

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju (LRFR) wsłuchując się w głos przedsiębiorców wychodzi naprzeciwko ich potrzebom. Przedsiębiorcom (MŚP) z Województwa Lubelskiego oferuje niskooprocentowane pożyczki w ramach pomocy de minimis. Oprocentowanie jest preferencyjne, od 3,47 % (stała stopa w skali roku). Te specjalne rozwiązania Funduszu dotyczą pożyczek: inwestycyjnej oraz inwestycyjno-obrotowej.

Pomoc de minimis to rodzaj wsparcia publicznego, czyli pomoc udzielana przedsiębiorstwom przez państwo na podstawie przepisów zawartych w rozporządzeniu 2023/2831 Komisji Europejskiej z dn. 13 grudnia 2023r. Maksymalna kwota pomocy, jaką można udzielić jednemu podmiotowi gospodarczemu na przestrzeni 3 lat wynosi równowartości 300 tys. euro.
– Przekazujemy bardzo dobre informacje dla przedsiębiorców z naszego regionu. Kolejne miliony trafią w formie niskooprocentowanych pożyczek na wsparcie biznesu. A to jest główny cel działalności Funduszu, który jako Zarząd Województwa Lubelskiego powołaliśmy do życia w 2021 roku: wspierać przedsiębiorców, ich innowacyjność i konkurencyjność, a przez to ułatwiać rozwój gospodarczy Lubelszczyzny – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.
Przez ten okres Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju udzielił ponad 450 pożyczek na kwotę przekraczającą 301 mln zł! Oferta LRFR kierowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, wliczając w to jednoosobowe działalności gospodarcze, posiadających: siedzibę, oddział, filię lub zakład produkcyjny na obszarze Województwa Lubelskiego.
Pomoc de minimis dotyczy dwóch typów pożyczek Lubelskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju. Pożyczka Inwestycyjna, to oferta do 5 mln zł, z okresem finansowania nawet do 120 miesięcy. Co więcej daje możliwość finansowania do 100% wartości przedmiotu inwestycji, nie wymagając jednocześnie udziału własnego od inwestora.
Zbliżone warunki przewiduje drugie rozwiązanie z udziałem pomocy w formie de minimis, czyli pożyczka inwestycyjno-obrotowa. Przedsiębiorca, który planuje poniesienie nakładów o charakterze inwestycyjnym (warunek niezbędny), może równocześnie zawnioskować o środki, które będą finansować pokrycie zapotrzebowania na kapitał obrotowy w przedsiębiorstwie obejmujący, w szczególności: finansowanie podatku VAT w ramach realizowanego przedmiotu inwestycji, zakup towarów, surowców i materiałów do produkcji, zakup wyposażenia, czy zakup usług. To ogromny walor tego rozwiązania, które może jednocześnie obejmować środki przeznaczone na rozwój działalności gospodarczej (np.: inwestycje w maszyny, rozwój produkcji), jak i na pokrycie bieżących potrzeb operacyjnych przedsiębiorstwa.
Dodatkowo, ofertę produktową Funduszu uzupełniają dwie pożyczki:
pożyczka obrotowa przeznaczona na finansowanie bieżących kosztów i zobowiązań związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (finansowanie dowolnego celu powiązanego z dostarczeniem kapitału obrotowego do przedsiębiorstwa)
pożyczka hipoteczna przeznaczona na zakup nieruchomości na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (nawet do 7 mln zł), stwarzająca możliwość finansowania do 100% nakładów inwestycyjnych brutto!.
- Przygotowane rozwiązania finansowe dla przedsiębiorców w pełni odpowiadają ich potrzebom. Uważam, że to ogromna szansa zarówno dla rozwoju podmiotów prowadzących działalność gospodarczą jak i całego ekosystemu finansowego Województwa Lubelskiego. Należy pamiętać, że innowacyjność przedsiębiorstw to zdolność firm do wprowadzania nowych rozwiązań, produktów, usług czy procesów, które pozwalają im osiągnąć przewagę konkurencyjną, poprawić efektywność operacyjną lub dostosować się do zmieniających się warunków rynkowych. Innowacyjność jest kluczowa, ponieważ pozwala firmom nie tylko przetrwać, ale także rozwijać się w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu gospodarczym - mówi Rafał Langiewicz, prezes Lubelskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju Sp. z o.o.
Gdzie można zapoznać się z ofertą i złożyć wniosek o finansowanie? Możliwości jest kilka: w dziale operacji w Lublinie przy ul. Wojciechowskiej 9a (niski parter budynku). Fundusz posiada również stacjonarne oddziały w: Chełmie (ul. Mickiewicza 37, piętro III, p. 312) i Zamościu (ul. Partyzantów 94, piętro II, p. 212 i 213), oraz w Białej Podlasce (u. Warszawska 14, parter, p. 26-27).
Wnioski o pożyczki można również składać w formie elektronicznej. W zakładce e-wnioski: https://www.lrfr-lubelskie.pl/e-wnioski są umieszczone pomocne instrukcje i informacje.
Więcej szczegółów na stronie internetowej www.lrfr-lubelskie.pl,placówkach oraz pod numerem telefon 81 470 73 39.

