Oferta zabiegów regeneracyjnych w gabinetach medycyny estetycznej jest coraz szersza. Znajduje się w niej m.in. drenaż limfatyczny. To rodzaj masażu, który wykazuje prozdrowotne działanie. Dzięki niemu można m.in. ujędrnić skórę, zredukować obrzęki czy też oczyścić organizm z zawartych w nim toksyn. Dowiedz się, czym jest drenaż limfatyczny, jak wygląda zabieg i kto może z niego skorzystać.
Drenaż limfatyczny – czym jest?
Jak już wspomniano, jest to specyficzny rodzaj masażu z wykorzystaniem dedykowanego urządzenia. Masażysta w tym celu wykorzystuje aparat do kompresji pneumatycznej, który podaje sprężone powietrze. Celem tego zabiegu jest pobudzenie układu limfatycznego człowieka. W efekcie jeszcze lepiej dystrybuuje on tlen po komórkach, a wraz z nim substancje odżywcze. Przekłada się to na ogólną poprawę samopoczucia pacjenta oraz kondycji jego organizmu. Drenaż limfatyczny wpływa też na zwiększenie elastyczności i jędrności skóry, co daje efekt odmładzający. Warto zwrócić uwagę także na to, że w trakcie zabiegu stymuluje się oczyszczanie organizmu z toksyn czy też zmniejsza obrzęki. Działanie regeneracyjne cenione jest m.in. przez sportowców.
Jak wygląda zabieg?
Drenaż limfatyczny to zabieg, który można wykonywać na całe ciało. Polega on na tym, że mankiety wypełniane są powietrzem, a następnie jest ono wypuszczane partiami, wywołując nacisk struktur naczyniowych i limfatycznych. Wypuszczanie powietrza odbywa się w kontrolowanych odstępach czasu. W trakcie jednego zabiegu wykonuje się kombinację powolnych i różnych ruchów. Wśród nich znajdują się ruchy: okrężne, obrotowe, czerpiące i pompujące. Ich natężenie, rodzaj oraz siła zależą od indywidualnych predyspozycji i potrzeb pacjenta. Decyduje o tym osoba wykonująca masaż. Zastosowanie zmiennych ruchów maksymalizuje stymulację ciała i poprawia efekty wykonywanego zabiegu.
Kto może skorzystać z drenażu limfatycznego?
Obecnie drenaż limfatyczny to zabieg, który chętnie wdrażany jest w ramach wsparcia różnego rodzaju terapii. Stosuje się go m.in. jako element rekonwalescencji po zabiegu chirurgicznym. Sprawdzi się również podczas terapii antycellulitowej, gdzie wspiera odbudowę komórek skóry i poprawia jej estetykę. Drenaż limfatyczny wykazuje także skuteczność w przypadku pacjentów borykających się ze zjawiskiem nadmiernego zatrzymywania wody w organizmie. Z zabiegu chętnie korzystają sportowcy, którym zależy na efektywnej regeneracji powysiłkowej i redukcji ewentualnych obrzęków.
Kto nie powinien korzystać z drenażu limfatycznego?
O możliwości wykonania tego zabiegu decyduje specjalista, który dokładnie zapozna się z sytuacją zdrowotną pacjenta. Jako przeciwwskazania do jego wykonania wymienia się m.in.:
- niewyrównaną wydolność serca;
- ostre stany zapalne;
- złośliwe nowotworowe obrzęki limfatyczne;
- nadczynność tarczycy, zaburzenia rytmu serca, nadwrażliwość zatoki tętnicy (w przypadku masażu w obrębie głowy i szyi);
- ciąża, menstruacja, choroba Leśniowskiego-Crohna, tętniaki aorty brzusznej, epilepsja, uchyłkowatość jelit, popromienne stany zapalne narządów miednicy mniejszej i znaczne zrosty pooperacyjne (w przypadku masażu w obrębie jamy brzusznej).
Zapoznaj się z dokładną specyfiką zabiegu przed podjęciem decyzji o chęci skorzystania z niego. Wszelkie wątpliwości powinien wyjaśnić Ci specjalista z wybranej kliniki medycyny estetycznej.