innych - szansom na równy start zawodowy obu płci.
Nieco większą grupę (29,7%) stanowi inna grupa kobiet. Mieszkających w dużych miastach, kierujących się przede wszystkim możliwością pogodzenia studiów z pracą, elastycznością programu, współpracą uczelni z rynkiem pracy. Te kobiety niewątpliwie twardo stąpają po ziemi.

Przyszła praca i technologie

Dla kolejnej grupy maturzystów, w której przeważają dla odmiany mężczyźni, studia liczą się jako przygotowanie do pracy zawodowej. Ważny jest dla nich łatwy start w przyszłe życie zawodowe, oczekują więc wysokiego poziomu nauczania i kwalifikacji wykładowców, współpracy uczelni z rynkiem pracy i dobrego wizerunku szkoły w oczach pracodawców. Takie oczekiwania wobec studiów ma około 17% maturzystów.
Dla około 27% młodych ludzi ważne jest studiowanie na nowoczesnej uczelni, liczy się więc dla nich rozwinięta infrastruktura i wykorzystywanie nowoczesnych technologii w procesie nauczania.

Prywatne bardzo różne

Ze studentami i absolwentami wyższych uczelni sprawy mają się zupełnie inaczej. Przede wszystkim nieznacznie lepiej oceniają oni uczelnie publiczne od prywatnych. Jest tu jednak małe "ale” - szkoły niepubliczne otrzymały od nich więcej not najwyższych, ale również wiele bardzo słabych i słabych. Wśród uczelni państwowych aż 73% uzyskało wynik powyżej 4,1 punktu (na 5 możliwych), żadna nie dostała cenzurki gorszej niż 3,6.
W odróżnieniu od maturzystów ich starsi koledzy w czołówce najlepiej ocenianych szkół wymieniają uczelnie zawodowe i artystyczne, nierzadko z miast średniej wielkości, a nie z największych ośrodków akademickich.
Na szczycie - artystyczne

Na szczycie listy TOP 20 najlepiej ocenianych uczelni państwowych znalazła szkoła artystyczna - Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Kolejne miejsca w czołówce zajmują bardzo różne uczelnie, zarówno pod względem typu, jak i lokalizacji.
W grupie aktualnych studentów najwyższe noty również uzyskała AM w Bydgoszczy, zajmując pierwsze miejsce wspólnie z Uniwersytetem Muzycznym w Warszawie. Absolwenci wskazywali natomiast na PWSZ w Zamościu i ASP we Wrocławiu.
Uczelniom niepublicznym przewodzą szkoły zupełnie innego typy - Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Dwie gwiazdy

Ogólnie najlepiej wypadły wśród szkół publicznych akademie ekonomiczne, a tuż za nimi uplasowały się uczelnie techniczne, przyrodnicze i wyższe szkoły zawodowe.
Wszystkie uczelnie ekonomiczne bije na głowę SGH, która zasługuje na tym większą uwagę, że zajmuje 3 miejsce w rankingu ogólnym, uzyskała też 5 z 7 najwyższych noty w rankingach szczegółowych cech wpływających na ocenę ogólną. Są to: wykładowcy (tu SGH na najwyższym stopniu podium towarzyszy druga gwiazda rankingu, Akademia Muzyczna w Bydgoszczy), opinia i reputacja, elastyczność (również wespół z AM w Bydgoszczy), atrakcyjność oraz szeroko pojęte równouprawnienie. Pod względem infrastruktury równej sobie nie ma SGGW w Warszawie, a pod względem atmosfery prym wiodą z podobną punktacją AM w Bydgoszczy, PWSZ w Chełmie i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Rankingi według typów

Wróćmy jednak do rankingów uwzględniających typ szkoły. Uczelniom technicznym przewodzi ubiegłoroczny lider, czyli AGH w Krakowie, wraz z politechnikami: Wrocławską i Gdańską. W rankingu szkół przyrodniczych ponownie pierwsza jest SGGW w Warszawie, na drugą pozycję awansował natomiast Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Wśród szkół zawodowych zwyciężyła, druga w ubiegłym roku, PWSZ w Chełmie, wśród artystycznych - Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Równie wysoką punktację uzyskały dwie akademie wychowania fizycznego, w Gdańsku i Krakowie. Uniwersytetom przewodzą Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Wśród szkół kształcących przyszłych lekarzy ponownie liderem został Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. W gronie uczelni pedagogicznych najlepiej wypadła Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie.

Studentów praca nie obchodzi?

To, co najbardziej odróżnia obecnych i niedawnych studentów od ich młodszych kolegów, to uszeregowanie pod względem ważności cech wpływających na ogólną ocenę uczelni. Podczas bowiem, gdy maturzyści zdają się twardo stąpać po ziemi myśląc o przyszłej pracy, studenci i absolwenci wymieniają je w następującej kolejności: wysoki poziom nauczania, opinia i reputacja, relacje wykładowca - student, atmosfera i życie towarzyskie, wiedza i doświadczenie wykładowców, obiektywność ocen, infrastruktura, zgodność kierunku studiów z zainteresowaniami, wysokość opłat. Dopiero na dalekiej, 10 pozycji są szanse na znalezienie pracy po danym kierunku lub uczelni.

***
Odmienny obraz wyłaniający się z badań maturzystów i studentów oraz absolwentów staje się tradycją tego rankingu. Już w ubiegłorocznej, pierwszej edycji wyraźnie ujawniła się różnica w ich preferencjach i ocenach. Tegoroczny ranking dowodzi jednak, że zupełnie inne postawy mogą wykazywać także maturzyści dwóch kolejnych roczników. Ubiegłoroczni kierowali się ambicjami, chcieli studiować na kierunkach zgodnych z ich zainteresowaniami. Młodzież obecnie przystępująca do egzaminu dojrzałości bardziej myśli o przyszłej pracy, choć nie chce rezygnować ze swych zainteresowań. Czyżby pierwsze efekty przynosiły kampanie promujące edukację na kierunkach technicznych, mówiące wprost, że szybciej znajdzie się praca dla inżyniera niż dla pedagoga?

Małgorzata Grosman

Sprawdź więcej: www.rankingnescafe.pl

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium