Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

16 września 2022 r.
10:41

Pytania, obawy i mity. Pierwsze podsumowanie po przeprowadzonych konsultacjach dla planowanej inwestycji Eko Elektrociepłowni Zadębie.

Czy to będzie bezpieczne dla środowiska? Jaki będzie ruch samochodowy? Skąd będą̨ przywożone odpady? Takie pytania padały podczas konsultacji z mieszkańcami na temat projektu „Lublin odzyskuje energię”, czyli budowy Eko Elektrociepłowni zasilanej paliwem z odpadów nienadających się do recyklingu. Ale ludzie przychodzili też wyrazić́ swoje poparcie. Nasz redaktor był na miejscu, aby przekazać obraz sytuacji i wsłuchać się w opinie mieszkańców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pan Zbigniew przyszedł powiedzieć́, że popiera pomysł budowy takiej instalacji w Lublinie. „To technologia przyszłości. To najnowocześniejsze rozwiązania i tylko to pomoże nam się̨ uporać́ ze śmieciami, które produkujemy” – mówi stojąc przy stoisku projektu „Lublin odzyskuje energię.” To był jeden z punktów informacyjno - konsultacyjnych przedsięwzięcia. Do takiego miejsca mógł w ostatnich dniach przyjść́ każdy, kto jest zainteresowany nowym projektem spółki CNT S. A. Spotkania poprzedziła zorganizowana kampania informacyjna w lokalnych mediach. W trakcie konsultacji każdy mieszkaniec miał także możliwość zapisania się na bezpłatny wyjazd studyjny do krakowskiej instalacji, aby na własne oczy przekonać się jak działają funkcjonujące już tego typu elektrociepłownie.

W mijającym tygodniu, punkty informacyjno-konsultacyjne stanęły przy ul. Łabędziej, przed Centrum Spotkania Kultur, przy ulicy Turystycznej 1 i ul. Mełgiewskiej 16D. Eksperci odpowiadali na pytania dotyczące planowanej budowy eko elektrociepłowni. - „Myślę̨, że ludzi przekonają względy środowiskowe. Teraz dużo się̨ mówi o zanieczyszczeniu powietrza, o CO2. Ludzie się̨ tego boją, a nowa elektrociepłownia będzie na pewno bardziej ekologiczna. Tym, co się̨ obawiają̨ powiem tylko, czy tak samo martwią̨ się̨ większymi zanieczyszczeniami emitowanymi przez obecne elektrociepłownie?” - mówi pan Zbigniew. Do punktów konsultacyjnych przychodziło wiele osób z podobnym, jak pan Zbigniew, nastawieniem. Wielu z nich kilka lat spędziło w krajach Europy zachodniej i widzieli na własne oczy, jak działają̨ takie instalacje, jak ta planowana w Lublinie przy ul. Tyszowieckiej 12. Ale były też osoby mające – „Skoro w Lublinie rocznie produkujemy ponad 30 tys. ton odpadów, które należy przerobić́, to przecież̇ instalacja będzie ich potrzebowała znacznie więcej? Skąd będą sprowadzane? - stawiał pytanie jeden z mieszkańców. Przedstawiciel inwestora, Michał Skórski, tłumaczył, „iż odpady pochodzić będą z Lublina i gmin ościennych – tak samo jak te przetwarzane już dzisiaj w instalacji MBP w Lublinie. Ponadto planowana instalacja będzie elastyczna, zarówno jeżeli chodzi o skład paliwa jak i jego kaloryczność. W praktyce pozwalać będzie na przekształcenie w energię odpadów o różnej kaloryczności od 6,5 MJ/kg do 16 MJ/kg, co oznacza wydajność na poziomie od 98 do 150 tys. ton odpadów rocznie. Michał Skórski mówił, że kaloryczność odpadów wzrasta i będzie wzrastać m.in. ze względu na coraz wyższe wymagania dotyczące recyklingu oraz wzrost konsumpcji w regionach rozwijających się. To jest tendencja potwierdzona w skali europejskiej i krajowej. Co do ilości odpadów wytwarzanych przez mieszkańców Lublina, wzrasta ona nawet o ok. 4-5 % rocznie co oznacza, że w perspektywie 20 lat,  tzn. po 15 latach pracy instalacji ilość ta może wzrosnąć nawet do 120 – 140 tys. ton rocznie.  Proszę pamiętać, iż planowana inwestycja ma długi okres życia, tj. 35 lat i więcej.”

 Wiele zagadnień́ dotyczyło ochrony środowiska. Mieszkańcy chcieli wiedzieć́ w jaki sposób elektrociepłownia będzie oddziaływała na środowisko. Czy może pogorszyć́ się jakość powietrza w Lublinie. Jedna z pań stawiła się w punkcie w szeregiem pytań́. - Co się stanie z pozostałościami po spalaniu odpadów? - zastanawiała się. Pani była przeciwko instalacji. Jak mówiła, wolałaby aby odpady z Lublina były wywożone do spalenia w cementowni w Chełmie. - Takie instalacje powinny powstawacć gdzieś poza miastem, gdzieś wśród lasów, a nie w samym mieście – twierdzi.

Ekspert inwestora, Elżbieta Olędzka tłumaczyła że eko elektrociepłownia będzie niskoemisyjnym źródłem energii o parametrach emisji znacznie bardziej rygorystycznych niż instalacje konwencjonalne opalane węglem. Powstanie takiej instalacji pozwoli na znaczną redukcję węgla w systemowym ciepłownictwie, co wiąże się z poprawą jakości powietrza w Lublinie. Dla mieszkańców oznaczałoby to krok milowy w kierunku dbałości o środowisko i zdrowie.  Ekspert zaznaczyła także, iż istotą funkcjonowania tego typu instalacji jest dostarczenie ciepła systemowego dla mieszkańców miast; do miejskiej sieci ciepłowniczej, dlatego w całej Europie jak i w Polsce, tego typu obiekty funkcjonują właśnie w miastach. - Instalacja w Chełmie nie jest rozwiązaniem systemowym dla gospodarki odpadami komunalnymi. Nie rozwiązuje problemu odpadów, które produkują mieszkańcy Lublina. Cementownie wykorzystują głównie paliwo RDF pochodzenia przemysłowego jako dodatek do węgla. Odpady komunalne mają zbyt niestabilny skład i zbyt niską kaloryczność. Zwiększenie wykorzystania paliwa z odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu na potrzeby produkcji energii cieplnej dla miejskich sieci ciepłowniczych zakłada także rządowa strategia dla ciepłownictwa. Popioły i żużle, które powstają w procesie spalania będą zgodnie z prawem zagospodarowane w sposób nie wpływający negatywnie na środowisko. Nie będą one składowane ani przechowywane na terenie planowanej inwestycji – dodaje Michał Skórski.

Pytania były najróżniejsze. Wiele w nich rzeczowych, spokojnych. Wiele powielało mity towarzyszące tego typu instalacjom. Te akurat w punktach konsultacyjnych udawało się̨ obalić́. Szybko okazywało się̨, że opowieści o szkodnikach w okolicy elektrociepłowni to przesąd. Tak samo jak „informacje” o przykrym zapachu. - Wiem, że będą̨ tam jakieś́ filtry, ale czy zatrzymają̨ każdy pył powstały ze spalania? - zastanawiała się jedna z mieszkanek. Przedstawiciele inwestora tłumaczyli iż planowana instalacja spełniać będzie tzw. standardy BAT, co wiąże się z zastosowaniem najlepszych dostępnych technik. Proces wytwarzania energii będzie przebiegał w pełni kontrolowalnych warunkach, bezpiecznych dla środowiska i otoczenia. Tego typu instalacje wyposażone są również w system stałego monitoringu procesu technologicznego oraz emisji zanieczyszczeń dostępny na bieżąco dla mieszkańców i służb ochrony środowiska. System automatycznie uniemożliwia jakiekolwiek przekroczenie restrykcyjnych norm emisyjnych.

Kolejny mieszkaniec i kolejne pytanie: - Co z ruchem samochodów? Przecież co chwila w tej okolicy będą jeździły ciężarówki – dopytywał. Michał Skórski podkreślał, iż lokalizacja planowanej inwestycji została starannie wybrana i znajduje się w strefie przemysłowej w otoczeniu licznych zakładów produkcyjnych i centrów logistycznych. Jest świetnie skomunikowana. Co do ilości samochodów, już dzisiaj te same samochody jeżdżą do instalacji przetwarzania odpadów, która znajduje się także przy ulicy Mełgiewskiej. Nie stanowi on więcej niż 1% ogólnego ruchu pojazdów w tej okolicy.

Pierwsze działania informacyjno-konsultacyjne już się zakończyły, ale nie oznacza to końca dialogu inwestora z mieszkańcami.  W październiku i listopadzie zaplanowano bezpłatne wyjazdy studyjne do instalacji w Krakowie. Mieszkańcy mogą zapisywać się na nie poprzez formularz na stronie internetowej lublinodzyskujeenergie.pl .

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium