Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

26 lutego 2025 r.
9:11

Przygotowania do sezonu turystycznego w Polsce Wschodniej – jak finansować nowe pomysły?

(fot. Fot. shine.graphics – Adobe Stock)

Polska Wschodnia to region bardzo zróżnicowany – od malowniczych krajobrazów i dziewiczej natury gór, jezior, puszczy, po bogatą historię i unikalne tradycje związane chociażby z gastronomią czy kulturą tatarską. Jednak czy to wystarczy, by przyciągnąć turystów i sprawić, że zapragną wracać tu częściej? Czy przedsiębiorcy dostrzegają potencjał drzemiący w tym obszarze i wiedzą, jak go skutecznie wykorzystać?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jakie pomysły przekładają się na wzrost zainteresowania gości, oraz gdzie szukać wsparcia finansowego na rozwój turystycznych inicjatyw? Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak uczynić ze swojej działalności turystyczny magnes, zapraszamy do lektury.

Koncentracja terytorialna i sezonowość turystyki

Ruch turystyczny w Polsce koncentruje się głównie na terenach przybrzeżnych, górskich, w miejscowościach uzdrowiskowych i dużych miastach. Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (2020) w 20% wszystkich powiatów koncentruje się 80% udzielonych noclegów turystycznych. Po pandemicznym spadku liczby turystów, który dotknął przedsiębiorców w całym kraju, województwa Polski Wschodniej w 2023 roku osiągnęły poziom zbliżony do tego z 2018 roku. Udzielonych noclegów systematycznie przybywa, przede wszystkim w województwach podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Wiele miejsc i atrakcji wciąż jednak czeka na odkrycie przez szersze grono odwiedzających, a co za tym idzie – na wzrost ruchu turystycznego.

Noclegi udzielone w województwach Polski Wschodniej (z wyłączeniem woj. mazowieckiego) w latach 2010-2023 r. źródło: Bank Danych Lokalnych

 

Rozwój turystyki mierzy się również z wyzwaniem sezonowości. W 2023 roku ponad 33% wszystkich noclegów udzielonych w Unii Europejskiej miało miejsce w lipcu bądź w sierpniu. W Polsce poziom sezonowości turystyki jest nieznacznie niższy – 28,9% wszystkich noclegów odbywa się w tych dwóch letnich miesiącach, a prawie 50% od czerwca do września (dane Eurostat, 2023). Jak więc zachęcić turystów do przyjazdu i wypoczynku poza wakacyjnym szczytem?

Region pełen możliwości

Polska Wschodnia to zarówno piękna przyroda, którą można podziwiać podczas podróży kajakiem, żaglówką, rowerem czy pieszo, jak i niezwykłe zabytki i bogactwo kulturowe. Pojezierze Mazurskie, Roztocze, Bieszczady, Góry Świętokrzyskie, Dolina Bugu i Sanu, a także liczne parki narodowe i historyczne miasta, takie jak Zamość, Sandomierz czy Białystok – mogą stać się magnesem przyciągającym turystów z całej Polski. Z drugiej strony turyści coraz częściej szukają azylu – miejsca, w którym nie ma tłumów i można spokojnie i leniwie spędzić czas. Coraz mocniej zwracają uwagę na to, czy miejsce, które odwiedzają wspiera lokalne społeczności, pielęgnuje dziedzictwo kulturowe i dba o środowisko. Liczy się klimat, autentyczność i kolekcjonowanie wspomnień. Jak wyróżnić się na tle innych ofert i skąd pozyskać środki na ich realizację? Odpowiedź znajdziesz w kolejnych częściach artykułu.

Niecodzienne miejsca wypoczynku

Pamiętasz weekendowe wyjazdy do letniskowego domu nad jeziorem? Z biegiem lat korzysta się z nich coraz rzadziej, a budynki niszczeją. Przeprowadzenie remontu, podniesienie standardu i udostępnienie zapomnianego domku dla gości to pomysł na rozwój działalności. Możesz również wyposażyć siedlisko w coraz popularniejszą małą saunę lub balię z gorącą wodą, rowery albo w koszyki na grzyby, jeśli domek położony jest blisko lasu.

Czasem wystarczy wykorzystać wspaniały widok – na dolinę, wzniesienia, zakole rzeki czy brzeg jeziora. Na mapie naszego kraju zaczęły pojawiać się również domki na wodzie. W Polsce Wschodniej można takie odwiedzić np. w Piszu, Kruklankach, czy Rucianem-Nidzie (woj. warmińsko-mazurskie). Dla tych, którzy chcą poczuć się jak na biwaku, ale nie rezygnując z wygody, rozwiązaniem będzie tzw. glamping, czyli „luksusowy” kemping. Namioty są wtedy bardziej przestronne i rozstawione na stałe, wyposażone w klimatyzację i ogrzewanie.

