Dzięki przynależności do Unii Europejskiej, Polacy mają prawo zakładać własne firmy nie tylko w swoim kraju, lecz również w innych państwach członkowskich. Zglobalizowanie powoduje, że zdecydowana większość firm działa bądź planuje działać na rynkach zagranicznych – pozwala to im w rozwoju oraz poszerzaniu swojej działalności.
Korzyści wynikających z funkcjonowania przedsiębiorstwa na obcych rynkach może okazać się naprawdę sporo. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej potencjalnym zaletom dotyczącym rozwoju swojego biznesu poza granicami ojczyzny, przybliżając zainteresowanym przyszłość, która może na nich czekać jeżeli zdecydują się na wyjście ze swoim przedsiębiorstwem w świat.
Główne korzyści z rozwoju biznesu na poziomie międzynarodowym
Chociaż Polska, jako średniej wielkości rynek, stanowi dobry potencjał do zbudowania stabilnej organizacji, to prowadzenie firmy za granicą otwiera szerokie horyzonty na istotne zwiększenie ilości klientów – co za tym idzie, również przychodów. By jednak to osiągnąć, powinno się przeprowadzić kompleksowe badanie rynku. Przedsiębiorca powinien mieć świadomość, które kraje są dla niego najlepsze. Dobrze jest przyjrzeć się również obecnemu klimatowi i zapotrzebowaniu na produkty lub usługi w konkretnych regionach; czynniki mogą być bardzo zróżnicowane, tak samo jak zachowania zakupowe osób spoza Polski. Prowadzenie firmy za granicą jest w stanie zwiększyć rozpoznawalność marki i jej wiarygodność na arenie międzynarodowej. Wśród polskich podmiotów bardzo częstym działaniem jest przeniesienie siedziby czy postawienie lokalnego oddziału, z którym mogą komunikować się klienci z danego rynku. Podjęcie takich kroków stanowi swoisty dowód na to, że przedsiębiorca dba o potrzeby oraz kulturę danego rejonu, pokazując, że jego marka jest godna zaufania. Kolejną z zalet prowadzenia działalności zagranicznej jest dostęp do znacznie większej liczby talentów; zatrudnienie międzynarodowych zespołów wspiera zarówno rozwój dzięki zróżnicowaniu podejścia i myśli, jednocześnie wprowadzając o firmy klimat globalny, tym samym zmieniając sposób komunikacji.
Biznes poza granicami kraju – o czym musisz pamiętać?
Działalność za granicą nie tylko w oazach podatkowych, lecz również w innych państwach, bardzo często związane jest z koniecznością nagromadzenia wielu dokumentów, a także odbycia podróży do danego kraju, w celu podpisywania niezbędnych dokumentów czy zaświadczeń. Na szczęście wiele firm oferuje kompleksowe wsparcie przedsiębiorców planujących ekspansję na różne rejony Europy. Przykładem firmy działającej w CEE jest KR Group, wspierający firmy w prowadzeniu działalności księgowo-podatkowej w krajach w Europie Środkowo-Wschodniej. Wśród oferowanych usług znajdujących się na stronie www.krgroup.pl znajduje się między innymi księgowość, doradztwo podatkowe, zapewnienie zgodności podatkowej czy też obsługa kadrowo-płacowa. Posiadanie eksperckiego partnera w zakresie biznesu poza granicami kraju daje sporą przewagę nad konkurencją i pozwala uniknąć błędów związanych z brakiem zorientowania się w sprawach dotyczących na przykład podatków. Rozszerzenie działalności na nowe rynki to zadanie trudne i czasochłonne – dobrze jest być na nie przygotowanym w każdym calu.