Język angielski jest w naszym kraju tak powszechnie używany, że bez jego znajomości trudno nawet wyobrazić sobie to, że otrzyma się dobrze płatną pracę. Większość pracodawców w swoich ogłoszeniach rekrutacyjnych stawia na jednym z pierwszych miejsc wymóg, jakim jest znajomość języka angielskiego.
Dlaczego znajomość języka angielskiego jest tak istotna?
Spójrzmy na to, ze strony pracodawcy, otóż chyba każdy pracodawca chciałby mieć w szeregach swojej firmy osobę kompetentną, samodzielną. Wymóg ten jest wręcz niezbędny w sytuacji, kiedy w firmie mają miejsce kontakty z kontrahentami z innych krajów. Nie trzeba nikogo uświadamiać, że w większości polskich przedsiębiorstw takie kontakty zagraniczne mają miejsce. Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, ze lepiej jest zatrudnić pracownika z biegłą znajomością języka angielskiego jest to, że większość materiałów branżowych jest dostępna we wczesnej fazie tylko w języku angielski. Tak wie pracownik znający dobrze ten język zawsze będzie na bieżąco z najnowszymi wiadomościami. Są takie zawody, w których znajomość języka angielskiego jest umiejętnością wręcz niezbędną. Tak jest na przykład w branżach związanych z informatyką. Tam język angielski jest językiem podstawowym i naprawdę wręcz niemożliwym wydaje się fakt, aby osoba pracująca, na co dzień w tej branży nie posiadała znajomości języka angielskiego. Znajomość języka angielskiego jest cechą wyróżniającą nawet na stanowiskach, na których niewymagana jest znajomość języka angielskiego. Biegła znajomość języka angielskiego świadczy dobrze o pracowniku, wskazuje wyraźnie na to, że jest on zaangażowany w swój rozwój.
- Praca za granicą, a znajomość języka angielskiego.
Wiele atrakcyjnych stanowisk pracy zawiązana jest z wyjazdami, niekiedy do tego, aby zrobić karierę w swoim zawodzie wymagany jest wyjazd do pracy za granicą. Bez znajomości języka angielskiego praca za granicą nawet na najniższych rangą stanowiskach jest niemożliwa. Co więcej znajomość języka angielskiego umożliwia podjęcie pracy w niemal każdym miejscu na świecie. Pracę można znaleźć nawet w krajach, w których język angielski nie jest językiem urzędowym. Znajomość języka angielskiego umożliwia podróżowanie, a jak wiadomo podróże kształcą.
- Inwestycja w język angielski – opłacalna.
Znaczenie znajomości języka angielskiego z roku na rok będzie coraz większe. Inwestycja w jego naukę może być, więc wysoce opłacalna. Współczesny świat wymaga znajomości języka angielskiego, aby poruszać się w nim bez problemowo. Także pracodawcy w coraz większym zakresie od swoich pracowników będą wymagali znajomości w stopniu dobrym języka angielskiego. Nie bez znaczenia będzie fakt, ze coraz częściej umiejętności językowe będą postrzegane, jako wyższe kwalifikacje. Inwestycja w naukę języka angielskiego może być wielce opłacalna w przyszłej karierze. W swoich dokumentach aplikacyjnych warto umieścić informacje o poziomie znajomości języka angielskiego, nawet w przypadku, kiedy praca, o którą się ubiegasz nie jest bezpośrednio powiązana z koniecznością posługiwania się językiem angielskim. Konkurencja na rynku pracy jest ogromna, z roku na rok przybywa coraz więcej absolwentów. W uzyskaniu zatrudnienia może w tym wypadku pomoc dodatkowy atut, jakim jest znajomość języka angielskiego. Znajomość języka angielskiego zawsze będzie procentować, jest to niezwykle korzystna inwestycja we własny rozwój i w budowanie swojej kariery zawodowej.
- Studia za granicą.
Możliwości studiowania za granicą na najlepszych uczelniach jest kolejnym argumentem do tego, aby jak najwięcej wysiłku włożyć w naukę tego języka. Studiowanie w innych krajach jest możliwe, i wcale nie jest konieczne posiadanie bardzo dużych środków finansowych. Na pewno potrzebna jest bardzo dobra znajomość jeżyka angielskiego, która umożliwia podjęcie tego typu studiów za granicą. Wybór właściwej uczelni zależeć będzie wyłącznie od tego, jakie masz zainteresowania. Znajomość języka umożliwia studiowanie na najlepszych uczelniach. Warto wspomnieć o tym, ze na niektórych kierunkach w Polsce również wymagana jest znajomość języka angielskiego. Na pewno będą to kierunki związane z nowymi technologiami, a także turystyka, filologia, oraz studia informatyczne.
- Zarobki, a znajomość języka angielskiego.
Bardzo dobre posługiwanie się językiem angielskim wraz z innymi umiejętnościami wymaganymi na danym stanowisku pracy, mogą być ważnym elementem decydującym o wysokości uzyskiwanych zarobków. Jest wiele takich zawodów, których wykonywanie jest niemożliwe bez znajomości języka angielskiego. Wśród tych zawodów znajdują się takie jak: recepcjonista, pracownik lotniska, sprzedawca, sekretarka. Regularnie przeprowadzane są badania na temat powiązań między wysokością wynagrodzenia, a znajomością języka angielskiego.
Według tych danych odnotowuje się dużą zależność pomiędzy znajomością języków obcych, a osiąganymi dochodami. Dobra znajomość języka angielskiego podparta odpowiednimi certyfikatami to ważny argument w sytuacji, kiedy chce się negocjować wyższe warunki zatrudnienia. Wynagrodzenia pracownicze składają się z określonych składników. Niewiele osób wie, że jednym z dodatków do wynagrodzenia może być dodatek za znajomość języka angielskiego. O tego typu gratyfikacje można ubiegać się w momencie, kiedy zapis o takim dodatku widnieje w regulaminie wynagradzania, oraz zakładowym układzie zbiorowym. Taki dodatek jest przyznawany pracownikowi na jego wniosek, w momencie, gdy znajomość języka angielskiego jest niezbędnym elementem wykonywania codziennych obowiązków służbowych. Dodatek ten należy do kategorii dodatków nieobowiązkowych - podają nauczyciele z Preply.com, gdzie rodzaj kursu o potocznej nazwie korepetycje angielski jest najbardziej popularnym na rynku kursem w 2017 roku w Polsce.
Znajomość języka angielskiego przynosi wiele korzyści. Bez dobrej znajomości języka angielskiego bardzo trudno jest obecnie marzyć o pracy z dobrym wynagrodzeniem. Nie znając języka angielskiego, raczej nie wybierzesz się do pracy za granicą, nie ma także mowy o możliwości studiowania na zagranicznych uczelniach.