Widok można również zaaranżować samodzielnie i zbudować domek na drzewie. Śpiew ptaków w koronach drzew i szum liści na wietrze umilą każdy wypoczynek. Takie domki spotkamy np. w Nałęczowie, gdzie w 2013 roku powstał pensjonat zawieszony kilka metrów nad ziemią. Obecnie do dyspozycji gości jest 5 apartamentów, a dodatkowo można skorzystać tam również m.in. z masażu lub wypożyczyć rower i zwiedzić okolicę.

Wraz z nadejściem pandemii i obostrzeń związanych między innymi z noclegami, na popularności zaczęły zyskiwać też kampery i przyczepy kempingowe. Trend ten utrzymuje się do dziś i nie jest wyłącznie wynikiem epidemii. Ten sposób podróżowania to wolność i swoboda przemieszczania się, wypoczynek blisko natury i ucieczka od codzienności w duchu slow-life. Rozwija się również infrastruktura kempingowa – powstają miejsca  z dostępem do jezior i natury. Nadal jednak caravaning jest niszową gałęzią turystyki, a zapotrzebowanie na budowę przestrzeni przyjaznych dla osób podróżujących kamperem czy autem z przyczepą jest duże.

 

(fot. Fot. Beenis – Adobe Stock)

 

Aktywne spędzanie wolnego czasu

Polska Wschodnia oferuje niezwykłe warunki do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Spływy kajakowe, wycieczki rowerowe (w tym na coraz bardziej popularnych e-bikach), rejsy, czartery łodzi np. pontonowych, informacja o trasach trekkingowych czy punktach do obserwacji dzikiej przyrody mogą przyciągnąć miłośników natury i sportu. Warto zainwestować w wypożyczalnie sprzętu i przygotować ofertę dla fanów aktywnego wypoczynku latem i zimą. Jeśli masz do dyspozycji więcej przestrzeni, możesz pomyśleć o budowie basenu, kortu tenisowego lub zakupie sprzętu do uprawiania  sportów zyskujących na popularności takich jak pływanie na desce SUP (z ang. Stand up of paddle) czy narciarstwo biegowe.

A może sam dobrze czujesz się w roli lokalnego przewodnika lub zdobyłeś umiejętności pieczenia chleba albo tworzenia ceramiki? Podróżni coraz częściej poszukują aktywności, które pozwolą im zdobyć praktyczne umiejętności lub nowe doświadczenie. Dodatkowe zajęcia pomogą również zagospodarować czas gości w razie deszczowej pogody. Magnesem może być również serwowanie dań lokalnej kuchni i regionalnych produktów – serów, miodu czy przetworów.

Jednym z pomysłów może być też założenie SPA. W Polsce Wschodniej takie miejsca możemy spotkać praktycznie w każdym z województw, szczególnie w tych słynących z wód uzdrowiskowych, jak np.  świętokrzyskie, podkarpackie czy lubelskie. Rosnące zainteresowanie turystyką zdrowotną i wellness powoduje, że ta gałąź jest jedną z najszybciej rozwijających się na rynku turystycznym.

Skąd pozyskać środki na inwestycje?

Rozwój infrastruktury turystycznej niewątpliwie wymaga inwestycji, jednak istnieją atrakcyjne formy finansowania, które mogą wesprzeć przedsiębiorców. Jednym z takich rozwiązań jest Pożyczka na rozwój turystyki dostępna w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. W programie zapewniono na ten cel 100 mln euro, czyli ponad 400 mln zł. Głównym atutem pożyczki jest jej dopasowanie do specyfiki branży turystycznej i możliwość uwzględnienia sezonowego charakteru działalności w harmonogramie spłat rat. Wsparcie skierowane jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które działają w branży turystycznej lub pokrewnych i zamierzają realizować swoje inwestycje na obszarze Polski Wschodniej, czyli województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz regionalnej części mazowieckiego (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów).

Maksymalna kwota pojedynczej pożyczki to 1 mln zł, który można przeznaczyć na sfinansowanie inwestycji m.in. w rozbudowę obiektów noclegowych i gastronomicznych, infrastruktury (sportowej, rekreacyjnej, turystycznej, kultury), transport turystów, ale także ofertę ekologicznych produktów, produktów regionalnych i tradycyjnych oraz przywracanie rękodzieła i rzemiosła. Pomysłów może być dużo więcej.

Funduszem pożyczkowym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego, jednak wnioski o udzielenie pożyczki przyjmują w poszczególnych województwach partnerzy finansujący. Ich lista oraz szczegóły dotyczące pożyczek dostępne są na stronie BGK.

(fot. Fot. Agnieszka Rodowicz – Adobe Stock)

 

Polska Wschodnia ma ogromny potencjał turystyczny, który czeka na pełne wykorzystanie. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na nowe kierunki w swojej ofercie, mogą nie tylko zwiększyć zyski, ale również przyczynić się do promocji i ożywienia gospodarczego całego regionu. Jeśli prowadzisz działalność turystyczną lub planujesz jej rozwój – teraz jest dobry moment na inwestycję!

e-Wydanie

Pozostałe informacje

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium