Asystentki stomatologiczne są wsparciem dla lekarzy dentystów i protetyków czy chirurgów szczękowych w ich codziennej pracy. Niemniej nie jest to jedyna funkcja, jaką realizują na mocy udzielanych im uprawnień. Jakie inne ważne role odgrywa asystentka stomatologiczna?
Ważny członek zespołu stomatologicznego
W każdym gabinecie stomatologicznym pracuje zespół fachowców, którzy współdziałają ze sobą dla dobra pacjentów. W skład tego zespołu wchodzą lekarze dentyści oraz wspierające ich asystentki lub higienistki stomatologiczne. Asystentka, jak sama nazwa wskazuje, asystuje przy wykonywaniu różnych zabiegów profilaktycznych i leczniczych u pacjentów. Każdego dnia przygotowuje do przyjęcia przez stomatologa nawet kilkudziesięciu pacjentów. Jest pierwsza w gabinecie, żeby móc zorganizować stanowisko pracy swojego pracodawcy w sposób bezpieczny i higieniczny.
To właśnie asystentka stomatologiczna znajduje się „na pierwszej linii frontu” w klinice dentystycznej – umawia pacjentów na wizyty, prowadzi ich dokumentację medyczną oraz dokumentację dotyczącą funkcjonowania całego gabinetu. Na co dzień musi wykonać wiele czynności, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo wszystkim pacjentom, choć ci często nie zdają sobie z tego sprawy. Bez asystentki placówka medyczna nie może prawidłowo funkcjonować.
Warto podkreślić, że lekarz dentysta zawsze może liczyć na wsparcie ze strony asystentki stomatologicznej. Ta zaś musi mieć odpowiednią wiedzę i kwalifikację do bezbłędnego wypełniania swoich obowiązków. Każdy jej błąd lub niedopatrzenie mogą mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia pacjenta.
Jak zostać asystentką stomatologiczną?
Asystentka stomatologiczna to tytuł, który przyznawany jest po ukończeniu m.in. rocznej szkoły policealnej np. w Lublinie. Absolwent takiej szkoły po zdaniu odpowiednich egzaminów zewnętrznych może zostać zatrudniony w gabinecie stomatologicznym czy klinice dentystycznej i wejść w skład całego zespołu pracowniczego. Będzie jego ważnym członkiem, który odpowiada za przygotowanie narzędzi, materiałów i leków oraz za kontakt z pacjentem. Asystentka stomatologiczna powinna być kompetentna, komunikatywna, życzliwa, umieć pracować w sytuacjach związanych ze stresem i wiedzieć, jak pomóc pacjentowi, jeśli wystąpią jakiekolwiek komplikacje podczas wykonywania zabiegu profilaktycznego lub leczniczego. Jej opanowanie może zadecydować o czyimś zdrowiu, a w skrajnych przypadkach nawet o życiu danej osoby.