Wykrywanie obiektów metalowych i niemetalowych w precyzyjny sposób nie byłoby możliwe bez urządzenia zwanego czujnikiem pojemnościowym. Ich prosta budowa i łatwy montaż powodują, że chętnie korzysta się z nich w różnych gałęziach przemysłu, branży spożywczej, rolniczej, samochodowej i innych. Czym jest czujnik pojemnościowy? W jaki sposób działa? Jak jest zbudowany? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule oraz poruszymy wiele innych istotnych zagadnień związanych z tym urządzeniem.
Czym jest czujnik pojemnościowy?
Jest to urządzenie elektryczne wykorzystujące zmiany pojemności elektrycznej do wykrywania obiektów. Z pomocą czujnika pojemnościowego można również określić dokładny poziom cieczy lub granulatu w wyznaczonym miejscu. Świetnie sprawdzi się do wykrywania zarówno obiektów metalowych, jak i niemetalowych. Szeroką ofertę czujników pojemnościowych i innego osprzętu elektrycznego znajdziesz tutaj: Elektrogielda.com - Szeroki wybór elementów automatyki przemysłowej.
W jaki sposób działa czujnik pojemnościowy?
Zasada działania czujnika pojemnościowego opiera się na zmianie pojemności elektrycznej kondensatora w zależności od otaczających warunków, takich jak obecność obiektów, ruch, wilgotność itd. Czujnik pojemnościowy składa się z dwóch przewodzących powierzchni oddzielonych izolatorem elektrycznym (dielektrykiem). Gdy w pobliżu jednej powierzchni kondensatora znajdzie się obiekt lub zmieni się otaczające środowisko, pojemność kondensatora ulegnie zmianie.
Zastosowanie czujników pojemnościowych
Ze względu na swoją dokładność i niezawodność, czujniki pojemnościowe znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Chętnie korzysta się z nich w wielu gałęziach przemysłu, branży spożywczej, rolniczej, motoryzacyjnej i innych. Czujnik może posłużyć do pomiaru ilości granulatu w zbiorniku lub pomiaru poziomu cieczy. Są także wykorzystywane do wykrywania obiektów na taśmach produkcyjnych lub monitorowania poziomu płynów w zbiornikach.
Elementy budowy czujnika pojemnościowego
Standardowy czujnik pojemnościowy składa się z następujących elementów:
- dwie płytki przewodzące,
- głowica detektora,
- oscylator,
- przerzutnik Schmitta,
- wzmacniacz wyjściowy,
- obudowa,
- przewody i złącza,
- elektronika sterująca.
Konstrukcja czujnika pojemnościowego może różnić się w zależności od konkretnego zastosowania i modelu urządzenia.
Jak poprawnie zamontować czujnik pojemnościowy?
Chociaż montaż czujników pojemnościowych nie jest zbyt wymagającym zadaniem, to jednak podczas jego wykonywania należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Warto zapoznać się z ograniczeniami temperaturowymi konkretnego czujnika, ponieważ jeśli będzie on działał poza swoim zakresem temperaturowym, to będzie po prostu nieefektywny. Trzeba również uważać na interakcję z różnymi substancjami chemicznymi mogącymi zakłócić jego działanie. Tak samo należy unikać gromadzenia się osadów na aktywnej powierzchni czujnika. Niepotrzebne wstrząsy również mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie urządzenia.