Co roku w Polsce w wyniku kradzieży ginie kilkanaście tysięcy samochodów. Parkowanie pojazdu w niestrzeżonych miejscach czy brak zabezpieczeń to tylko niektóre czynniki, ułatwiające złodziejom przywłaszczenie sobie czyjegoś auta. Z łatwością pokonują oni wszelkie bariery, dlatego warto pomyśleć dodatkowo o ubezpieczeniu, które zrekompensuje Ci stratę, gdy dojdzie do kradzieży.
Statystyki są bezlitosne, dlatego każde zabezpieczenie przed kradzieżą będzie dla Ciebie na wagę złota. Jeśli nie chcesz być stratny, pomyśl o ubezpieczeniu. OC na pewno już masz, ale na wypadek utraty auta w wyniku przywłaszczenia przez inną osobę, powinieneś uzupełnić ją o AC komunikacyjne, które swoim zakresem chroni w takich przypadkach.
AC od kradzieży - dla kogo?
Dużo zależy od Twoich możliwości, przyzwyczajeń i samochodu, którym jeździsz. Autocasco szczególnie Ci się przyda, jeśli jesteś właścicielem nowego modelu, który przeciąga wzrok wszystkich, niestety również złodziejaszków. Takie samochody to łakomy kąsek, bo mogą przynieść złodziejom największy zysk. Prawdopodobnie najczęściej kradzieży ulegają niemieckie auta, dlatego, jeśli jesteś posiadaczem takiego pojazdu, miej się na baczności i wykup AC.
Wszystko jednak wskazuje na to, że złodziej nie pogardzi także nieco starszym samochodem. Tym bardziej, jeśli ma do niego ułatwiony dostęp. Parkujesz przy ulicy lub na ogólnodostępnym parkingu osiedlowym, gdzie nie ma monitoringu ani dozorcy? Powinieneś sam zapewnić sobie odpowiednią ochronę w postaci autocasco. Dzięki temu, jeśli już dojdzie do kradzieży, otrzymasz od ubezpieczyciela rekompensatę, którą będziesz mógł przeznaczyć na zakup nowego auta.
Bez względu na to, czy Twój samochód dopiero zjechał z taśmy, czy pamięta dawne czasy ubiegłego wieku, powinieneś zadbać o zabezpieczenie. Polisa to jedna kwestia, a fizyczne bariery - druga. Pamiętaj o zamontowaniu alarmu czy immobilizera. Nie zapomnij też o ich uruchomieniu przed pozostawieniem samochodu na parkingu.
Co jest ważne przy zakupie ubezpieczenia od kradzieży?
Podjąłeś decyzję o zakupie AC? Bardzo dobrze! To pierwszy krok do Twojego spokoju i bezpieczeństwa pojazdu. Doradcy z http://porownywarka-ubezpieczen-oc-ac.pl/ przekazali nam kilka najważniejszych wskazówek.
Po pierwsze, przyjrzyj się zakresowi ubezpieczenia. Nie każdy wariant, jaki oferują towarzystwa ubezpieczeniowe, chroni przed kradzieżą. Zadbaj zatem, aby w Twojej polisie znalazł się odpowiedni zapis.
Po drugie, zapoznaj się z OWU. To z tego dokumentu dowiesz się, czy polisa działa także za granicą. To ważne, jeśli masz w planach wyjazd do innego kraju. Nie bez znaczenia jest też fakt, jaki to kraj. Firmy ubezpieczeniowe nie zawsze oferują ochronę na wypadek kradzieży w Rosji, Białorusi, Mołdawii czy na Ukrainie. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia na pewno zawarto tę informację.
Po trzecie, dokładnie przeczytaj wyłączenia odpowiedzialności. Ten dział OWU informuje o sytuacjach, w których polisa nie zadziała. Niektóre TU zastrzegają sobie prawo do odmowy wypłacenia rekompensaty, jeśli nie zamontowałeś lub nie włączyłeś alarmu czy innych zabezpieczeń, które być może zapobiegłyby kradzieży. Na Twoją niekorzyść działać będzie także pozostawienie otwartego auta, zapasowych kluczyków i dokumentów w środku.
Jak kupić dobrą polisę?
Jak kupić tanie ubezpieczenie OC? Kupując polisę, możesz skorzystać z pomocy agenta, jednak pamiętaj, że taki doradca zarabia na prowizjach. Jeśli dodatkowo nie masz czasu, żeby jeździć na spotkania, wystarczy Ci komputer z dostępem do Internetu i porównywarka ubezpieczeń. Bez wychodzenia z domu otrzymasz listę ofert, które są przystosowane specjalnie do Twoich potrzeb. Po wypełnieniu formularza możesz je ze sobą porównać pod względem zakresu i ceny, wybrać najkorzystniejszą propozycję, a nawet dokonać zakupu online. I jeszcze dostaniesz za to zniżkę.