O dobroczynnym działaniu miodu mówi się bardzo wiele. Wciąż też prowadzone są liczne badania, które mają potwierdzić zdrowotne właściwości tego naturalnego produktu. Co warto wiedzieć o miodzie? Czy rzeczywiście na on korzystny wpływ na organizm? Czy ma znaczenie to, jaki miód wybierzemy?
Miód sztuczny a naturalny – czym się różnią?
Obecnie półki sklepowe uginają się pod ciężarem różnego rodzaju miodów. Jednak miód sztuczny od tego naturalnego zdecydowanie się różni. Choć jego wygląd, smak i konsystencja mogą do złudzenia przypominać miód naturalny, nie ma on takich samych właściwości. Głównym składnikiem miodu sztucznego jest sacharoza, która stanowi podstawowy składnik cukru spożywczego.
Z kolei głównymi składnikami miodu naturalnego są fruktoza i glukoza, naturalnie występujące m.in. w owocach. Ponadto miód naturalny jest skarbnicą dobroczynnych flawonoidów, olejków eterycznych i kwasów organicznych. Cechuje się też niewielką zawartością witamin i minerałów. Jeśli więc zależy nam na zdrowotnych właściwościach miodu, a nie tylko na tym, by pełnił rolę substancji słodzącej, zdecydowanie lepszym wyborem jest miód naturalny.
Właściwości zdrowotne miodu – co wiemy na pewno?
Wiele osób uważa, że miód jest naturalnym antybiotykiem i lekiem niemal na wszystkie dolegliwości. Powszechnie uważa się, że np. miód lipowy świetnie radzi sobie z przeziębieniami, ma działanie napotne i przeciwgorączkowe. Z kolei miód grykowy działa bakteriobójczo i wspiera układ krążenia, zaś miód wielokwiatowy pomaga w walce ze schorzeniami alergicznymi.
Choć pewnych dobroczynnych właściwości produktowi temu nie można odmówić, większość z nich nie została jednoznacznie potwierdzona. Co zatem wiemy na pewno? O ile nie możemy z całą stanowczością stwierdzić, że miód np. realnie może zapobiegać miażdżycy i chorobom serca, o tyle bez wątpienia wiemy, że wykazuje on działanie przeciwkaszlowe. Koi i łagodzi suche, bolące gardło, dlatego warto stosować go chwilę przed snem, by ograniczyć odruch kaszlu, który nie pozwala spokojnie wypocząć w czasie nocnego spoczynku.
Możemy sięgnąć po łyżeczkę miodu i zjeść go bezpośrednio lub np. dodać do herbaty z cytryną. Ale uwaga! Zarówno miód i cytryna powinny być dodane dopiero do letniej lub lekko ciepłej herbaty, bo wysoka temperatura niszczy ich dobroczynne, lecznicze właściwości! Napój ten możemy pić w czasie choroby i przeziębienia, aby nawilżać obolałe gardło i nawodnić organizm.
Jeśli odczuwamy znaczny dyskomfort w gardle, suchość i charakterystyczne „drapanie”, które może być wywołane nie tylko przeziębieniem, ale także np. nadwyrężeniem głosu czy przebywaniem w pomieszczeniach klimatyzowanych, możemy sięgnąć po naturalny środek, jak Tantum Natura. W jego składzie znajduje się nie tylko miód, ale również wspomniana już witamina C, a ponadto cynk i propolis. Taka kombinacja naturalnych składników przyczynia się do szybkiego ukojenia gardła. Preparat ma wygodną postać miękkich, żelowych pastylek i – co istotne – jest produktem bezglutenowym.
Jak przechowywać miód, by zachować jego właściwości?
Miód, aby mógł zachować swoje właściwości, musi być przechowywany w szczelnie zamkniętym naczyniu, najlepiej szklanym bądź porcelanowym, w suchym i zacienionym miejscu. Temperatura przechowywania nie powinna być wysoka – optymalnie od 0 do 10 st. C. We właściwych warunkach miód może być przechowywany stosunkowo długi czas, nawet przez kilka lat, ale warto na bieżąco obserwować jego stan, bo powszechne przekonanie o tym, że miód się nie psuje, jest błędne.
Miód, jak każdy inny produkt, może się zepsuć, sfermentować. Wówczas ma charakterystyczny, kwaśny zapach. Na jego powierzchni może tworzyć się piana. Miód może się zepsuć w sytuacji, gdy np. został zbyt wcześnie zebrany i zakręcony, w wyniku czego nadmiar wody nie mógł odparować. Jeśli natomiast chodzi o krystalizację miodu, czyli zmianę jego konsystencji z płynnej w stałą, jest ona zupełnie naturalnym zjawiskiem i nie wpływa niekorzystnie na właściwości produktu, dlatego to nie powinno nas martwić. Tantumnatura.pl