Posiadanie pojazdu mechanicznego wiąże się z koniecznością zakupu komunikacyjnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jest to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, ale skorzystać można również z dobrowolnych, takich jak autocasco, assistance czy NNW kierowcy i pasażerów. Co dają te ubezpieczenia i czy warto wykupić wszystkie?
Jakie są ubezpieczenia komunikacyjne?
Jak wspomnieliśmy, poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC można również zdecydować się na zakup ubezpieczeń dobrowolnych. Oczywiście w ich przypadku należy po prostu przeanalizować, czy po uwzględnieniu wartości pojazdu, tego, gdzie jeździmy, i jak wiele kilometrów przejeżdżamy, ubezpieczenia te będą nam przydatne. Co warto o nich wiedzieć?
- Ubezpieczenie OC – należy zakupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego. Jeśli pojazd został kupiony od innego właściciela, to wtedy ubezpieczenie przechodzi na nowego posiadacza. W tym przypadku jednak takie ubezpieczenie OC nie przedłuża się automatycznie – wygaśnie wraz z zakończeniem umowy. W przypadku ubezpieczenia OC ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność finansową za szkody osobowe i majątkowe wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego podczas korzystania z pojazdu, który podlega ubezpieczeniu. W przypadku ubezpieczenia OC obowiązują wysokie kary za choćby jeden dzień przerwy w ochronie ubezpieczeniowej, a są one nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ile wynosi taka kara? W 2019 roku wystarczy jeden dzień przerwy w OC, żeby posiadacz samochodu osobowego musiał zapłacić 900 zł. Zakres ubezpieczenia OC regulowany jest w ustawie – musi on być taki sam u wszystkich ubezpieczycieli. Aktualnie minimalne sumy gwarancyjne z OC dla jednego zdarzenia wynoszą 1,05 mln euro dla szkód majątkowych i 5,21 mln euro dla szkód osobowych.[1]
- Autocasco – zakres ubezpieczenia jest uzależniony od wybranego pakietu, jaki oferuje dane towarzystwo, podobnie zresztą jak jego cena. Ubezpieczenie może obejmować takie ryzyka jak: kradzież pojazdu, jego uszkodzenie przez osoby trzecie, uszkodzenie przez działanie sił przyrody natury czy np. w efekcie kolizji spowodowanej przez właściciela pojazdu, który wykupił ubezpieczenie i wiele innych. W przypadku ubezpieczenia AC bardzo ważnym elementem są wykluczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, suma ubezpieczeniowa czy np. wkład własny ubezpieczonego w szkodzie. Koniecznie należy się zapoznać przed podpisaniem umowy z treścią OWU, czyli z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Autocasco nie jest dostępne dla wszystkich pojazdów – znaczenie ma wiek. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą nie dawać możliwości ubezpieczenia pojazdu, który ma powyżej 10 lat czy 15 lat, ale np. w Allianz można wykupić ubezpieczenie autocasco nawet dla pojazdów, które mają 18 lat. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń na koniec 2017 roku liczba ubezpieczeń AC wynosiła 6,37 mln.[2]
- Assistance – kolejne dobrowolne ubezpieczenie o nieco innym zastosowaniu. Tutaj ponownie ubezpieczyciele oferują je w pakietach. Najczęściej w ramach assistance można uzyskać pomoc przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, jeśli np. w podróży pojazd przestanie działać, zajdzie konieczność holowania, zapewnienia noclegu kierowcy i pasażerom, a nawet w przypadku konieczności dowozu paliwa czy łańcuchów. W grę wchodzi również pojazd zastępczy. W OWU znajdują się informacje o tym np., na jaką odległość można holować pojazd w ramach ubezpieczenia czy na ile dni można otrzymać pojazd zastępczy.
- NNW – może dotyczyć wyłącznie kierowcy, ale również i pasażerów. Poszkodowany może otrzymać środki z polisy, jeśli w wyniku wypadku poniósł trwały uszczerbek na zdrowiu lub doszło do jego śmierci, ale również w przypadku innych szkód, które muszą być wymienione w OWU. Sumy ubezpieczeniowe w przypadku NNW kierowcy i pasażerów najczęściej nie są wysokie, chociaż i tutaj wszystko uzależnione jest od tego, na jaką kwotę zdecyduje się klient.
Ubezpieczenia komunikacyjne
Opisane powyżej ubezpieczenia mogą uchronić ubezpieczonego przed poważnymi kosztami. Czy warto korzystać z każdej z nich? Niestety, ale nie zawsze będzie to możliwe, tak jak w przypadku AC. Przydatność poszczególnych ubezpieczeń warto oceniać na podstawie własnych potrzeb związanych z korzystaniem z pojazdu.
Cenę ubezpieczenia można sprawdzić szybko i wygodnie na przykład przez kalkulator internetowy w Allianz Online.
[1] Jolanta Ojczyk, Od 1 stycznia 2019 roku automatycznie wzrośnie suma gwarancyjna OC, „Prawo.pl”, 23 listopada 2018 [dostęp: 10 marca 2019], <https://www.prawo.pl/biznes/skladki-oc-od-stycznia-2019-roku-wzrosnie-suma-gwarancyjna,319408.html>.
[2] Polska Izba Ubezpieczeń, Ubezpieczenia w liczbach 2017 – Rynek ubezpieczeń w Polsce, [dostęp: 7 kwietnia 2019], < https://piu.org.pl/wp-content/uploads/2018/04/ubezpieczenia-w-liczbach-2017.pdf>.