Samochód, podobnie jak nasz organizm, powinien przygotować się do zmiany sezonu. Jak zatem zadbać o samochód, by był dobrym kompanem w podróży przez okres jesienno-zimowy? Najlepszym sposobem jest zakup opon zimowych, które zabezpieczą nas przed wpływem złych warunków pogodowych na komfort i bezpieczeństwo jazdy.
Opony zimowe to specjalnie ogumienie, które jest przystosowane do jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Producenci zalecają zmianę ogumienia na takie, które jest dostosowane do niskich temperatur, ponieważ opony letnie mają zupełnie inne właściwości przyczepne. Tolerują nawierzchnie suche i gorące, do których jest dopasowana odpowiednia mieszanka, z której jest produkowana opona. By zapewnić sobie komfort jazdy i bezpieczeństwo, czyli elementy bezwzględnie nadrzędne podczas prowadzenia samochodu, zmiana opon na sezonowe jest koniecznością.
Opona letnia a zimowa
Opona zimowa różni się od letniej rzeźbą bieżnika oraz wykorzystaną mieszanką. Letnie opony w zimowych warunkach atmosferycznych szybko twardnieją i tracą swoje właściwości. Jeśli termometr zaczyna wskazywać temperatury w granicach 7 stopni Celsjusza i mniej, to jeżdżąc na oponach letnich, możemy wyraźnie poczuć pogorszenie komfortu jazdy, co jest szczególnie widoczne na drogach nieutwardzonych i dłuższych trasach. W przypadku opon zimowych bardzo ważny jest bieżnik. Warunki letnie są zdecydowanie bardziej tolerancyjne w tej kwestii. Jeśli ogumienie wymaga wymiany, to nie wahajmy się. Oszczędności są ważne, ale czy warto ryzykować własnym bezpieczeństwem?
Istnieje wiele rozwiązań, które pozwolą na zakup ogumienia w bardzo korzystnej cenie. Sklepy internetowe to jedne z bardziej popularnych rozwiązań. Wystarczy zapoznać się z opisem i skorzystać z porady specjalisty, który podpowie nam czy warto zainwestować w konkretne opony oraz które z nich są najlepszym rozwiązaniem dla naszego auta.
Dobierz oponę do swojego samochodu
Ogumienie zimowe ma różne ułożenie bieżników. Najtańsze i ekonomicznej klasy ogumienie jest polecane dla pojazdów mniejszych i osobowych, które nie pokonują zbyt długich tras. Tego typu opony posiadają rzeźbę symetryczną, czyli ułożenie bloków bieżnika w taki sam sposób po zewnętrznych stronach opony. Cechą charakterystyczną dla tego modelu jest dobra wytrzymałość i niski opór toczenia. Jednakże opony te mają również wady, mając wyraźnie słabsze parametry trakcyjne.
Opony zimowe najkorzystniej jest dostosować do warunków, w których użytkujemy pojazd. Jeśli najczęściej poruszamy się po mieście, to opony powinny mieć dobrą przyczepność do mokrej nawierzchni. W sytuacji, gdy bardzo często korzystamy z auta podczas długich tras, korzystną opcją będą opony zimowe tłumiące hałas.
Kupując opony zimowe należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu ogumienia letniego. Najlepszym wyjściem jest oddanie opon letnich do zakładu wulkanizacyjnego, gdzie będą miały zapewnione właściwe warunki przechowywania. Jeśli decydujemy się na przechowanie opon samodzielnie, musimy pamiętać o odpowiednich warunkach, aby letnie ogumienie mogło nam służyć kolejny sezon.